تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

303
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی کگاز

پیشینه صنعت شیشه در ایران و جهان

استفاده از شیشه به عنوان لعاب همواره مورد استفاده سفالگران باستان بوده است و دستور تهیه آن جهت این صنعت برروی گل نبشته ای مکشوفه در نزدیکی دجله مربوط به قرن هفدهم پیش از میلاد آورده شده است، که شاید اولین اطلاعات را در مورد صنعت شیشه گری به دست می دهد. قدیمی ترین قطعات شیشه ای که به وسیله باستان شناسان کشف شده است همگی متعلق به آسیای باختری بوده که تاریخ آنها به نیمه هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد. اگر چه هنوز به درستی معلوم نیست که اولین بار کی کجا و چگونه شیشه به وسیله انسان کشف شد و مورد استفاده قرار گرفت اما امروزه این امر تائید شده است که انسان بیش از 4000 سال است از شیشه استفاده می کند و به احتمال قوی اولین محل کشف شیشه نیز آسیای باختری بوده است.

شیشه سازی صنعتی در ایران

تولید صنعتی شیشه در ایران که بیشترین کاربرد آن در بخش ساختمان بوده است نزدیک به 75 سال قدمت دارد. نخستین واحد تولید شیشه در ایران) شرکت شیشه ایران( در سال 1318 با ظرفیتی در حدود 60 تن در روز با استفاده از سه خط تولید آغاز به کار کرد . در جریان جن دوم جهانی تولید این واحد متوقف و در سال 1332 بار دیگر بازسازی و راه اندازی شد.
در سالهای اخیر چند سرمایه گذاری گسترده قابل توجه در صنعت شیشه صورت گرفته که نشان دهنده این است که چشم انداز این صنعت در کشورمان بسیار روشن است و تولید کنندگان خارجی با آگهی از مزیت نسبی ما و مشاهده سرمایه گذاری صورت گرفته کمی به خود آمده اند و برای رقابت با تولید کنندگان داخلی یا سهیم شدن در سرمایه گذاریها حساب ویژه ای باز کرده اند. هم اکنون طرحهای گسترش مختلفی در زمینه صنعت شیشه ایران در حال پیشرفت هستند. از نظر کمی اخیرا یک بحران در زمینه فروش شیشه تخت در جهان آغاز شده است. تولید این محصول در اروپا کاهش شدیدی داشته و در چین بیشتر واحدهای شیشه تخت به روش فلوت ناچارا تولید خود را کاهش داده و یا به کلی تولید خود را متوقف کرده اند. علایمی از رکورد در مراکز عمده تولید بلورجات و بازارهای آن هم دیده میشود.

کلیات شرکت شیشه و گاز


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سال 1339 تاسیس شد . هدف اولیه تاسیس این کارخانه تولید بطر (شیشه ) نوشابه ((شوگا )) کارخانه شیشه وگازمصرفی نوشابه سازی ساسان بوده است . در سال 1341 با یک کوره کوچک فعالیت این شرکت آغاز شد ودر مدت چند سال تعداد کوره های آن به 5 عدد رسید که کوره شماره 4 بزرگترین و کوره شماره 5 جدیدترین آنها می باشد. بر اساس سیاست جایگزینی ماشین آلات و تجهیزات فرسوده عملیات خرید و نصب ماشین آلات و تجهیزات از سال 1374 شروع شده است. در حال حاضر شرکت جزء واحدهای فرعی شرکت پایا صنعت سینا و واحد تجاری اصلی آن بنیاد مستضعفان میباشد. سرمایه شرکت 25 میلیارد تومان ارزش بازاری شرکت 48 میلیارد تومان قیمت سهم 192 تومان سهم شناور 24 درصد و EPS بودجه 387 ریال میباشد.

تاریخچهشرکت

اولین کوره کارخانه در سال 1341 مورد بهره برداری قرار گرفته است . با افزایش تقاضا در جامعه در سالهای بعد شرکت با احداث کوره و خط تولید جدید دامنه فعالیت خود را وسیعتر نموده که در حال حاضنر دارای 5 کنوره ذوب شیشه و 15 خط تولید می باشد. در بهمن 1377 ظرفیت این کارخانه 61 هزار تن انواع بطری 10 هزار تن انواع بلور و 1200 تن گاز کربنیک تعیین شده است.

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 5 اساسنامه عبارت است از تاسیس کارخانه به منظور تولید انواع بطری بلور و سایر مصنوعات شیشه ای و مبادرت به هرنوع فعالیتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای انجام مقاصد بالا لازم یا مفید باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت طی چند مرحله به مبلغ 134.844 میلیون ریال در پایان سال مالی 1392 افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به تاریخ 18/07/1394 به شرح ذیل میباشد:

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

مقایسه سود ناخالص و سود عملیاتی و خالص شرکت

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

همان طور که مشاهده میگردد سود ناخالص و سود عملیاتی طی سه سال گذشته روند افزایشی داشته ولی سود پس ازکسر مالیات در سال 93 نسبت به سال 92 کاهش 63 درصدی داشته است.

مقایسه فروش و بهای تمام شده

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

ریسک های عمومی شرکت

ریسک نوسانات نرخ بهره و ارز
با توجه به اینکه از یک سو بخش قابل توجهی از سرمایه در گردش جهت تأمین مواد اولیه سوخت و انرژی از محل تسهیلات مالی کوتاه مدت تأمین میشود از سویی دیگر قسمت عمده قطعات یدکی مورد نیاز ماشین آلات، تجهیزات و تأسیسات از خارج از کشور وارد میشود لذا هرگونه نوسانات نرخ بهره و ارز میتواند تأثیرات به سزایی بر بهای تمام شده محصولات و هزینه های مالی و سودآوری شرکت داشته باشد.

ریسک مربوط به عوامل بین المللی و یا تغییر مقررات دولتی
با اجرای هدفمند کردن یارانه ها با توجه به اینکه سوخت و انرژی یکی از عوامل مهم و موثر در قیمت تمام شده محصولات در صنعت شیشه میباشد لذا موجب افزایش بهای تمام شده شیشه و در نتیجه کاهش حاشیه سود آن خواهد بود و در صورت عدم حمایت دولت موجب بالا رفتن ریسک نقدینگی گردیده و شرکت با چالش جدی مواجه خواهد شد.

ریسک نقدینگی
با توجه به اینکه قسمت عمده هزینه های تولید اعم از خرید مواد اولیه )بویژه کربنات سدیم که حدود 50 درصد ارزش ریالی کل مواد اولیه و لوازم بسته بندی را شامل میشود( حقوق و دستمزد کارکنان سوخت و انرژی و سایر هزینه های عملیاتی به صورت نقدی بوده و در مقابل به دلیل شرایط رقابتی حاکم بر بازار به ناچارمحصولات شرکت به صورت اعتباری و با شرایط 6 ماهه به فروش میرسد. لذا در صورت ادامه سیاست های انقباضی بانکها و استمرارسیاستهای سختگیرانه در جهت ارائه تسهیلات شرکت همواره با مشکلات جدی از بابت تأمین وجه نقد مورد نیاز مواجه خواهد بود.

مقدار تولید کگاز

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز     همانطور که مشاهده میگردد طی عملکرد واقعی سال 93 تولید شرکت افزایش 15 درصدی داشته و در سه ماههاول 94 مقدار تولید نسبت به سه ماهه اول سال 93 کاهش 16 درصدی نشان میدهد.

مقدار فروش کگاز

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

فروش شرکت در سه ماهه اول 94 نسبت به سه ماهه 93 افزایش 26 درصدی را نشان میدهد همچنین شرکت در سه ماهه 94 توانسته 26 درصدبیشتر از مقدار تولید فروش داشته باشد.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

همان طور که مشاهده می گردد نرخ های فروش در سه ماهه 94 کمتر از نرخ های پیش بینی شده در بودجه منی باشند. در تحلیل کارشناسی از نرخهای سه ماهه 94 استفاده شده است.

مبلغ فروش کل شرکت

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

جدول بهای تمام شده

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

صورت سود وزیان

تحلیل بنیادی کگاز | شیشه و گاز

آنچه که  از تحلیل بنیادی کگاز به دست می آید این است که، در تحلیل کارشناسی هزینه های عمومی و مالی و سایر درآمدها برابر بودجه شرکت در نظر گرفته شده است. با توجه به مفروضات بیان شده در مقدار تولید و فروش و بهای تمام شده سود شرکت 37 تومان برآورد شده است .

 

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن