تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

324
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کیمیا | معدني كيمياي زنجان گسترانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 26Rating: 5.0تحلیل بنیادی کیمیا | معدني كيمياي زنجان گسترانتحلیل بنیادی کیمیا | معدني كيمياي زنجان گستران

تحلیل بنیادی کیمیا

معرفی شرکت

شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران با هدف تولید کنسانتره سرب و روی در راستای تأمین نیاز بازارهای داخلی و دستیابی به بازارهای بین المللی در سال ۱۳۸۶ تأسیس شد . با تصویب اساسنامه ، انتخاب هیأت مدیره ، بازرس قانونی و ثبت شرکت در تاریخ ۱۳۸۶/۰۵/۱۳ تحت شماره ۷۰۸۳ در اداره ثبت زنجان ،بعنوان یک شرکت خصوصی عملاً فعالیت خود را آغاز نمود . شرکت طی صورتجلسه مورخ 06/11/1393 از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 27/12/1393 با نماد کیمیا نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت گردید.
از مشخصات بارز این شرکت بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا ، ارتباط بهینه با کارشناسان مجرب و کاهش ضایعات تولید و افزایش راندمان می باشد . ظرفیت اسمی این شرکت250 هزار تن کنسانتره روی و ۵۰ هزار تن کنسانتره سرب می باشد . بهره برداری از کارخانه با ظرفیت 450.000 تن در سال 90 آغاز شده است .
پروژه با ۱۱۵ میلیارد ریال اعتبار راه اندازی گردید. این شرکت کنسانتره روی مورد نیاز بیش از 24 کارخانه تولید کننده شمش را تولید و تأمین می نماید . ظرفیت اشتغالزایی این شرکت ۵۰۰ نفر بطور مستقیم و غیر مستقیم بوده و جزء معدود مراکز صنعتی است که در احداث آن مسائل زیست محیطی به دقت لحاظ و مورد توجه قرار گرفته است .در ادامه به تحلیل بنیادی کیمیا می پردازیم.

روند سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

روند تغییرات سرمایه و ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

لازم به ذکر است، شرکت دستور افزایش سرمایه را برای سال مالی 95 در برنامه کاری خود دارد.

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

شرکت سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان(سهامی خاص) سامدار عمده کیمیای زنجان با دارا بودن 14.5 درصد از سهام شرکت زرین معدن آسیا دومین سهامدار عمده این شرکت نیز محسوب می شود. همچنین شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان دارنده 9.2 درصد از سهام زرین معدن آسیا می باشد.

بررسی وضعیت تولید 

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

کنسانتره سرب و روی محصولات اصلی شرکت کیمیای زنجان گستران را تشکیل می دهند که در مجموع حدود ۷۰ % از حجم تولیدی شرکت را در بر می گیرند. همانطور که در جدول تولید شرکت در تحلیل بنیادی کیمیا مشاهده می شود، حجم پیش بینی شده تولید شرکت در سال مالی جاری نسبت به سال مالی گذشته با کاهش 7 درصدی همراه است.
پوشش نامتعارف دو محصول کنسانتره سرب و روی در 6 ماهه ابتدایی سال، تحقق ۶۰ درصدی تولید پیش بینی شده در بودجه را به دنبال داشت؛ طبق توضیحات شرکت با توجه به اینکه حدود ۸۰ % سهمیه ماده معدنی از شرکت تهیه و تولید ماده معدنی ایران در ۶ ماهه اول سال 94 تحویل گرفته شده است، لذا مبادرت به تولید و فروش گردیده است. که این موضوع منشأ پوشش نامتعارف برخی از محصولات در عملکرد واقعی ۶ ماهه میباشد. گفتنی است، فرآیند تولید در شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران برای کلیه محصولات مراحل خردایش اولیه، خردایش ثانویه، فلوتاسیون، فیلتراسیون و انبار محصول را شامل می گردد. طراحی کلیه دستگاه ها و تجهیزات موجود در قستمهای یاد شده بگونه ای است که برای طیف وسیعی از مواد معدنی از جمله انواع خاکهای اکسیده و سولفوره سرب، انواع خاکهای اکسیده و سولفوره روی، مس، آهن و غیره کاربرد داشته باشند و با تغییر اندک در فلوشیت خط تولید و استفاده از مواد شیمیایی مختص کانیهای مختلف می توان کانی های ذکر شده را با راندمان بالایی فرآوری نمود.

بررسی وضعیت فروش

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

فروش شرکت در تحلیل بنیادی کیمیا در پیش بینی بر اساس عملکرد ۶ ماهه با افزایش 22 درصدی نسبت به سال مالی قبل 383 میلیارد ریال در نظر گرفته شده که دلیل عمده این رشد مربوط به افزایش مقدار فروش شرکت می باشد. ۱۵ % از فروش شرکت در بازار خارجی پیش بینی شده که حجم عمده آن مربوط به کنسانتره روی سولفوره است. طبق گفته شرکت، کلیه فروشهای صادراتی شرکت بر اساس قراردادهای منعقده بصورت ریالی با خریداران صورت می گیرد و با توجه به تسویه حسابهای مربوطه بر مبنای ریالی، شرکت هیچ گونه ارزی بابت فروشهای صادراتی دریافت نمی کند. بطور کلی، این شرکت اعتقاد دارد علیرغم این موضوع که چنانچه شرکت شخصاً اقدام به صادرات محصولات خود نماید امکان کسب درآمد بیشتر ) با توجه به امکان احتمالی تبدیل ارز به ریال با نرخهای بیشتر( وجود دارد، لیکن با توجه به مشکلات مربوط به وارد نمودن ارز به کشور و ریسک های مربوط به صادرات و ارز حاصل، فروش ریالی محصولات صادراتی اطمینان بیشتری نصیب شرکت می نماید. با توجه به اینکه شرکت برای فروش صادراتی محصولات خود از نرخ جهانی فروش این محصولات در بورس فلزات لندن استفاده می کند، دو فاکتور نرخ دلار آزاد و قیمت LME دو عامل اصلی و تاثیر گذار در فروش شرکت )بازار داخلی و خارجی( محسوب میشود.
لازم به توضیح اینکه طی ۶ ماهه اول سال شرکت توانسته ۵۷ درصد از میزان فروش پیش بینی شده در بودجه را محقق سازد؛ همچنین طی این دوره به میزان 19% فروش صادراتی شرکت نیز پوشش داده شده و پیش بینی می گردد مابقی، طی ۶ ماهه باقیمانده تحقق یابد.

بررسی صورت سود و زیان شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران

تحلیل بنیادی کیمیا | معدنی کیمیای زنجان گستران

شرکت کیمیای زنجان برای سال مالی جاری مبلغ627 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی نموده که نسبت به سود تحقق یافته سال گذشته 29 ریال کاهش داشته است. بهای تمام شده شرکت 29 درصد نسبت سال 93 رشد داشته و حدود ۸۰ % از فروش شرکت را شامل می شود. مواد مستقیم مصرفی بخش عمده بهای تمام شده شرکت را تشکیل می دهد. قابل ذکر است، شرکت در تولید محصولات خود، از ماده معدنی حاوی سرب و روی استفاده می کند که ماده اولیه مورد نیاز شرکت از محل سهمیه اختصاصی توسط شرکت تهیه و تولید ماده معدنی ایران تأمین می گردد که در هر سال این سهمیه توسط شرکت مذکور اعلام میشود و میزان آن در هر سال بنا به شرایط متفاوت میباشد . در سال 1394طبق پیش بینی بعمل آمده 96 % از ماده معدنی مورد نیاز از شرکت تهیه و تولید ماده معدنی ایران و مابقی به میزان 4 % از سایر منابع تامین گردیده است .
نکته دیگر در تحلیل بنیادی کیمیا اینکه، شرکت مشمول دوره معافیت مالیاتی ماده132 ق.م.م به مدت 10 سال می باشد که تاکنون ۳ سال از این مدت گذشته است؛ همچنین با توجه به افزایش دوره معافیت مالیاتی ماده مذکور از ۱۰ سال به 20 سال شرکت در حال پیگیری و دریافت گواهی معافیت 20سال می باشد.

قیمت احتمالی و میزان نقدینگی مورد نیاز

در پایان تحلیل بنیادی کیمیا باید گفت که ،طبق اطلاعیه سازمان فرابورس، روز سه شنبه مورخ 30/09/1394 تعداد 11.520.000 سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران (سهامی عام)برای اولین عرضه خواهد شد. لذا ۵۰ درصد از این تعداد (معادل 5.760.000 سهم) سهمیه کاربران آنلاین در نظر گرفته می شود. با توجه به پیش بینی سود627 ریالی شرکت و در صورتیکه P/E سهم را معادل ۵ در نظر بگیریم، عرضه سهم در محدوده قیمتی 300 تومان دور از انتظار نیست. همچنین در مورد نقدینگی مورد نیاز برای هر کد آنلاین با توجه به میانگین سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد در عرضه های گذشته بین 120 الی 150 هزار تومان برای هر کد مورد نیاز است.

منبع : شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن