تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

422
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبسReviewed by سایت تحلیلها on Jan 5Rating: 4.0تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبستحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

تحلیل بنیادی زغال سنگ نگین طبس

تاریخچه شرکت

از اواخر سال ١٣٧۶ واگذاری بخشی از معادن ذغالسنگ طبس شامل معدن اولیه شماره ٢ پروده و یال شمالی معدن شماره ٣ پروده طبس که عملیات اکتشافی آنها به اتمام رسیده بود مطرح و معادن مذکور از طرف شرکت ملی فولاد ایران در راستای سیاست های برنامه دوم توسعه اقتصادی به منظور تامین ذغالسنگ کک شو مورد نیاز صنعت فولاد کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط برای واگذاری به مزایده گذاشته شده بود که شرکت تکادو بعنوان برنده مزایده انتخاب گردید و معادن پروده ٢و ٣ به مبلغ ٠٠٠ر١٠٠ر۶٧٧ر١٣ ریال مورخ ١۴/١٠/١٣٧٧ به شرکت تکادو واگذار شد.

موضوع فعالیت شرکت   

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ٢ اساسنامه به شرح زیر می باشد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ تهیه و اجرای طرحها و عملیات اکتشافی، استخراج، تغلیظ و فرآوری مواد معدنی

_ سرمایه گذاری در جهت اکتشاف و بهره برداری معادن و فرآوری مواد.

_ انجام امور بازرگانی اعم از صادرات و واردات مرتبط با موضوع شرکت.

_ انجام کلیه اموریکه به نحوی با موضوع شرکت ارتباط داشته و در چارچوب قوانین و مقررات موضوعهکشور جمهوری اسلامی ایران بوده و مفید ونافع باشد.

_ سرمایه گذاری در سایر شرکتها و ایجاد شرکتهای جدید.

_ استخراج ذغال سنگ

سرمایه و سهامداران شرکت

در تاریخ ١٩ بهمن ٩٣ طبق صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده مصوب گردید سرمایه شرکت از مبلغ ٩٠،٠٠٠ میلیون ریال به مبلغ ١۵٠،٠٠٠ میلیون ریال از طریق صدور سهام جدید به مبلغ اسمی و از محل واریز نقدی، مطالبات سهامداران و سود انباشته افزایش یابد. شایان ذکر است مبلغ ١۵،٠٠٠ میلیون ریال از محل سود انباشته و مابقی از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی تامین گردیده است و مراحل ثبت افزایش سرمایه در سال مالی ٩۴ در جریان می باشد.

سهامداران تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

سهامداران شرکت در  تاریخ ٣١ شهریور ٩۴ به شرح جدول زیر می باشد:

سهام تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

ظرفیت تولید

ظرفیت تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

افزایش ظرفیت سال مالی جاری نسبت به سال قبل به دلیل افزایش ظرفیت پروانه بهره برداری معدن ٣ می باشد.

صنعت زغال سنگ جهانی

در حال حاضر از زغال سنگ در صنایع سیمان، برق و فولاد به شکل چشم گیری استفاده می شود و این در حالی است که بیش از ۵٠ درصد سهم تولید جهانی زغال سنگ به کشور چین تعلق گرفته است. پس از آن کشور های امریکا، هند و اندونزی قرار گرفته اند که از این تعداد، سهم ایران در دنیا رتبه ۴۶ را به خود اختصاص داده است. در عین حال ٧۶ درصد مصرف جهانی زغال سنگ در کشورهای چین امریکا و هند جذب می شود. حدود ۴٠ درصد برق جهان از طریق نیروگاه هایی تولید می شوند که از زغالسنگ استفاده می کنند. به عبارتی ۴٠% برق جهان از طریق زغالسنگ تامین می شود. بر اساس پیش بینی های صورت گرفته مصرف برق خانگی در طی سال های ٢٠٠٩  تا ٢٠٣۵ در حالی به ٢ برابر خواهد رسید که نقش زغال سنگ در تولید انرژی را دو چندان خواهد کرد. بر همین اساس افق تولید زغال سنگ ایران نیز تا سال ١۴٢٠ به میزان ٢٠ میلیون تن پیش بینی شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌های جهانی، تا چهار سال آینده مصرف زغال سنگ از میزان مصرف نفت پیشی می‌گیرد؛ به طوری که تا سال ٢٠١٧ مصرف نفت ۴.٣٢ میلیارد تن برآورد شده و برای زغال سنگ این رقم ۴.۴ میلیارد تن پیش‌بینی شده است.

حجم ذخایر قطعی زغالسنگ ایران ١,١ میلیارد تن، ذخایر احتمالی آن ١.٧ میلیارد تن و میزان ذخایر زمین ‌شناسی در حدود ١۴ میلیارد تن برآورد شده است که در بین کشورهای خاورمیانه بیشترین مقدار ذخایر می باشد.رتبه ایران در بین کشورهای جهان از نظر میزان ذخایر قطعی ٢۶ و از نظر میزان کلی ذخایر ١٢ می باشد.اما جالب است بدانید تنها استخراج ٣٠% از این ذخایر اقتصادی و با صرفه می باشد.

جایگاه شرکت در کشور

کل تولید زغال سنگ خام کشور در سال ٩٣ حدودا ٢.٨ میلیون تن و کنسانتره ١.۵ میلیون تن بوده است. معادن این شرکت پس از معادن شرکت های بزرگ زغال سنگ طبس و کرمان و شرکت سهامی معدنجو از نظر مقدار تولید در رده چهارم کشور قرار دارد و در سال ٩٣ حدود ٩ درصد کل تولید زغال سنگ کشور را به خود اختصاص داده است.

جایگاه تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

مقایسه وضعیت تکنولوژی شرکت با تکنولوژی موجود در سطح کشور

سطح مکانیزه بودن هر معدن زغال سنگ بستگی به میزان ذخایر در اختیار، زمین شناسی و شرایط شکلی و مکانیکی ماده معدنی و مصالح اطراف آن دارد. در برخی کشورها کارگاه LONG WALL  به صورت تمام مکانیزه با ظرفیت تولید روزانه حداقل ۵ هزار تن و سالانه بیش از ١،۵٠٠،٠٠٠ تن استخراج می شوند که در واحد طبس این مجموعه نصب و راه اندازی شده است اما به دلیل ذخایر محدود شرکت زغال سنگ نگین طبس مکانیزاسیون استخراج در سطح بالا صرفه اقتصادی نداشته زیرا سرمایه گذاری بالایی را می طلبد. مکانیزاسیون در حفاری و اماده سازی در بخش هایی از معادن این شرکت توسط رودهدر در سال ١٣٩٢ انجام شده که در حال حاضر  در معادن بخش خصوصی منحصر به فرد است. شرکت مطالعات و بررسی های مربوط به ارتقا مکانیزاسیون استخراج در معادن خود را در دستور کار قرار داده و به سمت نیمه مکانیزه بودن فعالیت ها پیش می رود چرا که تنها روشهای سنتی و نیمه مکانیزه کاربرد داشته و با صرفه اند.

مقایسه هزینه تولید انرژی زغال سنگ و سوخت های مشابه

هزینه تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

زغال سنگ نسبت به سوخت های مشابه، سوختی ارزانتر محسوب می شود

تولیدات شرکت

تنها محصول تولیدی شرکت زغال سنگ می باشد که از سه معدن، معدن٢، معدن٣ و معدن زون ۴ استخراج می شوند. زغال سنگ در نگاه کلی به دو نوع کک شو و حرارتی تقسیم می شوند. نوع کک شو در صنعت فولاد و آلیاژها مورد استفاده قرار می گیرد و نوع حرارتی نیز جهت تولید انرژی و برق به کار برده می شود. در ایران زغال سنگ فقط در صنعت فولاد و آلیاژها استفاده می شود. میزان تولیدات شرکت در جدول زیر امده است.

تولیدات تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

تولید شرکت در شش ماهه پوشش مناسب ۵١ درصدی داشته است. روند تولیدات شرکت در سال های گذشته به شکل نمودار زیر می باشد:

روند تولید تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

مقدار فروش شرکت

مقدار فروش شرکت در بودجه ٩۴ با ٣٨ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل برآورد شده است به طوریکه در شش ماهه نخست سال تنها موفق به پوشش ٣٠ درصدی بودجه شده است. قابل ذکر است که شرکت در سه ماهه دوم سال هم فروش بسیار کمتری نسبت به سه ماهه اول سال داشته است. از انجایی که زغال سنگ در ایران به منظور استفاده در تولیدات فولاد و مواد آلیاژی استفاده می شود و از ان در کوره بلند برای تولید محصولات فولادی استفاده می کنند، بنابران می توان گفت شرکت ذوب آهن اصفهان(به دلیل استفاده از روش کوره بلند در تولید) تقریبا تنها مشتری زغال سنگ می باشد که به دلیل شرایط نامساعد صنعت فولاد در کشور و به تبع آن ذوب آهن اصفهان، میزان فروش شرکت دچار افت شده است.

مقدار فروش تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

روند مقدار فروش شرکت در سالیان اخیر به شکل نمودار زیر می باشد(ارقام به تن):

روند 2 تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

مقدار فروش در این سال ها تقریبا روندی با ثبات را طی کرده که البته در بودجه ٩۴ با میزان بیشتری نسبت به سال قبل برآورد شده است.

نرخ فروش محصولات در سالیان اخیر در نمودار زیر آمده است(تن به ریال)

روند نرخ تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

نرخ فروش محصولات در سه ماهه اول و دوم و بودجه ٩۴ در جدول زیر آمده است(ارقام تن به ریال):

نرخ تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

مرجع تعیین قیمت ایمیدرو می باشد اما بنا به کیفیت محصول و توافق طرفین معامله، ممکن است قیمت مورد توافق متفاوت از آن باشد.

روند قیمتی جهانی (استرالیا) زغال سنگ در ۵ سال اخیر در نمودار زیر آمده است:

روند قیمت تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

قیمت زغال سنگ تحت رکود حاکم بر اقتصاد چین که از بزرگترین مصرف کننده های زغال سنگ در دنیا می باشد از ١١۴ دلار بر هر تن در نوامبر ٢٠١٠ به ۵۶ دلار در نوامبر ٢٠١۵ رسیده است.

پیش بینی قیمت زغال سنگ تا سال ٢٠١٩ در نمودار زیر آمده است که نشان از افزایش قیمت زغال سنگ در سال های آتی دارد:

پیش بینی تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

بهای تمام شده

بهای تمام شده فروش در شش ماهه نخست سال حدود ۶٠ میلیارد ریال بوده که بخش عمده ای از بهای تمام شده به سربار تولید اختصاص دارد و قسمتی از آن هم به دستمزد مستقیم تولیدی اختصاص دارد. ار آنجایی که ماهیت شرکت معدنی می باشد و به استخراج زغال سنگ از معادن می پردازد بنابراین هزینه ای بابت مواد مستقیم مصرفی نخواهد داشت. البته از چوب و مواد منفجره براس استخراج استفاده می شود که آنها را دسته سربار تولید طبقه بندی می کنند. بخش عمده ای از سربار تولید به حقوق و دستمزد و مزایا و همچنین استهلاک اختصاص دارد.

بهای تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

بهای تمام شده فروش در شش ماهه نخست سال نسبت به دوره مشابه سال قبل ٢٠ درصد کاهش داشته است که البته این کاهش مربوط به کسر هزینه های پیمان از کل بهای تمام شده می باشد. شرکت در سال ١٣٩٢ یک فقره قرارداد با شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران بابت استخراج حدود ٣٠٠،٠٠٠ تن زغال سنگ خام از بلوک زون ۴ معدن مرکزی در منطقه پروده طبس منعقد و تا تاریخ صورتهای مالی، مقدار ٨۵،٢٨۵ تن زغال سنگ خام استخراج و به صورت امانی تحویل شرکت زغال سنگ پروده واحد طبس نموده است. به موجب هیات واگذاری، در سال ١٣٩۴ پروانه بهره برداری از معدن مذکور به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد منتقل شده است. به دلیل تغییر در کارفرما، تا تاریخ تنظیم این گزارش صورت حساب فروش صادر نشده و مقادیر استخراج شده با بهای تمام شده به حساب مطالبات از شرکت زغال سنگ پروده واحد طبس در سرفصل حسابهای دریافتنی تجاری منظور شده است.

حاشیه تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

ترازنامه تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری در شش ماهه نخست سال ٩٩ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است  قسمت عمده ان مربوط به اسناد دریافتنی از شرکت زغال سنگ پروده واحد طبس و همچنین شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس می باشد.  موجودی مواد و کالا هم در شش ماهه با کاهش ۶٠ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است که به دلیل کاهش زغال سنگ خام و همچنین کاهش مبلغ موجودی چوب(ناشی از کاهش مقداری چوب) می باشد.

اسناد پرداختنی تجاری شرکت هم بیشتر به فروشندگان چوب مرتبط می باشد. سایر حسابها و اسناد پرداختنی در شش ماهه حدود ٢٣ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است که بخش عمده آن به مطالبات کارکنان، حقوق و مزایا و همچنین سازمان امور مالیاتی اختصاص دارد.

تسهیلات مالی دریافتی هم که در شش ماهه نخست سال نسبت به سال مالی قبل با کاهش ١٧ درصدی همراه بوده که عمدتا با نرخ ٢٠-٢۵ درصد دریافت شده و و در سال ٩۴ هم بازپرداخت خواهند شد. البته قابل ذکر است که در بودجه ٩۴ تسهیلات دریافتی با رشد زیادی نسبت به سال ٩٣ برآورد شده است که احتمالا در راستای پیش بینی شرکت در مواجهه با کمبود نقدینگی می باشد.

پیش بینی سود تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

مبلغ فروش شرکت در شش ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢ درصد کاهش داشته است و به مبلغ ٩٠ میلیارد ریال رسیده است که حدود ٣٠ درصد مبلغ بودجه را پوشش داده است. حدود ٩١ درصد از فروش شرکت در شش ماهه نخست سال به شرکت فرآوری زغال سنگ پروده طبس بوده است که در سال مالی قبل نیز این  ٧٧ درصد کل فروش شرکت را در بر گرفته است. بهای تمام شده فروش در بودجه برآوردی با ۵٢ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل حدود ٢٣٠ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که در شش ماهه ٢۶ درصد بودجه محقق شده است. افزایش بهای تمام شده برآوردی در راستای پیش بینی رشد فروش در بودجه اعلامی می باشد.  بنابراین سود ناخالص شرکت در بودجه با ۴٧ درصد افزایش نسبت به سال قبل ۶٩ میلیارد ریال برآورد شده است که در شش ماهه ۴٣ درصد بودجه را پوشش داده است. هزینه های اداری، عمومی وفروش هم با ٢۴ درصد افزایش نسبت به سال قبل برآورد شده است که بخش عمده ان بابت حقوق کارکنان می باشد که در شش ماهه ۴٧ درصد آن محقق شده است. هزینه های مالی شرکت نسبت به سال قبل افزایش زیادی داشته که در شش ماهه هم ٣٢ درصد آن پوشش داده شد. افزایش هزینه های مالی در راستای افزایش تسهیلات اعطایی در جهت رفع کمبود نقدینگی شرکت می باشد. دریافت وجوه حاصل از فروش معمولا به دوره های بعد موکول می شود که موجب کمبود نقدینگی شرکت می شود و به منظور رفع آن متحمل هزینه های مالی می شود.

نهایتا سود هر سهم در بودجه ٩۴ با سرمایه ١۵٠ میلیاردی ٢٢٨ ریال به ازای هر سهم برآورد شده است که در شش ماهه هم ۴۵ درصد آن محقق شده است. سود هر سهم با رشد ٣٧ درصدی نسبت به سال قبل در نظر گرفته شده است. قابل ذکر است که مبالغ براوردی در شش ماهه با سرمایه ٩٠ میلیاردی می باشد که افزایش سرمایه شرکت در جریان می باشد.

نسبت های مالی

نسبت های جاری در طی سال های اخیر روندی نزولی داشته و از طرفی نسبت بدهی هم افزایش داشته که این نشان از مواجهه شرکت با کمبود نقدینگی می باشد که ناچار به دریافت تسهیلات و افزایش بدهی شده است. نسبت بازده دارایی ها هم به استثنا سال ٩١ روندی نزولی را طی کرده است که افزایش هزینه های مالی در راستای افزایش تسهیلات دریافتی هم می تواند یکی از دلایل آن باشد.

نسبت مالی تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

حاشیه سود ناخالص شرکت هم از ٣۵ درصد در سال ٩٠ به ٢٣ درصد در سال ٩٣ رسیده است. البته در شش ماهه ٩۴ حاشیه سود ٣٣ درصد بوده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در بودجه ٩۴ هم ٢٣ درصد برآورد شده است.

روند حاشیه تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

پیش بینی سود شرکت

مفروضات در نظر گرفته شده

_ مقدار فروش برای شش ماهه دوم سال مطابق شش ماهه اول سال در نظر گرفته شده است

_ نرخ فروش برای شش ماهه دوم سال بر اساس نرخ سه ماهه دوم بعلاوه ۵ درصد در نظر گرفته شده است. خبر افزایش نرخ ١۵ درصدی جدی می باشد که البته کطبس در بودجه نرخ فروش محصولات را با ١٠ درصد افزایش در نظر گرفته است.

_ بهای تمام شده فروش نیز بر حسب حاشیه سود ٢٣ درصد در نظر گرفته شده است.

پیش بینی سود 1 تحلیل بنیادی کطبس | زغالسنگ نگین طبس

میزان سود برآوردی شرکت پایین تر از سود هر سهم در بودجه محاسبه شده است که دلیل اصلی آن کاهش مقدار فروش برآوردی در بررسی کارشناسی نسبت به بودجه اعلامی می باشد. البته حدود ٨۵،٢٨۵ تن زغال سنگ به صورت پیمانکاری برای کارفرما استخراج شده و تحویل گردیده است که فعلا به بهای تمام شده در اسناد دریافتنی تجاری آمده است. اگر سود حاصل از ارزش افزوده را برای شرکت در نظر بگیریم سود خالص شرکت افزوده خواهد شد.  از آنجایی که مشتری انحصاری زغال سنگ ذوب اهن می باشد بنابراین تحرک در این شرکت میزان فروش شرکت های زغال سنگی را تحت تاثیر قرار می دهد. خبر راه اندازی پروژه ریل ذوب آهن قطعا مقدار فروش شرکت نگین طبس را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد و میزان سودآوری شرکت افزایش خواهد یافت. اما ظاهرا این پروژه در سال جاری راه اندازی نخواهد شد بنابراین بعید به نظر می رسد کطبس در سال جاری بتواند در راستای راه اندازی پروژه ریل ذوب آهن، سودآوری خود را افزایش دهد.

مزایا

_ انرژی مورد نیاز معادن زغال سنگ نگین طبس توسط دیزل ژنراتورها و کمپرسورها تامین می شود و عمده مصرف این دستگاه ها گازوییل به میزان ماهیانه حداقل ١٨٠،٠٠٠ لیتر است که با برنامه ریزی و بکارگیری حداقل دستگاه های مورد نیاز در یک شیفت و سرویس و نگهداری به موقع حداکثر بهره وری و صرفه جویی انجام می گیرد. در صورت افزایش نرخ حامل های انرژی و مصرف عمده گازوییل قیمت تمام شده اندکی افزایش خواهد نمود که نشان از تاثیر اندک آزادسازی انرژی بر سودآوری شرکت دارد.

_ حجم ذخایر قطعی زغالسنگ ایران ١,١ میلیارد تن، ذخایر احتمالی آن ١.٧ میلیارد تن و میزان ذخایر زمین ‌شناسی در حدود ١۴ میلیارد تن برآورد شده است که در بین کشورهای خاورمیانه بیشترین مقدار ذخایر می باشد.رتبه ایران در بین کشورهای جهان از نظر میزان ذخایر قطعی ٢۶ و از نظر میزان کلی ذخایر ١٢ می باشد.اما جالب است بدانید تنها استخراج ٣٠% از این ذخایر اقتصادی و با صرفه می باشد که البته با بکارگیری تجهیزات مدرن این مشکل رفع خواهد شد.

_ به دلیل اینکه صادرات محصول زغال سنگ بسیار محدود بوده و عمدتا مصرف داخلی آن هم توسط شرکت ذوب آهن اصفهان صورت می گیرد عوامل بین المللی تاثیرات کمی در روند فعالیت شرکت دارند.

معایب

_ در حالی که در جهان استخراج به صورت مکانیزه صورت می گیرد همچنان اغلب معادن زغال سنگ ایران با استفاده از چوب و به همان روش سنتی زغال سنگ را استخراج می کنند که این موجب کاهش کیفیت و همچنین افزایش هزینه تولید خواهد شد.

_ قسمت اعظمی از زغالسنگ مورد نیاز شرکت ها از کشورهای استرالیا و اندونزی تهیه می شود. واردات زغالسنگ به دلیل ارزانتر بودن و بالاتر بودن عیار نسبت به زغالسنگ های داخلی صورت می گیرد که آن هم به دلیل نداشتن تجهیزات مناسب می باشد.

_ در حالی که ایران دارای ذخایر بسیاری از زغال‌سنگ است و پیش بینی شده با اکتشافات عمقی می‌توان حجم ذخایر را افزایش داد اما در حال حاضر کارشناسان هشدار داده‌اند اگر به مشکلات معادن زغال‌سنگ رسیدگی نشود، سال آینده واردات این مواد معدنی از تولید آن سبقت خواهد گرفت.

_ در حال حاضر شرکت های زغال سنگ پرورده طبس، البرز مرکزی،زغال سنگ کرمان و زغال سنگ البرز شرقی از دو سال قبل در بورس انرژی پذیرفته شده اند. این شرکت ها تا کنون ٣٠٠ هزار تن زغال سنگ در بورس انرژی عرضه کرده اند که متاسفانه تنها ٢٠٠ تن از این کالا به دلیل وجود انحصار در مصرف روی تابلوی معاملات بورس انرژی معامله شده است اغلب معادن زغال سنگ به صورت مناقصه ای در اختیار مصرف کنندگان بزرگ کشور از جمله ذوب آهن قرار گرفته اند.

_ کار در معادن زغال‌سنگ بسیار سخت است و به لحاظ بروز نبودن تجهیزات معدنکاری این معدنکاران از وضعیت ایمنی مناسبی در معادن برخوردار نیستند. از سویی به گفته کار‌شناسان بیشترین ذخایر زغالسنگ در اعماق زمین وجود دارد، اما بررسی‌ها نشان داده به دلیل نبود فناوری و تجهیزات مورد نیاز امکان استخراج این ذخایر معدنی وجود ندارد.

_ بررسی‌ها نشان داده اخیرا با سرمایه‌گذاری صد‌ها میلیارد تومان برای احداث معادن زغال‌سنگ تولید آنچنان نبوده که هزینه تولید با مقدار تولید به تعادل برسد. البته کار‌شناسان معتقدند بازدهی سرمایه در معادن زغالسنگ به سرعت طی نمی‌شود و نیاز به زمان دارد که موجب عدم سرمایه گذاری مناسب در کشور شده است.

فرصت ها

_ به نظر می رسد با برداشته شدن تحریم ها، این صنعت نیز دچار تحولات اساسی در کشور شود. خرید دستگاه ها و تکنولوژی های مدرن، با برداشته شدن تحریم ها امکان پذیر خواهد شد که باعث کاهش قیمت تمام شده و همچنین بالارفتن عیار زغالسنگ می شود. صنعت معدن و بالخصوص زغال سنگ از قدیمی ترین تکنولوژی ها نسبت به سایر کشورها استفاده می کنند. در سالهای اخیر با افزایش قیمت دلار و پس از آن تحریم ها مانع از خرید دستگاه ها و تکنولوژی های جدید توسط دست اندرکاران این صنعت شد. با برداشته شدن تحریم ها فرصتی جدید جهت نوسازی تکنولوژی مورد استفاده در این صنعت به وجود خواهد آمد که احتمالا به انقلابی شگرف در صنعت زغالسنگ کشورمان بیانجامد.

_ بر اساس پیش بینی امکان تولید فولاد کوره بلندی تا پایان برنامه ششم، کشور به ١١ میلیون تن زغال سنگ خام نیاز خواهد داشت. همچنین اخبار مربوطه به کارخانه های جدید کک سازی در کشور و افزایش تقاضا برای کنسانتره نوید بخش آغاز سالهای پر رونق برای صنعت زغال سنگ کشور خواهد بود به همین دلیل برنامه ریزی شرکت برای سال های آتی در جهت افزایش حداکثری تولید و ایجاد ظرفیت های بالاتر و جدید است

_ در حالیکه تولید زغالسنگ در کشور ١.٨ میلیون تن به صورت سالیانه می باشد،مصرف فعلی زغالسنگ به بیش از ٣.۵ میلیون تن می رسد که برآورد شده است تا ٣ سال آینده به ۶.٢ میلیون تن نیز خواهد رسید که نشان از پتانسیل بالای این صنعت در سال های آتی خواهد داشت.

_ این شرکت با تامین زغال سنگ کک شو مورد نیاز صنعت فولاد کشور، یک عضو پایین دستی در زنجیره تامین فولاد محسوب شده و بدین جهت همگام با رونق صنعت خودرو و صنعت ساختمان موجب رونق گرفتن آن خواهد بود.

تهدیدات

_ قسمت زیادی از زغالسنگ مورد نیاز شرکت ها از کشورهای استرالیا و اندونزی تهیه می شود که به دلیل ارزانتر بودن محصولات و همچنین کیفیت بالای محصولات وارداتی نسبت به محصولات داخلی است که با ادامه این روند و عدم سرمایه گذاری مناسب در این حوزه، تولیدات داخلی شرایط نا مطلوبی پیدا خواهد کرد.

_ یکی از مهمترین ریسک های این شرکت ریسک تجاری بوده که به دلیل تک مشتری بودن فروش محصولات نهایی است. مصرف کننده عمده زغال سنگ تولیدی در کشور شرکت ذوب آهن اصفهان است که متاثر از سیاست گذاری های دولت و وضعیت اقتصادی و رونق بازار داخلی می باشد. نحوه برخورد ذوب آهن در ارتباط با خرید محصولات کنسانتره می تواند تاثیرات مستقیمی و شدیدی را در روند فعالیت تجاری این شرکت ایجاد کند.

_ یکی از ریسک های موجود ریسک نوسانات نرخ بهره است که با افزایش بهره بانکی هزینه های مالی افزایش و باعث کاهش سوداوری شرکت می گردد.

_ ریسک قیمت نهاده های تولیدی که عمدتا مربوط به هزینه های حقوق و دستمزد بوده که با توجه به کاربر بودن استخراج زغال سنگ و همچنین هزینه های مصرف چوب و آهن الات و انرژی می تواند موجب افزابش هزینه ها در بهای تمام شده شود.

_ حقوق دستمزد کارگران، خریدهای عمده و مهم شامل چوب و اهن آلات و قطعات مورد نیاز، نیاز به نقدینگی فوری دارد که در صورت عدم تامین به موقع مشکلات و تبعات آنی ایجاد خواهد نمود.

نتیجه گیری

با توجه به پیش بینی کارشناسان به افزایش مصرف زغال سنگ در سال های آتی که در راستای افزایش مصارف برق خانگی و همچنین رونق صنعت فولاد خواهد بود، افزایش نرخ این محصول را به دنبال خواهد داشت همانطوری که بر اساس پیش بینی   EIU Economic and Commodity Forecastروند قیمتی این محصول در مدار صعودی قرار خواهد گرفت. خبرهایی مبنی بر رونق گرفتن صنعت ساختمان  توسط مسئولین هر از چندگاهی مطرح می شود که البته بعید به نظر می رسد در آینده ای نزدیک رونق به صنعت ساختمان برگردد در هر صورت با رونق صنعت ساختمان و خودرو، تقاضا برای زغال سنگ افزایش خواهد یافت و مجددا این محصول مورد توجه قرار خواهد گرفت. سودآوری شرکت همبستگی زیادی با روند رو به رشد شرکت ذوب آهن به عنوان مشتری انحصاری زغال سنگ کک شو در کشور دارد و راه اندازی طرح های توسعه ذوب آهن همانند تولید ریل به طور کاملا مشهود سودآوری نگین طبس را هم تحت تاثیر خواهد گذاشت. تولیدات شرکت در شش ماهه مناسب بوده اما میزان فروش آن پوشش نامطلوبی داشته که ناشی از رکود حاکم بر صنعت خودرو و ساختمان و به دنبال آن صنعت فولاد می باشد که با خروج این صنایع از رکود، وضعیت شرکت بهبود خواهد یافت. از نکات قابل بحث در این حوزه می توان به عدم سرمایه گذاری در این صنعت اشاره کرد که عمدتا به دلیل وجود تحریم ها و محدودیت در واردات تکنولوژی و همچنین دوره بازگشت سرمایه بلند مدت می باشد. به دلیل سیستم سنتی در استخراج زغال سنگ، محصولات تولیدی از کیفیت پایین و بهای تمام شده بالاتری برخوردارند. این شرایط موجب بروز مشکلاتی شده است به طوری که ذوب آهن اصفهان تمایلی به خرید محصولات داخلی ندارد. محصولات تولیدی داخلی در راستای حمایت از تولید کننده توسط ایمیدرو قیمت گذاری می شود که با وجود کیفیت پایین تر اما بالاتر از نرخ محصولات وارداتی است که موجب چالشی جدی با تنها مشتری زغال سنگ در کشور شده است. با رفع تحریم ها و جذب سرمایه گذاران خارجی و به تبع آن رونق گرفتن اقتصاد کشور که با  واردات آزادانه تجهیزات همراه خواهد شد، آینده ای مطلوب برای شرکت تصور می شود اما در حال حاضر با وجود مشکلات ذکر شده، نگین طبس با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کند.

 

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن