تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

642
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدني و صنعتي صبانورReviewed by سایت تحلیلها on Nov 23Rating: 5.0تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدني و صنعتي صبانورتحلیل بنیادی کنور | توسعه معدني و صنعتي صبانور

تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

نگاهی به شرکت

کلیات تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

_ شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور با نام اولیه تامین مواد اولیه فولاد صبانور درحال حاضر بزرگترین تولید کننده سنگ آهن در غرب و شمال غرب کشور می باشد .محصولات تولیدی این شرکت درحال حاضر شامل سنگ آهن دانه بندی شده و کنسانتره است .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ درحال حاضر شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات می باشد.

_ معاملات شرکت صبا نور تا کنون به صورت صادراتی صورت گرفته است، بدیهی است تاثیرات قیمت های های جهانی و نرخ ارز با سرعت بیشتر بر این شرکت تاثیر خواهد گذاشت.

_ شرکت صبانور تاکنون محصولات خود را به کشور چین صادر نموده است، ولی با توجه به برنامه های توسعه ای آتی شرکت، نحوه معاملات شرکت دستخوش تغییرات خواهد شد . برنامه های توسعه ای آتی شرکت بدین شرح می باشد:

طرح تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

مشخصات طرح ها بدین شرح می باشد:

به منظور استفاده از ذخایر کم عیار مجموعه معادن شهرک کردستان )متعلق به شرکت صبانور( ، طرح احداث یک کارخانه کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت سالانه یک میلیون تن مطرح شد . اجرای پروژه مذکور به شرکت آینده سازان فولاد البرز واگذار گردید تا در مرحله بهره برداری به شرکت صبانور منتقل گردد.

طرح توسعه سنگ اهن شهرک بیجار- فاز اول و دوم کنسانتره کردستان

طرح بیجار تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

به لحاظ کامل تر نمودن چرخه تولید پس از تولید کنسانتره ، این شرکت قصد احداث واحد گندله سازی را دارد . بدیهی است درصورت ایجاد واحد مزبور، سودآوری شرکت روند مناسب تری خواهد داشت . از این رو در کنار تولید کنسانتره 1.000.000 تنی)فاز اول و دوم( استان کردستان )معدن شهرک شرکت( طرح تولید 920.000 تن گندله در دست بررسی و انجام مطالعات اولیه می باشد .

طرح کنسانتره سنگ آهن همدان-(معادن باباعلی و گلالی)

طرح بابا علی تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

لازم به توضیح است این طرح هم اکنون به بهره برداری و تولید رسیده است. به لحاظ کاملتر نمودن چرخه تولید پس از تولید کنسانتره ، این شرکت قصد احداث واحد گندله سازی را دارد . بدیهی است درصورت ایجاد واحد مزبور، سودآوری شرکت روند مناسبتری خواهد داشت . از این رو درکنار خط تولید کنسانتره 600 هزار تنی استان همدان )مربوط به معادن باباعلی و گلالی شرکت( طرح تولید 550.000 تن گندله در دست احداث و اجرا می باشد .

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

_ جمع دارایی ها طی سال های اخیر افزایشی بوده است. دارایی های ثابت و سرمایه گذاری های بلندمدت عمده ترین مبالغ دارایی ها را تشکیل می دهد.

_ جمع بدهی های شرکت طی سال های گذشته افزایشی بوده است که این افزایش در سال 93 ، به دلیل کمبود نقدینگی برای تکمیل طرح های توسعه چشمگیر بوده است.

_ شرکت در سال های 90 ، 92 و 93 افزایش سرمایه داشته است . همچنین برنامه افزایش سرمایه برای سال جاری را نیز دارد که در حال بررسی می باشد . جمع حقوق صاحبان شرکت روندی افزایشی داشته است، با توجه به صادراتی بودن فعالیت شرکت ، بدیهی است تاثیرات نرخ ارز در سال 91 تاثیر قابل توجهی بر شرکت داشته است.ولی با توجه به کاهش قیمت های صادراتی این روند افزایش در سال 93 با افت شدیدی همراه بوده است.

مقایسه نموداری

1) نمودار مقایسه ای سود آوری شرکت

روند سودآوری تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

شرکت در سال 91 موفق به جهش سودآوری به دلیل رشد نرخ ارز شده و در سال 92 نیز توانسته است این روند را ادامه دهد.ولی در سال 93 ، با توجه به افت شدید قیمت جهانی سنگ آهن سودآوری شرکت کاهش چشمگیری داشته است.

2)مقایسه حاشیه ی سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

3)ترکیب بهای تمام شده 6ماهه 94

بهای تولید تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

نسبتهای مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات 94 تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

_ طبق اخرین گزارشات شرکت، به نظر می رسد شرکت به دلیل افت شدید قیمت ها و نداشتن صرفه فروش، برنامه ذخیره سازی سنگ آهن و کنسانتره تا زمان احداث کارخانه های گندله سازی را دارد. بنابراین در تحلیل فوق فروش 6 ماه دوم سال معادل فروش 6 ماه اول پیش بینی گردیده است .

_ در تحلیل فوق نرخ دلار آزاد 35000 ریال در نظر گرفته شده است.

_ سایر هزینه ها با یک رشد منطقی در نظر گرفته شده است.

2) پیش بینی سود 94

پیش بینی 94 تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

نتیجه گیری

بر اساس تحلیل انجام شده ، زیان هرسهم شرکت با احتساب گزارش 6 ماهه ارائه شده برای سال 94 ، 45 ریال برآورد گردیده است.لازم به توضیح است که چنانچه شرکت برنامه فروش خود را مطابق با بودجه انجام دهد سودی معادل سود بودجه شده تحقق خواهد یافت.

پیش بینی سود سال 1395

1)مفروضات بودجه

مفروضات 95 تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

_ با توجه به زمان بهره برداری کارخانه های کنسانتره و گندله سازی ، فرض گردیده است که کارخانه های مزبور مطابق با برنامه اعلامی به بهره برداری رسیده و با توجه به ذخیره سازی کافی سنگ آهن و کنسانتره در سال 94 ، مقدار فروش برای سال 95 اینگونه برآورد شده است.

_ نرخ های فروش با توجه به اخبار منتشره از وضعیت تقاضای چین به عنوان بزرگ ترین وارد کننده سنگ آهن در دنیا ، مطابق نرخ های فعلی در نظر گرفته شده است . لازم به توضیح است که شرکت برنامه فروش داخلی گندله را دارد که تا مشخص نشدن مرجع نرخ گذاری داخلی برای این شرکت، از نرخ های جهانی برای تحلیل استفاده شده است.

2)پیش بینی سود 95

پیش بینی 95 تحلیل بنیادی کنور | توسعه معدنی و صنعتی صبانور

نتیجه گیری

بر اساس تحلیل انجام شده ، سود هرسهم شرکت برای سال 95 ، 413 ریال برآورد گردیده است.

منبع : کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن