تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

187
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملوReviewed by سایت تحلیلها on Aug 27Rating: 5.0تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملوتحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

تحلیل بنیادی کچاد

نگاه اجمالی به شرکت

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

معرفی شرکت

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خرداد ماه 1371 تحت شماره 2257 در دفتر ثبت شرکتهای شهرستان یزد به ثبت رسیده است. سپس به موجب مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 16 / 8 / 1377 مرکز شرکت به تهران منتقل و به شماره 145857 در اداره کل ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسیده است. شخصیت حقوقی شرکت در مرداد سال 76 از دولتی بهخصوصی تغییر یافته و در مرداد سال 82 به شرکت سهامی عامل تبدیل و مهرماه 82 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. در ادامه به تحلیل بنیادی کچاد می پردازیم:

فعالیت های اصلی شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت عبارتست از : اکتشاف و استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره از آن و تولید گندله، تولید سنگ آهن ) لامپ اور( تولید محصولات فولادی، نصب و راه اندازی و نگهداری و تعمیرات و بازرسی فنی سرویس تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز شرکت، خرید و تهیه انواع و اقسام ماشین آلات و تجهیزات و تاسیسات و مصالح مورد نیاز برای انجام موضوع فعالیت شرکت، انجام خدمات مهندسی، مشاوره، آموزش مدیریت و فراهم نمودن دانش فنی از داخل و یا خارج برای تحقق وضوع فعالیت شرکت . مشارکت و سرمایه گذاری با اشخاص حقیقی و حقوقی و بانکها و موسسات اعتباری داخلی و خارجی در سایر شرکتها و طرحهای معدنی و صنعتی، انعقاد قراردادهای پیمانکاری به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی و بهره برداری از معادن و فرآوری آن و مبادرت به کلیه امور بازرگانی از قبیل خرید و فروش، صادرات و واردات کلیه امور عملیاتی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد. انتشار فروش اوراق قرضه و اوراق مشارکت وفق قوانین و قررات مربوطه مشارکت و سرمایه گذاری در ایجاد شرکتهای جدید در داخل و خارج از کشور و هر نوع خرید و فروش سهام اوراق بهادار، اخذ تسهیلات مالی و خدماتی از بانکها و وسسات اعتباری غیر بانکی طبق قوانین و مقررات مربوطه، انجام هر نوع عملیات و معاملات که برای حصول به مقاصد شرکت ضروری باشد.

سرمایه شرکت

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت، مورخ 24 / 01 / 1395 افزایش سرمایه در دو مرحله به مبلغ 35،000 میلیارد ریال به هیئت مدیره شرکت تفویض شده است .مرحله اول افزایش سرمایه شرکت از مبلغ 17،100 میلیارد ریال به مبلغ 28،215 ریال از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران در حال انجام است که پس از طی مراحل مربوطه نزد مراجع قانونی ثبت خواهد شد .

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

وضعیت قیمتی سنگ آهن

در سال گذشته با توجه به رکود و کاهش قیمت جهانی فولاد، قیمت سنگ آهن نیز کاهش یافته است. به نحوی که طی 2 سال اخیر به زیر 50 دلار رسیده و طبق پیش بینی اکثر موسسات جهانی مربوطه این کاهش تا پایان سال میلادی ادامه خواهد داشت. یکی از دلایل عمده کاهش قیمت افزایش تولید شرکت های بزرگ معدنی Riotinto و HPBilton میباشد.
در ایران نیز به دلیل آنکه قیمت سنگ آهن تابعی از قیمت فروش شمش فولاد خوزستان یباشد قیمت این محصول روند کاهشی داشته است.

وضعیت شرکت در صنعت

تولید و مصرف سنگ آهن می بایست براساس نوع فرآیند تولید فولاد انجام گیرد. صنایع فولادی که به روش احیا مستقیم تولید می کنند نیاز به کنسانتره سنگ آهن با عیار آهن بیش از 67 درصد برای تولید گندله دارند و در ادامه گندله تبدیل به آهن اسفنجی میشود در صنایع فولاد به روش کوره بلند به سنگ آهن دانه بندی با عیار حداقل 61 درصدی نیاز است. نمودار زیر نشان می دهد که سهم شرکت از کل تولیدات کنسانتره کشور 35 درصد میباشد.

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

قیمت جهانی سنگ آهن

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

روند سوآوری شرکت

(میلیون ریال)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

سود آوری سنگ آهن چادرملو در سالیان گذشته همواره رو به رشد بوده است. البته سود رکت در سالهای 93 و 94 با افزایش هزینه بهره مالکانه و کاهش قیمت جهانی سنگ آهن با افت مواجه شد.

ترازنامه مقایسه ای

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

طرح های توسعه

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

تولیدات شرکت

(واحد به تن)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

 • سنگ دانه بندی شده به علت رکود حاکم بر بازار و افت شدید قیمت ها توسط شرکت دپو می شود و به عبارتی فروش این محصول کاهش یافته است بنابراین تولید سال 95 با کاهش نسبت به 94 برآورد شده است در ابتدای سال 95 ، مقدار سنگ آهن دانه بندی در انبار 1،591،158 تن میباشد . (کاهش ظرفیت سال مالی آتی نسبت به جاری به دلیل توقف یا واگذاری خط تولید و به دلیل کاهش قیمتهای جهانی)
 •  طرح افزایش ظرفیت گندله در اواخر سال 94 به بهره برداری رسیده است و احتمالا از سال 95 تولید خود را شروع میکند . بنابراین در برآورد سال 95 افزایش ظرفیتی برای این محصول در نظر گرفته و تولید 95 را 23 % نسبت به سال 94 افزایش داده است.
 •  طرح احداث کارخانه فولاد با ظرفیت تولید 1 میلیون تن در دی ماه 95 به بهره برداری می رسد ٬ برآورد شده است شرکت بتواند یک سوم ظرفیت اسمی تولید کند.
 •  با بررسی مقدار تولید در 5 سال اخیر، مشاهده شده است که شرکت در محدوده بودجه اعلامی خود تولید داشته است در نتیجه مقدار تولید در سال 95 را نیز برابر با بودجه در نظر گرفته ایم.

روند درآمد فروش سال های اخیر معدنی و صنعتی چادر ملو (میلیون ریال)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

طبق نمودار درآمدی فروش محصولات شرکت مبلغ فروش طی سالهای اخیر همواره در حال رشد بوده است و بیشترین رشد فروش شرکت در سالهای 91 و 92 به میزان 89 % و 61 % بوده که طی این دو سال رشد قابل توجه 205 درصدی داشته است . دلیل رشد را در طی این مدت را میتوان افزایش مقدار و قیمت محصولات به خصوص گندله و سنگ دانه بندی دانست.
در سال های 93 و 94 نیز در آمد فروش با افت تقریبا 18 % و 38 % مواجه شد که ناشی از کاهش مقدار فروش و همچنین قیمت محصولات مخصوصا کاهش درآمد فروش سنگ دانه بندی بوده است.

برآورد مقدار فروش(تن)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

طرح احداث کارخانه احیاء مستقیم فولاد به ظرفیت سالانه 1.55 میلیون تن آهن اسفنجی و یک میلیون تن فولاد خام قابل ارتقاء تا 1.3 میلیون تن فولاد در آستانه بهره برداری بوده و این پروژه 98 % پیشرفت فیزیکی داشته و تا دی ماه 1395 به میزان تقریبا 33 % از ظرفیت واحد ساخت فولاد بهره برداری میشود. به طور میانگین 57 % کنستانتره به فولاد مبارکه اصفهان فروخته میشود.

نرخ فروش(ریال بر تن)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

 • فروش کنستانتره بر مبنای قرارداد منعقده با مشتریان در سال جاری، برای شرکت فولاد مبارکه اصفهان 13،8 درصد (نرخ سال قبل 16 %) و برای شرکت فولاد خوزستان 11.8 درصد (نرخ سال قبل 14 %) نسبت به میانگین سالانه قیمت فروش محصولات شرکت فولاد خوزستان تعیین شده است.
 • قیمت فروش گندله به مشتریان عموما بر مبنای 21.5 درصد و برای شرکت فولاد مبارکه 21 درصد (نرخ سال قبل 23 %) میانگین قیمت فروش محصولات شرکت فولاد خوزستان در دورههای سه ماهه و تعمیم میانگین سالانه، محاسبه میشود.
 •  نرخ فروش سنگ آهن دانه بندی نیز به تبع تغییرات قیمتهای جهانی دارای کاهش بوده و تغییر قیمت فروش به خریداران از نتایج مزایده های انجام شده پیروی میکند.
 •  نرخ فروش محصولات چادرملو تابعی از نرخ فروش شمش در فولاد خوزستان میباشد که قیمت فولاد خوزستان نیز تحت تاثیر عوامل بسیاری قرار دارد که از مهمترین آنها عرضه و تقاضای داخلی و محصولات فولادی و از عوامل قیمتی میتوان به نرخ ارز اشاره نمود که با افزایش نرخ ارز، قیمت فروش محصولات فولادی نیز افزایش مییابد.
 • برآورد میانگین قیمت فروش فولاد خوزستان برای سال 95 حدود 13،078،125 ریال هر تن می باشد.

برآورد مبلغ فروش(میلیون ریال)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

برآورد بهای تمام شده کالای فروش رفته

 • هزینه حق انتفاع پروانه بهره برداری از معدن برای سال مالی 94 به میزان 21.5 % مبلغ فروش برای محصول کنستانتره، 25 % مبلغ فروش برای محصولات سنگ آهن دانه بندی شده و 18 % مبلغ فروش کنستانتره مصرفی برای محصول گندله جمعا به مبلغ 2،546 میلیارد ریال، به حساب بهای تمام شده کالای فروش رفته منظور شده است. برای سال 1393 ، به میزان 30 % مبلغ فروش محصولات شرکت (فروش کنستانتره،سنگ آهن دانه بندی شده و فروش گندله و به میزان گندله فروش رفته به بهای
  میانگین کنستانتره فروخته شده) به مبلغ 6،306 میلیارد ریال در بهای تمام شده کالا فروش رفته منظور شده است.
 • برآورد هزینه حق انتفاع با توجه به تبصره 7 لایحه بودجه سال 1395 کل کشور برابر است با: هزینه حق انتفاع فروش کنسانتره خشک ، معادل 16.5 درصد مبلغ فروش وهزینه حق انتفاع فروش دانه بندی ، معادل 20 درصد مبلغ فروش و هزینه حق انتفاع فروش گندله ، معادل 13 درصد مبلغ فروش کنسانتره میباشد. ( بدین معنی که قیمت فروش هر تن کنسانتره خشک با ضریب 13 درصد در مقدار فروش گندله تاثیرداده شود)
 • مقادیر به میلیون ریال میباشد.

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

قیمت تمام شده کالای تولید شده

(میلیون ریال)

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

تحلیل بنیادی کچاد | معدنی و صنعتی چادرملو

 • سود خالص شرکت در سال مالی 92 برابر با 1576 میلیارد تومان و در سال مالی 93 برابر با 1405 میلیار تومان و در سال مالی 94 597 میلیارد تومان بوده است که آخرین پیش بینی سال 95 بر اساس بودجه مبلغ سود خالص 489 میلیارد تومان ارائه شده است. بر اساس برآورد کارشناسی سود خالص 95
  735 میلیار تومان بدست آمده است. با توجه به ارقام فوق به نظر میرسد دوران رکود به پایان رسیده و از سال 95 به مرور وضعیت سودآوری شرکت بهبود خواهد یافت. با این توضیحات استفاده از نسبت P/E معمول بازار یعنی عدد 5 برای سود فعلی شرکت گمراه کننده خواهد بود زیرا برآورد میشود که سود فعلی موقت باشد. با این توضیحات و نیز در نظر گرفتن طرحهای توسعه شرکت که در متن آورده شد از نسبت P/E برابر 7 برای سود سال 95 به منظور قیمت گذاری استفاده میکنیم.
 • لازم به ذکر است که در برآورد دقیق تر قیمت میبایست سود چند سال آتی پیش بینی شده و تنزیل آنها قیمت دقیقتری نسبت به استفاده از P/E به دست میدهد.
 •  با نسبت P/E برابر 7 قیمت کارشناسی سهم 1820 ریال خواهد شد.

منبع: شرکت کارگزاری مشاوران سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن