تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

168
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدانReviewed by تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان on Nov 27Rating: 5.0تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدانتحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

تحلیل بنیادی کهمدا

معرفی شرکت شیشه همدان

شرکت شیشه همدان در تاریخ 27/01/1354به صورت شرکت سهامی عام تاسیس و تحت شماره 587 در اداره ثبت اسناد استان همدان به ثبت رسیده است. شرکت در تیر ماه 1369 در بورس اوراق بهادار به ثبت رسیده است. مرکز اصلی شرکت در شهرستان همدان، کیلومتر 12 جاده همدان تهران واقع است. در ادامه به تحلیل بنیادی کهمدا می پردازیم.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارتست از : ایجاد و بهره برداری از کارخانجات تولید انواع مصنوعات شیشه ای اعم از بطری، ظروف، عایق پشم شیشه و انواع تولیدات وابسته به صنایع سیلیکات و نیز تولید انواع پودر های معدنی و دانه بندی شده، فروش و صدرو مواد و تولیدات فوق الذکر.

سهام داران کهمدا


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

افزایش سرمایه شرکت

سرمایه اولیه شرکت در بدو تاسیس یک میلیون ریال بوده است. روند افزایش سرمایه شرکت مطابق جدول ذیل است:

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

آخرین افزایش سرمایه شرکت به منظور اصلاح ساختار مالی و جلوگیری از خروج نقدینگی از شرکت انجام شده است.

ظرفیت محصولات شرکت کویر تایر

ظرفیت محصولات شرکت در سال 94 و 95 به شرح جدول زیر است:

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

علت کاهش ظرفیت پیش بینی شده در سال 1395 ، تعمیرات اساسی در واحد 2 کارخانه عنوان شده است.

نمودار تولید و فروش شرکت شیشه همدان

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

همانگونه که در شکل مشخص است، شرکت کلیه تولیدات خود را به فروش رسانده و مشکل فروش ندارد و همچنین مقدار تولید وفروش نیز از روند با ثباتی برخوردار است.

مقدار تولید

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

شرکت در سه ماهه ی ابتدایی 26 درصد از تولید خود را پوشش داده است، که با توجه به انجام تعمیرات اساسی در ابتدای سال، پوشش مناسبی محسوب می شود. پیش بینی تولید با توجه به مدت زمان تعطیلی برآورد شده است.

مقدار فروش

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

همان طور که در تحلیل بنیادی کهمدا مشخص است ، شرکت در سه ماهه ی ابتدایی 27 درصد از فروش مقداری خود را پوشش داده است. پیش بینی فروش با توجه به موجودی پایان دوره سال مالی قبل و تولید در سال جدیدبرآورد شده است.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

نرخ محصولات در سه ماهه ابتدایی نسبت به سه ماهه پایانی سال قبل، افزایش 11 درصدی داشته است، افزایش نرخ کارشناسی 10 درصد در نظر گرفته شده است. گفتنی است شرکت در بودجه اولیه خود افزایش نرخ 5 درصدی را نسبت به سال قبل در نظر گرفته بود است.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

پوشش مبلغ فروش در سه ماهه نخست 28 درصد بوده است.

مواد اولیه

مواد اولیه اصلی مورد استفاده شرکت عبارتند از پودر سیلیس، پودر آهک، پودر فلد سپات، کربنات سدیم، سولفات سدیم، خرده شیشه و لوازم بسته بندی. ترکیب مواد اولیه شرکت به صورت نمودار ذیل است. در حدود 87 درصد از مواد اولیه را کربنات سدیم، پودر سیلیس و لوازم بسته بندی تشکیل می دهد.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

دستمزد بر اساس هر نفر ساعت و با اعمال افزایش 15 % برآورد شده است .

صورت سود و زیان شرکت شیشه همدان

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

شرکت در پیش بینی اولیه خود در تحلیل بنیادی کهمدا ، سود هر سهم را 1017 ریال پیش بینی نموده است، که در گزارش سه ماهه و با کسب سود هر سهم 392 ریال در سه ماهه نخست، اقدام به تعدیل مثبت 14 درصدی نموده است. و با توجه به پیش بینی جدید نیز، در سه ماهه ابتدایی سود خالص را 34 درصد پوشش داده است و علت آن نیز افزایش قیمت 11 درصدی محصولات بوده است. هزینه مالی شرکت رو به کاهش است و این امر نشان دهنده آن است که شرکت با مشکل نقدینگی مواجه نیست.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

ارزش گذاری سهام کهمدا

به منظور ارزش گذاری سهم از روش FCFE استفاده شده است، با توجه به اینکه سود شرکت روند رو به رشدی داشته و از طرفی به طور میانگین 50 درصد از سود خود انباشت می نماید، از این رو نرخ رشد 10 درصدی برای آن فرض شده است.

تحلیل بنیادی کهمدا | شیشه همدان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی کهمدا

شرکت شیشه همدان، به تولید انواع مصنوعات شیشه ای می پردازد و دارای ظرفیت اسمی 75000 تن شیشه در سال می باشد. این شرکت در سه ماهه نخست سال، سود پیش بینی خود را 34 درصد پوشش داده است و اقدام به تعدیل مثبت 14 درصدی نموده است. از نظر نسبت های سودآوری نیز روند رو به رشدی را تجربه نموده است، به طوری که حاشیه سود خالص از 22 درصد در سال 1390 به 42 درصد در سال 1394 ، حاشیه سود ناخالص، از 27 درصد به 58 درصد افزایش یافته است. از طرفی دوره وصول مطالبات و نسبت بدهی روند کاهشی داشته است. این موارد در تحلیل بنیادی کهمدا نشان دهنده آن است که علی رغم رکود حاکم بر بازار، این شرکت از نظر فروش محصولات خود با مشکلی مواجه نیست و توانسته روند فروش با ثباتی داشته باشد که منجر به افزایش سود آوری شرکت شده است. با توجه به پوشش 27 درصدی مقدار و مبلغ فروش ، در صورت افزایش تولید و فروش و با توجه به کاهش قیمت کربنات سدیم که مواد اولیه اصلی محسوب می شود، شرکت امکان دستیابی به سود بیشتر را داراست. با توجه به مطالب فوق الذکر، سود هر سهم در سال 95 ، 1198 و ارزش ذاتی 6924 برآورد گردید.

منبع : شرکت کارگزاری بهمن
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن