تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

90
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارسReviewed by سایت تحلیلها on Feb 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارستحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

تحلیل بنیادی کپارس

کاشی پارس

شرکت در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٣٠/١٢/ ٩۵ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای حدود ٨٧,٧۵٠ میلیون ریال به مبلغ ٩٠١ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به آخرین پیش بینی برای سال ٩۴ کاهش ٢۴ درصدی را نشان میدهد. همچنین طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ٨٣٩ ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است که ٧٠ درصد بودجه خود را برای سال ٩۴ پوشش داده است.
از مهمترین دلایل کاهش برآورد سود برای سال آتی نسبت به پیش بینی برای سال ٩۴ در تحلیل بنیادی کپارس میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • رشد نامتناسب بهای تمام شده نسبت به فروش که باعث کاهش برآورد ١۴ درصدی سود ناخالص برای سال ٩۵ علی رغم افزایش ۵ درصدی مبلغ فروش در این سال شده است
  • افزایش ۴١ درصدی برآورد هزینه های مالی و رسیدن به مبلغ ٢۴ میلیارد ریال
  • کاهش حاشیه سود ناخالص از ٣٢ درصد در پیش بینی ٩۴ به رسیدن به ٢۶ درصد در پیش بینی ٩۵

نکات با اهمیت

ترکیب مبلغ فروش شرکت به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

همانطور که مشاهده میشود ۵۶ درصد مبلغ فروش شرکت به انواع کاشی دیوار اختصاص دارد که در پیش بینی  سال ٩۵  نسبت به آخرین پیش بینی  سال ٩۴ با کاهش ۴ درصدی همراه شده و به مبلغ ٣۶٣ میلیارد ریال رسیده است که ۴٧ درصد این مبلغ داخلی و ۵٣ درصد صادراتی است.

در مورد انواع کاشی پرسلانی برآورد مبلغ فروش در اولین پیش بینی سال ٩۵ نسبت به آخرین پیش بینی  سال ٩۴ با افزایش ١۶ درصدی همراه شده و حدودا به مبلغ ٢٣٢ میلیارد ریال رسیده است که ٧٨ درصد این مبلغ داخلی و ٢٢ درصد صادراتی است.

قابل ذکر است که شرکت در برآورد سال ٩۵ پیش بینی کرده است مبلغ ٢۴۵ میلیارد ریال ( معادل ٧,۶۵۴,١٣٢ دلار) فروش صادراتی محصولات شرکت بصورت ریالی و بر مبنای متوسط نرخ تسعیر ٣٢،٠٠٠ریال برای هر دلار از خریداران دریافت گردد .

مقدار تولید انواع کاشی دیوار و پرسلانی که تولیدات عمده شرکت را تشکیل میدهند در بودجه ٩۵  به ترتیب  با افزایش ۶ و ١ درصدی نسبت به پیش بینی ٩۴ همراه است این در حالی است این مقادیر نسبت به سال ٩٣ به ترتیب کاهش ٢٠ و۴ درصدی را تجربه کرده است .

در نمودار زیر مقدار تولیدات شرکت به تفکیک آمده است: (ارقام به هزار متر مربع)

تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

شرکت در اولین پیش بینی خود  برای سال ٩۵ مقدار فروش کل محصولات خود را نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ با  ١۴ درصد افزایش برآورد کرده است.همچنین شرکت طبق صورت های مالی ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٩/٩۴  حدود ۶٨ درصد فروش مقداری خود برای سال ٩۴ را پوشش داده است. مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است : (ارقام به هزار متر مربع)

تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

مقدار فروش برآوردی برای انواع کاشی دیوار و کاشی پرسلانی در اولین پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ به ترتیب با افزایش ٩ و ٢٩  درصدی همراه بوده است. همچنین طی نه ماهه سال جاری به ترتیب ۶۵ و ٧٨ فروش مقداری شرکت برای سال ٩۴ پوشش داده شده است.

 برآورد نرخ فروش شرکت برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ در تحلیل بنیادی کپارس برای محصول کاشی دیوار و پرسلانی به ترتیب با کاهش ١٣ و ١٠ درصدی برآورد شده است که این عامل موجب تعدیل اثر افزایش فروش مقداری بر مبلغ فروش محصولات شرکت شده است .لازم به ذکر است شرکت در تعیین نرخ فروش محصولات خود مختار و با توجه به شرایط بازار و توان مشتریان تصمیم گیری میکند همچنین عمده مشتریان شرکت فعالان بازار مسکن هستند که بازارشان با رکود مواجه است در نتیجه شرکت پیش بینی کرده برای سال ٩۵ مانند سال ٩۴ نه تنها  امکان افزایش نرخ فروش محصولات وجود ندارد بلکه باید برای رقابت با سایر رقبا و حفظ سهم بازار نرخ های فروش خود را کاهش دهد.

بهای تمام شده 

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

تحلیل بنیادی کپارس | کاشی پارس

همانطور که از نمودار مشاهده میشود ۴٨ درصد بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به مواد مصرفی اختصاص دارد که عمده آن را مواد اولیه رنگ و لعاب  تشکیل میدهند .نرخ خرید این مواد در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با کاهش ١٠ درصدی برآورد شده است اما با توجه به اینکه نیمی از فروش شرکت برای سال ٩۵ از موجودی کالای اول دوره(سال ٩۴) برآورد شده این امر باعث شده بهای تمام شده کالای فروش رفته برای سال ٩۵ نسبت به ٩۴ با افزایش ١۴ درصدی برآورد شود.

هزینه های مالی 

شرکت پیش بینی کرده به دلیل تداوم رکود در بازار فروش و عدم وصول به موقع مطالبات از مشتریان برای تامین نقدینگی خود و همچنین طرح توسعه جهت بهسازی و اصلاح ساختار تولید جهت بهبود کیفیت محصول و توانائی تولید محصولات کاشی و سرامیک با ابعاد بزرگتر و ایجاد ارزش افزوده بالاتر، مجبور به اخذ تسهیلات جدید در سال ٩۵ و متحمل شدن هزینه های مالی جدید شود که این امر باعث شده در پیش بینی سال ٩۵ نسبت به سال ٩۴ این هزینه ها با افزایش ۴١ درصدی روبرو شود.

 نتیجه گیری تحلیل بنیادی کپارس

٧٠ درصد فروش شرکت داخلی است که متاثر از رکود شدید در بازار مسکن و همچنین مازاد عرضه در صتعت کاشی و سرامیک است. همچنین با توجه به نرخ های فعلی تعرفه، بالا بودن بهای تمام شده محصولات نسبت به رقبای خارجی به دلیل پایین بودن بهره وری و احتمال افزایش هزینه های حامل انرژی از دیگر ریسک های فروش شرکت در داخل کشور است. نرخ فروش محصولات شرکت با توجه به رکود بخش مسکن و حفظ رقابت امکان افزایش ندارد در حالیکه هزینه های تولید شرکت مانند هزینه دستمزد و .. با نرخ تورم رشد میکنند. اما در مورد فروش خارجی،کشور عراق که ٨۵ درصد بازار صادراتی شرکت را شامل میشود با جنگ داخلی دست و پنجه نرم میکند در نتیجه شرکت برنامه تغییر بازار صادراتی از این کشور به کشور های آسیای میانه ،پاکستان و ورود به بازار روسیه را در سال ٩۴ در دستور کار خود قرار داده است از اینرو شرکت در طرح توسعه خود در سال ٩۴ موفق به تولید کاشی های پرسلان با سایز ٨٠X٨٠ شده که این محصولات با حاشیه سود بالا مزیت رقابتی برای شرکت ایجاد میکند. البته باید توجه داشت که بازاریابی و فروش محصولات شرکت در این بازار ها کاری دشوار است

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن