تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

304
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملوReviewed by سایت تحلیلها on Jul 9Rating: 4.5تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملوتحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو

تحلیل بنیادی کچاد

معرفی شرکت

در خرداد ماه 1371 تحت شماره 2257 شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در دفتر ثبت شرکتهای شهرستان یزد به ثبت رسیده است. سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 16 / 8 / 1377 مرکز شرکت به تهران منتقل و به شماره 145857 در اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است . شخصیت حقوقی شرکت در مرداد سال 76 از دولتی به خصوصی تغییر یافته و در مرداد سال 82 به شرکت سهامی عامل تبدیل و مهرماه 82 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است .
شرکت در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن، تولید گندله، تولید سنگ آهن های دانبه بندی شده و تولید محصولات فولادی فعالیت می کند.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 10 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 17.100 ریال در پایان سال مالی منتهی به 29 / 12 / 93 افزایش یافته است. شرکت در بودجه سال 95 افزایش سرمایه 104 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را پیش بینی نموده که مرحله اول آن در مجمع فوق العاده مورخ 24 / 1 / 95 به تصویب رسید و سرمایه شرکت از مبلغ 17.100 به 28.215 میلیارد ریال افزایش یافت. همچنین، پس از ثبت افزایش سرمایه مرحله اول، مجمع به هیات مدیره تفویض اختیار نموده تا در مرحله دوم سرمایه شرکت را حداکثر ظرف مدت دو سال از مبلغ 28.215 به 35.000 میلیارد ریال افزایش دهد.در ادامه به تحلیل بنیادی کچاد می پردازیم:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

بررسی وضعیت تولید

تولیدات شرکت محصول دو کارخانه فرآوری (مجتمع معدنی چادرملو) و کارخانه گندله سازی اردکان است که شامل گندله، سنگ آهن دانه بندی بصورت درشت دانه و ریزدانه و کنسانتره می باشد. چادرملو در حال حاضر بعنوان بزرگترین تولید کننده کنسانتره سنگ آهن در خاورمیانه، سالانه تولید 10.5 میلیون تن از این محصول را در برنامه خود دارد.

در نمودار زیر می توانید ظرفیت تولیدی محصولات شرکت را مشاهده نمائید:

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

ظرفیت تولیدی شرکت برای سال مالی 95 با افزایشی در حدود 7 درصد همراه است که این افزایش ظرفیت به دلیل بهره برداری از خط تولید جدید محصول فولاد به ظرفیت اسمی 1.000.000 تن و ظرفیت عملی 300.000 تن می باشد؛ تاریخ راه اندازی این طرح اول دیماه سال جاری پیش بینی شده است. همچنین کاهش پیش بینی ظرفیت محصول سنگ دانه بندی نسبت به سال 94 نیز ناشی از توقف خط تولید به دلیل به صرفه نبودن در نتیجه کاهش قیمت می باشد.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

کچاد در سال مالی 94 و در تداوم برنامه های افزایش تولید خود مقدار 9.64 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن مرطوب معادل 8.72 میلیون تن کنسانتره خشک تولید نمود که این مقدار تولید حدود 28.5 درصد فراتر از ظرفیت اسمی پنج خطوط تولید کنسانتره بوده است. در حالیکه طبق برنامه، تولید مقدار 10.5 میلیون تن کنسانتره سنگ آهن مرطوب امکان پذیر بوده، بعلت کاهش تقاضای فولاد مبارکه، تعمیرات اساسی و همچنین اجرای قسمتی از عملیات اجرایی طرح توسعه کارخانه گندله سازی و کاهش مصرف و با توجه به انباشت شدن بیش از یک میلیون تن کنسانتره در معدن، لذا برنامه تولید به مقدار 9.5
میلیون تن کاهش و مورد تصویب قرار گرفت. در مورد تولید سنگ آهن دانه بندی، به علت عدم نیاز صنایع فولاد داخلی و کاهش قیمت جهانی، تولید در حد 50 درصد ظرفیت انجام و بیش از 1.3 میلیون تن هم موجودی در انبارهای معدن ذخیره گردیده است.

بررسی وضعیت فروش

همان طور که در جدول زیر در تحلیل بنیادی کچاد نشان داده شده است، مقدار فروش شرکت در بودجه 95 با رشد 11 درصدی نسبت به سال قبل پیش بینی شده است؛ افزایش پیش بینی مقدار فروش گندله و همانطور که پیش از این ذکر شد، پیش بینی بهره برداری از خط تولید جدید محصول فولاد دلیل این رشد مقداری می باشد.
چادرملو فروش تمامی محصولات خود را برای سال مالی 95 در بازار داخلی پیش بینی کرده است. کنسانتره سنگ آهن نیز با بیش از 60 درصدی بیشترین سهم را در فروش شرکت به خود اختصاص داده است؛ دو شرکت فولاد مبارکه با سهم 60 درصدی و فولاد خوزستان با سهم 40 درصدی مشتریان عمده این محصول را تشکیل می دهند.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

علیرغم کاهش نرخ فروش محصولات به تبع کاهش نرخ فروش شمش فولاد خوزستان، مبلغ فروش شرکت به دلیل
افزایش مقداری آن با رشد 18 درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.
گفتنی است، نرخ های فروش محصولات در سال 95 مانند روال سال قبل تابعی از میانگین قیمت فروش شمش فولاد
خوزستان و به شرح ذیل تعیین شده است:

  •  نرخ فروش کنسانتره آهن به شرکت فولاد مبارکه معادل 13.8%
  •  نرخ فروش کنسانتره آهن به شرکت فولاد خوزستان معادل 11.8%
  •  نرخ فروش گندله معادل 21.5%

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

کارشناسی فروش

در تحلیل بنیادی کچاد، مقدار فروش برای کارشناسی سال مالی 95 معادل بودجه شرکت در نظر گرفته شده و تنها نرخ فروش محصولات با توجه به تغییرات قیمتی شمش شرکت فولاد خوزستان، تعدیل شده است.
شرکت در بودجه سال مالی 95 نرخ فروش شمش فولاد خوزستان را معادل 10.000 ریال پیش بینی کرده که در محاسبات کارشناسی این نرخ معادل میانگین سه ماهه ابتدایی سال ( 12.900 ریال) در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

با توجه به تعدیل فوق مبلغ فروش شرکت با رشد 30 درصدی نسبت به بودجه همراه خواهد شد.

بررسی بهای تمام شده

در بودجه 95 شرکت، بهای تمام شده مبلغ 14.920 میلیارد ریال در نظر گرفته شده که مواد مستقیم مصرفی با سهم 60 درصدی و پس از آن سربار تولید با سهم 40 درصدی بخش عمده این مبلغ را شامل می شوند.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

گفتنی است، هزینه حق انتفاع که بیشترین سهم را در سربار تولید در اختیار دارد، برای سال جاری مبلغ 1.836 میلیارد ریال
به شرح زیر لحاظ شده است:

  •  هزینه حق انتفاع فروش کنسانتره خشک، معادل 16.5 % مبلغ فروش
  •  هزینه حق انتفاع فروش گندله، معادل 13 % مبلغ فروش کنسانتره (بدین معنی که قیمت فروش هر تن کنسانتره خشک با ضریب 13 % در مقدار فروش گندله تاثیر داده شده است)

کارشناسی بهای تمام شده

در بخش مواد اولیه مصرفی، نرخ خرید آهن اسفنجی طبق بودجه 95 معادل 47 درصد میانگین قیمت شمش فولاد خوزستان پیش بینی شده است؛ با توجه به تاثیر پذیری این ماده اولیه و نیز هزینه حق انتفاع از تغییرات قیمتی شمش فولاد خوزستان تنها این دو آیتم در بهای تمام شده کارشناسی تعدیل شده اند.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

در نهایت، مجموع مفروضات فوق افزایش 7 درصدی بهای تمام شده را بدنبال خواهد داشت.

صورت سود و زیان شرکت صنعتی و معدنی چادرملو

با توجه به اینکه شمش فولاد خوزستان از ابتدای سال 95 تا کنون با رشد قابل ملاحظه ای روبه رو بوده و نیز با در نظر گرفتن ادامه این روند، برآوردهای انجام شده از درآمد فروش و بهای تمام شده منجر به تعدیل مثبت 126 درصدی در سود هر سهم شرکت خواهد شد.

تحلیل بنیادی کچاد | صنعتی و معدنی چادرملو تصویر تحلیل بنیادی کچاد

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن