تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

266
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهرReviewed by سایت تحلیلها on Jul 23Rating: 4.5تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهرتحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر

تحلیل بنیادی کگل

معرفی شرکت

شرکت معدنی و صنعتی گل گهر در راستای سیاست گذاری و مشارکت بانکها در زمینه ی طرح های صنعتی و معدنی، با مشارکت شرکت ملی فولاد ایران و بانک سپه تاسیس شد و در تاریخ 15 / 2 / 1370 به شماره ی 409 در سیرجان به ثبت رسید . این شرکت به موجب صورتجلسه ی مجمع عمومی فوق العاده مورخ 13 / 9 / 1382 به سهامی عام تبدیل شد و هم اکنون بخشی از سهام آن در بازار بورس سهام کشور قابل نقل و انتقال است.
شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطبهای فعال معدنی، صنعتی در خاور میانه است که دارای قابلیتهای بسیاری برای تبدیل شدن به یک شرکت بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی جهان می باشد. با اجرای پروژه های شرکت در آینده نزدیک مجموعه تولیدات سالانه این شرکت به مرز 12 میلیون تن خواهد رسید، این رقم 30 % از نیاز فولادسازیها ی کشور را تامین می نماید.در ادامه به تحلیل بنیادی کگل می پردازیم:

سرمایه و ترکیب سهامداران

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 100.000 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 24.000.000 میلیون ریال افزایش یافت. شرکت در نظر دارد در سال جاری به پیشنهاد هیئت مدیره از محل مطالبات و آورده نقدی به مبلغ 6.000.000 میلیون ریال اقدام به افزایش سرمایه نماید.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

بررسی وضعیت تولید

عمده محصولات شرکت شامل کنسانتره سنگ آهن و گندله است. شرکت برای تولید سال مالی 95 ، 12.585.000 تن کنسانتره (محصول اصلی) و 8.000.000 تن گندله پیش بینی کرده است. درمجموع میزان تولیدات شرکت نسبت به سال مالی گذشته با رشد 27 درصدی همراه است که عمده آن مربوط به افزایش 50 درصدی در تولید محصول گندله است.
همچنین، شرکت برای سال مالی جدید، بدلیل کاهش قیمت و مقرون به صرفه نبودن محصول دانه بندی، تولیدی برای این محصول در نظر نگرفته است.

در نمودار زیر می توانید ظرفیت تولیدی محصولات شرکت را مشاهده نمائید:

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

گل گهر برای سال مالی 95 راه اندازی خط تولید کنسانتره سنگ آهن به ظرفیت 4.000.000 تن را در شهریورماه و همچنین راه اندازی خط تولید محصول گندله به ظرفیت 5.000.000 تن را پیش بینی کرده است. توقف خط تولید هماتیت در سال مالی جاری نیز از دیگر مفروضات شرکت است.

بررسی وضعیت فروش

مقدار فروش شرکت در بودجه 95 با رشد 30 درصدی نسبت به سال قبل معادل 12.000.000 تن پیش بینی شده است؛ با توجه به کاهش نرخ فروش محصولات، شرکت با افزایش مقداری فروش محصولات خود سعی در به حداقل رساندن کاهش سود خود دارد. این افزایش نیز عمدتا ناشی از پیش بینی راه اندازی خطوط تولید کنسانتره و گندله در سال جاری می باشد.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

علیرغم کاهش نرخ فروش محصولات به تبع بحران قیمتهای جهانی سنگ آهن و کنسانتره و نیز کاهش نرخ فروش شمش فولاد خوزستان، مبلغ فروش شرکت به دلیل افزایش مقداری آن با رشد 24 درصدی نسبت به سال گذشته پیش بینی شده است.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

گفتنی است مشتریان عمده کنسانتره تولیدی گل گهر، دو شرکت فولاد مبارکه و فولاد خوزستان هستند که نرخ فروش این محصول به شرکت های مذکور معادل 12 % از قیمت شمش فولاد خوزستان می باشد. نرخ فروش کنسانتره صادراتی نیز به ازای هر تن 35 دلار و هر دلار 36.000 ریال در نظر گرفته شده است.
همچنین، نرخ فروش محصول گندله داخلی با ضریب 22 % میانگین قیمت فروش شمش فولاد خوزستان پیش بینی شده است.

کارشناسی فروش

مقدار فروش برای کارشناسی سال مالی 95 معادل بودجه شرکت در نظر گرفته شده و تنها نرخ فروش محصولات با توجه به تغییرات قیمتی شمش شرکت فولاد خوزستان، تعدیل شده است.
شرکت در بودجه سال مالی 95 نرخ فروش شمش فولاد خوزستان را معادل 10.000 ریال پیش بینی کرده که در محاسبات کارشناسی این نرخ معادل 11.000 ریال در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

با توجه به تعدیل فوق مبلغ فروش شرکت با رشد 8 درصدی نسبت به بودجه همراه خواهد شد.

بررسی بهای تمام شده

در بودجه 95 شرکت، بهای تمام شده مبلغ 16.370.273 میلیون ریال در نظر گرفته شده که سربار تولید با سهم 58 درصدی و پس از آن مواد مستقیم مصرفی با سهم 47 درصدی بخش عمده این مبلغ را شامل می شوند.
مواد مستقیم مصرفی شرکت نیز شامل سنگ آهن خام مگنتی بعنوان ماده اولیه مصرفی است.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

گفتنی است، هزینه حق انتفاع که سهم 22 درصدی را در سربار تولید در اختیار دارد، برای سال جاری مبلغ 2.071.590 میلیون ریال به شرح زیر لحاظ شده است:

  •  هزینه حق انتفاع فروش کنسانتره ، معادل 16.5 % مبلغ فروش
  • هزینه حق انتفاع فروش گندله، معادل 13 % مبلغ فروش کنسانتره (بدین معنی که قیمت فروش هر تن کنسانتره خشک با ضریب 13 % در مقدار فروش گندله تاثیر داده شده است)

کارشناسی بهای تمام شده

در این بخش از تحلیل بنیادی کگل، با توجه به تغییر نرخ فروش شمش فولاد خوزستان در این تحلیل و تاثیرپذیری هزینه حق انتفاع از این تغییرات، تنها آیتم مذکور تعدیل شده است.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

در نهایت، مجموع مفروضات فوق تغییرات محسوسی را در بهای تمام شده بدنبال نداشت.

صورت سود و زیان شرکت

با توجه به تغییرات اعمال شده فوق ، در صورت سود و زیان شرکت تنها دو آیتم درآمد فروش و بهای تمام شده تعدیل شده و سایر آیتم ها معادل بودجه 95 شرکت در نظر گرفته شده اند. لذا مفروضات فوق منجر به تعدیل مثبت 43 درصدی در سود هر سهم شرکت خواهد شد.

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

با توجه به اینکه EPS شرکت عمدتا تحت تاثیر نرخ شمش فولاد خوزستان قرار دارد و نیز با در نظر گرفتن رشد نرخ شمش فولاد خوزستان از ابتدای سال 95 (با فرض اینکه مقدار تولید و فروش معادل بودجه 95 باشد)، در جدول زیر به بررسی سود هر سهم با توجه به چند سناریو دیگر می پردازیم:

تحلیل بنیادی کگل | معدنی و صنعتی گل گهر تصویر تحلیل بنیادی کگل

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن