تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

149
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهرReviewed by سایت تحلیلها on Sep 19Rating: 5.0تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهرتحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

تحلیل بنیادی کگل

معرفی شرکت

 • شرکت در یک نگاه

اطلاعات ارائه شده در جداول زیر برای دوره های منتهی به 21 شهریور ماه سال 1395 می باشد:

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نوسان قیمت سهم بعد از افزایش سرمایه در هفته منتهی به 20/06/1395 به شرح جدول زیر می باشد :

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

شرح مختصری از شرکت

شرکت سنگ آهن گل گوهر در سال 1370 و با سرمایه 100 میلیارد ریال تاسیس شد و بعد از کسب مجوز های بهره برداری فعالیت خود را رسما آغاز کرد. شرکت از سال 1383 در در بورس پذیرفته شد ونام شرکت در سال 1390 از سنگ آهن گل گوهر به شرکت معدنی و صنعتی گل گوهر تغییر یافته است. شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطبهای فعال معدنی صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیتهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می باشد. با اجرای پروژه های شرکت در آینده نزدیک مجموعه تولیدات سالانه این شرکت به مرز 12 میلیون تن خواهد رسید این رقم 30% از نیاز فولادسازیها ی کشور را تامین می نماید. در ادامه به تحلیل بنیادی کگل می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

موضوعات اصلی:

 •  اکتشاف ، استخراج و بهره برداری از معادن سنگ آهن و تولید کنسانتره و گندله
 •  نصب ، راه اندازی ، تعمیر و نگهداری و بازرسی ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز شرکت
 •  خرید و تهیه انواع ماشین آلات و تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز برای انجام موضوع شرکت
 •  مبادرت به کلیه امور بازرگانی شامل خرید و فروش ، صادرات و واردات و کلیه امور و عملیاتی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

موضوعات فرعی:

 • انجام خدمات مهندسی ، مشاوره ،آموزش ، مدیریت و فراهم نمودن دانش فنی از داخل و خارج از کشور و یا خارج در سایر شرکتها و طرحها.
 •  انعقاد قراردادهای پیمانکاری به منظور ارائه خدمات فنی و مهندسی.
 •  انتشار و فروش اوراق قرضه و اوراق مشارکت وفق قوانین ومقررات مربوطه
 •  مشارکت و سرمایه گذاری در ایجاد و تاسیس شرکتهای جدید در داخل و خارج از کشور و هر نوع خرید و فروش سهام و اوراق بهادار
 •  انجام هرنوع عملیات و معاملاتی که جهت حصول به مقاصد شرکت

سرمایه وترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

شرکت به تازگی سرمایه خود را از 18000 به 30000 میلیون ریال افزایش داده است که این افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران و سود انباشته بوده است.لازم به ذکر است که مدیریت شرکت اعلام نموده افزایش سرمایه تا پایان سال مالی 1395 به ثبت رسیده و به حق تقدم ها سود تعلق می گیرد ( سود هر سهم با توجه به تعداد 30 میلیارد سهم محاسبه می گردد).

وضعیت صنعت

به گزارش سازمان زمین شناسی آمریکا ذخیره سنگ اهن جهان نزدیک به 190 میلیارد تن بوده است که ذخیره آهن آن 85 میلیارد تن است که به معنای عیار 45 درصدی سنگ آهن جهان می باشد.عیار متوسط سنگ اهن ایران 56 درصد است که در مقایسه با متوسط عیار سنگ آهن جهان مطلوب می باشد. با توجه به این گزارش ایران با تولید 33 میلیون تن سنگ آهن البته تنها با در نظر گرفتن معادن بزرگ ، در سال 2015 رده یازدهم بزرگترین تولید کنندگان سنگ آهن جهان را به خود اختصاص داده است و سهم ایران از تولید جهانی سنگ آهن به حدود یک درصد رسید.
براساس آخرین بررسی های صورت پذیرفته ، میزان ذخایر قطعی و احتمالی سنگ آهن کشور به ترتیب بالغ بر 2585 و 4522 میلیون تن برآورد گردیده است که بزرگترین ذخیره معدنی کشور در منطقه گل گوهر واقع گردیده است.

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت معدنی گل گهر با تولید 10،787،452 تن کنسانتره سنگ آهن و 157،648 تن سنگ اهن دانه بندی شده حدود 31 درصد کل تولید سنگ اهن بازار داخلی کشور را در سال 1394 به خود اختصاص داده است. همچنین شرکت معدنی گل گهر با تولید بالغ بر 5،301،449 تن گندله در سال مورد گزارش بالاترین سهم تولید گندله را در میان شرکتهای معدنی دارد.

وضعیت عملیاتی شرکت

 • مقدار تولید

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

مقدار تولید محصولات با توجه به پیش بینی مصرف فولاد کشور ، سهم شرکت کگل برآورد گردیده است. برای تولید هر تن فولاد به 1،6 تن سنگ آهن نیاز است . برآورد میزان تولید هر نوع محصول با توجه به نسبت های تولید محصول مورد نظر به تولید کل در سال گذشته انجام شده است.

 • مقدار فروش

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

مقدار فروش محصولات با توجه به عملکرد گذشته شرکت و پیش بینی تقاضای داخلی و خارجی برآورد گردیده است

 • مبلغ فروش

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

مبلغ فروش محصولات با توجه به عملکرد سه ماهه شرکت برآورد گردیده است .نرخ های فروش و نرخ دلار متوسط سه ماهه ابتدایی سال جاری در نظر گرفته شده است. بدیهی است با تغییر نرخ فروش محصولات ونرخ دلار سودآوری شرکت نیز تغییر خواهد کرد.

صورت سود وزیان

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

از بررسی صورت سود وزیان شرکت در میابیم شرکت توانسته است در سه ماهه اول تقربین 23 درصد ازفروش پیش بینی شده خود در ابتدای دوره را محقق سازد ، در سه ماهه ی اول سال بهای تمام شده 70 درصد فروش و هزینه های اداری عمومی 4 درصد فروش بوده انددر حالی که این نسبتها در مدت مشابه سال قبل به ترتیب برابر با 67 درصد و 6 درصد بوده اند.هزینه های مالی در پیش بینی امسال نسبت به سال 94 با حدود 30 درصد افزایش برآورد شده است.که تنها 3 درصد فروش می باشد.با بررسی صورت سود و زیان در اولین پیش بینی و مقایسه آن با سه ماهه ی اول سال نکته ی حائز اهمیت تعدیل 30 درصدی مثبت سود خالص هر سهم میباشد که بخش عمده ی آن ناشی از افزایش 10 درصدی فروش می باشد که مهمترین دلیل افزایش فروش افزایش در نرخ فروش محصولات می باشد.از موارد دیگر که میشود به آن اشاره کرد سود عملیاتی شرکت در سه ماهه ی اول سال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد نداشته است.

ترازنامه

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

با توجه به آخرین ترازنامه ارائه شده توسط شرکت دارایی جاری در حدود 37 درصد از کل دارایی ها را شامل می شود. که مهم ترین جزئ دارایی های جاری مربوط به حسابها و اسناد دریافتنی می باشد که به تنهایی 62 درصد دارایی های جاری را شامل می شود. بدهی های جاری نیز در حدود 57 درصد از کل دارایی ها می باشند که مهمترین جزئ بدهی های جاری نیز مربوط به حسابهای پرداختنی است. عمده بدهی های شرکت بدهی های جاری است .حقوق صاحبان سهام 43 درصد از کل دارایی ها می باشد. ارزش دفتری هر سهم با توجه به سرمایه 24،000،000 میلیون ریالی برابر با 1221 ریال می باشد.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

عملکرد سه ماهه شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته نامناسب بوده است به طوری که عملکرد شرکت از تمام جوانب اعم از سودآوری ،نقدینگی و ساختار سرمایه در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نامطلوب بوده است و شاخص سودآوری ، عملیاتی ، نقدینگی و ساختار سرمایه با کاهش همراه بوده است. وضعیت شرکت در مقایسه با سایر رقبا در صنعت از لحاظ نسبت سودخالص به فروش مناسب نبوده است اما شرکت توانسته در مقایسه با میانگین صنعت سود عملیاتی بهتری را محقق سازد.بالاتر بودن نرخ فروش محصولات نسبت به بودجه پیش بینی شده توسط شرکت در سه ماهه ابتدایی سال جاری موجب گردیده تا سود ناخالص و سود عملیاتی شرکت در مقایسه با سایر رقبا بهتر باشد.بالاتر بودن شاخص های بازده دارایی ها و حقوق صاحبان سهام شرکت نیز تایید کننده عملکرد بهتر شرکت نسبت به رقبا در صنعت می باشد. هرچند که وضعیت شرکت در سه ماه نخست سال از لحاظ عملیاتی بهتر از رقبا بوده است اما وضعیت نقدینگی شرکت در مقایسه با رقبا ضعیف تر بوده است ومی توان دلیل افزایش سرمایه شرکت را علاوه بر طرح های توسعه نا مناسب بودن وضعیت نقدینگی شرکت نیز دانست . دوره وصول مطالبات شرکت در مقایسه با میانگین صنعت بسیار پایین تر بوده که یک عامل مثبت برای شرکت محسوب می گردد اما باید در نظر داشت که برای چنین وضعیت نقدینگی دوره وصول مطالبات شرکت بالا می باشد چرا که شرکت برای انجام عملیات خود به نقدینگی نیاز دارد .در مجموع عملکرد سه ماهه شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ضعیف تر بوده است اما در مقایسه با سایر رقبای فعال در صنعت بهتر بوده است.

ارزشیابی سهم

قیمت هر سهم از طریق روش گردون به صورت زیر برآورد می گردد :

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

درصد تقسیم سود با توجه به میانگین چند سال اخیر در نظر گرفته شده است و نرخ رشد نیز با توجه به این مورد که طرح های توسعه ای شرکت در حال بهره برداری هستند وشرکت می تواند سهم بیشتری از بازار را تصاحب کند نرخ تنزیل نیز با توجه به کاهش نرخ سود بانکی 20 درصد درنظر گرفته شده است.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی کگل

مهمترین مسئله در تحقق سود برای هر شرکتی ، توانایی شرکت در فروش محصولاتش است ،شرکت کگل نیز از این امر مستثنی نیست.عملکرد سه ماهه شرکت نشان از افزایش 7 درصدی فروش در مقایسه با سه ماه نخست سال گذشته دارد.نکته قابل توجه در مورد شرکت کگل این مورد است که شرکت با راه اندازی طرح های توسعهای خود اقدام به تولید محصولات متنوع نظیر گندله و کنسانتره کرده وسعی دارد تا به جای فروش سنگ آهن دانه بندی شده با ایجاد ارزش افزوده در محصولات خود سنگ اهن را به کنسانتره و گندله تبدیل کند وسسس به فروش برساند که نکته مثبتی می باشد. نکته با اهمیت دیگر افزایش فروش خارجی شرکت می باشد که نشان از اقدام شرکت به منظور جذب بازار های خارجی می باشد.با توجه به وضعیت رکودی اقتصاد کشور و کاهش پروژه های عمرانی ، صادرات محصول می تواند برای تحقق سود پیش بینی شده بسیار موثر باشد. از انجا که شرکت فروش صادراتی دارد لذا افزایش نرخ دلار تاثیر مثبت بر
سودآوری شرکت خواهد داشت. تغییرات قیمت سنگ آهن نیز عامل دیگری است که بر سودآوری شرکت اثر گذار است.
قیمت جهانی سنگ آن به دلیل کاهش تقاضا و افزایش عرضه در سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه بوده است اما در ماه های اخیر رو به افزایش گذاشته و در حال حاضر به ثبات نسبی رسیده وتاثیر مثبت بر سوداوری شرکت داشته است. با توجه به وضعیت رکودی اقتصاد کشور و کاهش پروژه های عمرانی به نظر نمی رسد شرکت بتواند در بازار داخلی موفق عمل کند وفروش داخلی پیش بینی شده خود را محقق کند لذا با فرض ثبات شرایط فعلی اقتصاد ، انتظار می رود شرکت نتواند سود پیش بینی شده خود را محقق سازد.با چنین شرایطی ارزش هر سهم شرکت گل گهر با توجه به سرمایه 30،000،000 میلیون ریالی در بازه قیمتی 1500 – 1650 ریال برآورد می گردد.لازم به یادآوری است که   انتظارات بازار از آینده سهم بر قیمت سهم تاثیر گذار است و قیمت سهم در بازار می تواند متفاوت ار ارزش برآورد شده آن باشد.
با توجه به مطالب ارائه شده در بخش های قبل ، سرمایه گذاری در صنعت معدن به ویژه شرکت گل گهر با توجه به بهره برداری از طرح های توسعهای شرکت و پیش بینی رونق اقتصادی کشور در آینده ، در بازه زمانی میان مدت و بلند مدت می تواند مناسب باشد ودر بازه زمانی کوتاه مدت گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن