تحلیل بنیادی گزارش قندشیرین خراسان(خراسان)

386
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی گزارش قندشیرین خراسان(خراسان)Reviewed by مدیریت وبسایت on Sep 9Rating:

مقدمه ای از گزارش قندشیرین خراسان(خراسان)

قند شیرین خراسان با سرمایه 5 میلیارد تومان زیان هر سهم را برای سال منتهی به شهریور 94 معادل (1541) ریال اعلام نموده است که در نه ماهه 12 درصد از آن محقق کرده است.

در ادامه به ذکر نکات با اهمیت این گزارش پرداخته خواهد شد:

  1. با توجه به کاهش شدید قیمت فروش محصولات و افزایش قیمت خرید مواد اولیه از داخل و خارج از استان و عدم تصفیه و تبدیل 15000تن شکر خام و فروش نرفتن زمین تربت حیدریه شرکت در این دوره مالی و دریافت وام جدید بعلت تامین کاهش شدید سرمایه درگردش و به تبع آن افزایش هزینه های مالی علیرغم صرفه جویی های انجام شده تغییرات قابل ملاحظه ای در epsداده است. بطوری که پیش بینی زیان قبلی شرکت برای سال جاری معادل(830)ریال زیان بوده است ضمنا شرکت متعهد شده مبلغ 14میلیارد ریال دیگر بابت پاداش تولید به چغندرکاران طرف قرارداد پرداخت نماید ، که مبلغ تفاوت خرید مواد اولیه در 9 ماهه و پیش بینی ناشی از این مورد می باشد.
  2. نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید شرکت  61 درصد و مقدار فروش شرکت نیز 66 درصد کاهش را نشان می دهد.
  3. بخش اصلی درآمدهای شرکت، درآمد حاصل از شکر تهیه شده از چغندر می باشد که معادل 68 درصد فروش شرکت می باشد. این شرکت در نه ماهه سال گذشته کیلویی 1880 تومان به فروش رسانده و این مبلغ برای نه ماهه سال جاری معادل 1962 تومان بوده است.
  4. مصرف چغندر برای سال جاری معادل 90 هزار تن بوده که به ازای هر کیلو 322 تومان بابتش پرداخت شده این در حالی است که در سال گذشته قیمت چغندر به ازای هر کیلو 202 تومان بوده است.
  5. در زمینه تولید شکر حاصل از چغندر ، شرکت تقریباً با ظرفیت کامل کار می کند اما در زمینه تولید قند با 1 درصد ظرفیت کار می کند.
  6. گفتنی است قشرین مالک 20.8 درصد قند تربت جام ، 1.27 درصد قند ثابت خراسان، 2 درصد قند قهستان و 12.67 درصد قند بیستون  است.
  7. شرکت حدود 18 میلیارد تومان تسهیلات کوتاه مدت و 700 میلیون تومان تسهیلات بلند مدت دارد که سالانه نزدیک 4 میلیارد تومان هزینه مالی به شرکت تحمیل می کند.

نتیجه گیری:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

به دلیل مشکلات تامین چغندر در استان خراسان به سبب کمبود آب، عملاً شرکت مجبور است چغندر خود را از استان های دیگر تامین کند بنابراین بهای تمام شده تولید شرکت به شدت افزایش می یابد که منجر به کاهش شدید در حاشیه سود می شود این مهم باعث می گردد در شرایط رکودی با توجه به سرمایه در گردش پایین شرکت و هزینه مالی سنگین فعالیت عملیاتی برای شرکت سودده نباشد. چنانچه سیاست های کمک به صنعت از سوی دولت وجود نداشته باشد شرکت براحتی مشکلات سود سازی اش ادامه دار خواهد بود.

لازم به ذکر است شرکت مالک زمین های بسیار زیادی در استان خراسان می باشد که با تبدیل این املاک و زمین ها به وجه نقد و بهبود سرمایه در گردش می تواند براحتی احیا شود. از پتانسیل های بالای شرکت داشتن دارایی ملکی فراوان است اما در صورتی که تصمیم مدیریت بر تبدیل این املاک نباشد وضعیت شرکت در آینده تعریف چندانی نخواهد داشت. بنظر می رسد برای سال آتی با حفظ شرایط سال جاری ادامه زیان دهی را در شرکت شاهد باشیم.

منبع: تدان

منتشر شده در بخش تحلیل تکنیکال و بنیادی مشاوران و کارگزاران برتر بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن