تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

392
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گازReviewed by سایت تحلیلها on Dec 14Rating: 4.5تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گازتحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

نگاهی به شرکت

خلاصه تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

*از تاریخ 01 / 01 / 94 تا کنون

عوامل بنیادی موثر بر شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ ایران با در اختیار داشتن بیشترین منابع و مواد اولیه مورد نیاز صنعت شیشه کم ترین سهم را در تجارت جهانی این صنعت پرسود دارا است و هیچگاه در برنامه ریزی ها و نگرش های کلان اقتصاد ایران این صنعت که اتفاقا در ایران سابقه ای بسیار طولانی دارد در اواویت نبوده است و طی سال های اخیر صنایع داخلی به هیچ وجه متناسب با تحولات جهانی این صنعت پیش نرفته اند.

_ شیشه و بلور ایران جزو آن دسته از کالاهایی است که به یمن وجود تجارت آزاد غیررسمی ، واردات آن از کشورهای مختلف شرق و غرب به وفور و به آسانی صورت می گیرد و بازار داخلی از شیشه و بلور ژاپنی ، چینی ، فرانسوی ، اتریشی و … اشباع شده است و از بازار بسیار مناسبی برخوردار است.حقیقت این است که ایران غنی ترین و ارزان ترین مواد اولیه شیشه جهان را در اختیار دارد اما هیچ گاه سرمایه گذاری اصولی در این صنعت صورت نگرفته است وتولید شیشه به صورت سنتی ، غیر عملی و با ابزار آلات غیر ماشینی تولید شده است و به علت ارزش افزوده بالا و بازار نسبی داخلی زحمت زیادی برای بالا بردن سطح تکنولوژی این صنعت کشیده نشده است و در نتیجه با وجود مزیت نسبی نه تنها به بازار جهانی دست نیافتیم بلکه بازار داخلی را نیز نسبت به محصولات ایرانی بی اعتماد کرده ایم .

_ در سالهای اخیر چند سرمایه گذاری گسترده قابل توجه در صنعت شیشه صورت گرفته که نشان دهنده این است که چشم انداز این صنعت در کشورمان بسیار روشن است و تولید کنندگان خارجی با آگاهی از مزیت نسبی ما و مشاهد سرمایه گذاری صورت گرفته کمی به خود آمده اند و برای رقابت با تولید کنندگان داخلی یا سهیم شدن در سرمایه گذاریها حساب ویژه ای باز کرده اند .هم اکنون طرحهای گسترش مختلفی در زمینه صنعت شیشه ایران در حال پیشرفت هستند . از نظر کمی اخیرا یک بحران در زمینه فروش شیشه تخت در جهان آغاز شده است . تولید این محصول در اروپا کاهش شدیدی داشته و در چین بیشترواحدهای شیشه تخت به روش فلوت ناچارا تولید خود را کاهش داده و یا به کلی تولید خود را متوقف کرده اند . علایمی از رکورد در مراکز عمده تولید بلورجات و بازارهای آن هم دیده می شود .

_ در ایران چندین طرح مهم و اصلی توسعه صنعت شیشه اجرا می شود . در صورتی که تمام طرحها با موفقیت به اجرا درآین، تولید شیشه تخت در ایران تا 300000 تن و تولید بلورجات تا 170000 تن افزایش خواهد یافت . اگرچه سرنوشت بسیاری از این پروژه ها مبهم و نامشخص بوده و پیش تاثیرات مطلوبی که بر وضعیت اقتصادی شرکتهای مربوطه دارند دیر یا زود به مرحله اجرا درخواهند آمد. اجرای پروژه های فوق می تواند سبب پیشرفت قابل ملاحظه فن آوری صنایع شیشه در ایران شده و در حقیقت این امر ساختار تکنولوژیک صنایع شیشه تخت و شیشه مظروف را مدرنیزه خواهد نمود و به میزان زیادی کشور را در زمینه صادرات محصولات شیشه ای یاری خواهد نمود.

عوامل بنیادی موثر بر شرکت

_ کارخانه شیشه وگاز ( شوگا ) در سال 1339 تاسیس شد . هدف اولیه تاسیس این کارخانه تولید بطری )شیشه ( نوشابه مصرفی نوشابه سازی ساسان بوده است . در سال 1341 با یک کوره کوچک فعالیت این شرکت آغاز شد ودر مدت چند سال ، تعداد کوره های آن به 5 عدد رسید که کوره شماره 4 بزرگترین و کوره شماره 5 جدیدترین آنها می باشد .

_ با توجه به مشکلات زیست محیطی و قرار گرفتن در بافت مسکونی به واسطه توسعه ابرشهر تهران ، شرکت از چند سال قبل طرحی را با مشارکت بانک صنعت و معدن برای انتقال به شهرک صنعتی شمس آباد تدوین کرده بود .در این راستا به منظور طرح انتقال ، زمینی به مساحت حدود 10 هکتار ( 388 * 258 ) در سال 1375 در شهرک صنعتی شمس آباد واقع در منظقه حسن آباد )مقابل فرودگاه امام خمینی( خریداری شد.که تاسیسات مورد نیاز در آن احداث گردید و سرانجام در آبانماه 92 فاز اول آن با تکمیل احداث تاسیساتی به مساحت 1.2 هکتار و استقرار ماشین آلات از جمله یک واحد کوره 150 تنی با قابلیت تولید 38 هزار تن شیشه سبک در سال برای عرضه به صنایع غذایی و بسته بندی کشور رسما به بهره برداری رسید .

_ بر اساس جدول زیر فاز اول که در آبان 92 شروع به کار نمود مجموعاً 40800 تن ظرفیت دارد که در سال اول ( یعنی 93 ) با راندمان 75 درصد 38250 تن و از سال دوم به بعد )از 1394 به بعد( با راندمان 80 درصد 40800 تن ظرفیت خواهد داشت. فاز دوم که هنوز طرح توجیهی آن ارائه نشده 65 هزار تن و فاز سوم نیز 20 هزار تن در سال ظرفیت دارد. از نکات جالب طرح توسعه شمس آباد امکان تولید بطری های سبک یا لایت به وزن 190 گرم به جای بطری ها سنگین 300 گرمی قبلی می باشد.

ضمن آنکه طرح شمس آباد معاف از مالیات می باشد.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

_ جمع دارایی های شرکت طی سال های اخیر روندی افزایشی داشته است. این افزایش بیشتر به دلیل افزایش دارایی های ثابت مشهود در سال 1390 می باشد.

_ جمع بدهی های شرکت طی سال های اخیر روندی افزایشی داشته است.

_ شرکت به تازگی ( در سال 94 ) ، % 85 افزایش سرمایه داشته و سرمایه خود را از 134844 میلیون ریال به 250000 میلیون ریال رسانده است.

مقایسه نموداری

1)نمودار مقایسه ای سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

2) مقایسه 6 ساله حاشیه سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

3)ترکیب بهای تمام شده 6 ماهه 94

سربار تولید با % 70 از بهای تمام شده محصول را تشکیل می دهد.

بهای تولید تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

نسبتهای مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

پیش بینی سود سال 1394

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

2)پیش بینی سود 94

پیش بینی تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز تصویر تحلیل بنیادی کگاز

نتیجه گیری

با توجه به مفروضات کارشناسی که در آن نرخ فروش بطری 115 میلیون ریال به ازای هر تن و نرخ فروش بطری لایت 1475میلیون ریال به ازای هر تن (در 6 ماهه دوم 94) در نظر گرفته شده است، سود هر سهم شرکت در سال 94 برابر با 307 ریال برآورد می گردد.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن