تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

196
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدانReviewed by سایت تحلیلها on Mar 5Rating: 5.0تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدانتحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

تحلیل بنیادی کهمدا

کلیات شرکت شیشه همدان

شرکت شیشه همدان (سهامی عام) در سال 1354 با مشارکت بانک صنعت و معدن (بانک اعتبارات صنعتی سابق) به صورت شرکت سهامی عام تحت شماره 587 مورخه 11/02/1354  در همدان تأسیس گردید و با همت متخصصین و مهندسین ایرانی در
سال 1361 با ظرفیت 40000 تن در سال مورد بهره برداری قرار گرفت. شرکت در تیرماه 1369 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.
تولیدات این شرکت در حال حاضر عبارتند از : انواع بطری آبلیمو، شربت، گلاب، الکل، عرقیات و روغن مایع (در حجم های مختلف) و شیشه های نوشابه، شیر، شیشه های سس، مرباجات، خیارشور و رب گوجه فرنگی (در حجم های مختلف) و بسیاری از شیشه های اختصاصی برابر سفارش مشتریان.
در حال حاضر، بخشی از محصولات شرکت به کشورهای عراق، آذربایجان، ترکمنستان، ارمنستان و افغانستان صادر می شود. در ادامه به تحلیل بنیادی کهمدا می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

ایجاد و بهره برداری از کارخانجات تولید انواع مصنوعات شیشه ای اعم از بطری، ظروف، عایق، پشم شیشه و خلاصه انواع تولیدات وابسته به صنایع سیلیکات و نیز تولید انواع پودر های معدنی به صورت آرایش شده و دانه بندی شده و فروش و صدور این مواد و تولیدات و ایجاد صنایع وابسته به آنها و هر نوع فعالیت تجاری دیگر مربوط به موضوع شرکت.

سرمایه و ترکیب سهامداران کهمدا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت دربدو تأسیس مبلغ 300 میلیون ریال بوده و طی سنوات مختلف به 288 میلیارد ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

سهامداران عمده شرکت در نمودار زیر آمده است:

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

روند سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

همان طور که مشاهده میگردد روند سودآوری شرکت طی سه سال گذشته افزایشی بوده است و درسال 93 افزایش 83 درصدی و درسال 94 ، افزایش 18 درصدی را داشته است.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در صنعت تولید انواع ظروف شیشه ای بطری و جار برای بسته بندی محصولات صنایع مواد غذایی و نوشابه سازی فعالیت میکند. به دلیل عدم حضور بسیاری از شرکت های فعال این صنعت در بورس اوراق بهادار، اطلاعات شرکت های یاد شده در دسترس و قابل اتکا نمی باشد. لیکن بر مبنای تحقیقات بازار، شرکت در بین شرکتهای فعال در
این صنعت با حجم فروش معادل مبلغ 844 میلیارد ریال، یکی از بزرگترین شرکت های فعال در صنعت به شمار رفته و در حال حاضر بیش از 27 درصد تولیدات داخلی را به خود اختصاص داده، همچنین مجهز به ماشین آلات پیشرفته جهت تولید ظروف شیشه بسته بندی صنایع مواد غذایی و نوشابه سازی می باشد.

بررسی مقدار تولید

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

مقدار تولید در گزارش شش ماهه پوشش 53 درصدی را نشان میدهد. با توجه به عملکرد شش ماهه ، مقدار تولید مانند سال گذشته در نظر گرفته شده است.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

شرکت شیشه همدان در عملکرد شش ماهه کل تولید خود را به فروش رسانده است. با توجه به عملکرد شش ماهه ، مقدار فروش کارشناسی برآورد گردیده است.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

با توجه به نرخ فروش در عملکرد شش ماهه و سال گذشته شرکت ، نرخ فروش کارشناسی برابرنرخ بودجه در نظر گرفته شد.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

با توجه به برآورد فروش مقداری و نرخ های فروش، مبلغ فروش کل شرکت حدود 95 میلیارد تومان برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

با توجه به مقدار تولید در تحلیل کارشناسی و عملکرد شش ماهه نخست 95 سربار تولید و بهای تمام شده براورد گردیده است. مبلغ بهای تمام شده 48 میلیارد تومان برآورد گردید.

صورت سود وزیان شرکت شیشه همدان

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی کهمدا

نتیجه گیری: با توجه به برآورد های صورت گرفته در مقدار فروش و بهای تمام شده، سود شرکت شیشه همدان برای سال مالی 95 ، مبلغ 1456 ریال برآورد گردیده است که تعدیل مثبت 17 درصدی نسبت به بودجه شرکت نشان میدهد. سهم در حال حاضر با قیمت 980 تومان و P/E برابر 7،95 در حال معامله میباشد.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن