تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امید

129
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امید

معرفی و تاریخچه

شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید در سال 1383 به صورت سهامی خاص و با سرمایه 500 میلیون ریال تاسیس شد. این شرکت در طول این سال ها سرمایه اسمی خود را دو مرتبه افزایش و به 2000000 میلیون ریال رسانده و از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شده است.

ترکیب سهامداران

شرکت گروه سرمایه گذاری امید موسس و سهامدار 99.96 درصدی شرکت است و قصد دارد  5 درصد از سهام تحت تملک خود را در تاریخ 30 خرداد ماه 1395 در بازار فرابورس عرضه کند.

حوزه فعالیت شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه گذاری و خرید سهام، عملیات بازرگانی مجاز و اخذ تسهیلات از بانک ها بررسی صورت های مالی اساسی شرکت سرمایه گذاری توسعه گوهران امید( سهامی عام ) سال مالی منتهی به آذر 1395 دارد. این شرکت در سال مالی گذشته با اخذ 1036 میلیارد ریال ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری های کوتاه مدت سود انباشته 1743 میلیارد ریالی را به زیان انباشته 378 میلیارد ریالی تقلیل داده است.

وضعیت ترازنامه شرکت بر اساس گزارش سه ماهه ی مقایسه ای منتهی به اسفند 1394 به شرح زیر است:

ترازنامه تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امیدالف) سرمایه گذاری های کوتاه مدت 77 درصد از مجموع دارایی های شرکت را تشکیل داده است. سرمایه گذاری های بلند مدت نیز 10 درصد دیگر از بخش دارایی های شرکت است. لازم به ذکر است که شرکت 19 میلیارد ریال پرتفوی غیر بورسی و 4622 میلیارد ریال پرتفوی بورسی بر اساس بهای تمام شده دارد(بر اساس گزارش پرتفوی منتهی به اردیبهشت) در حالی که ارزش دفتری این اقلام 3449 میلیارد ریال است که تاثیر ذخیره کاهش ارزش را به خوبی نشان می دهد. همچنین به تازگی این شرکت سهام خود در فولاد مبارکه را به ارزش 1793 میلیارد ریال واگذار کرده است.

با توجه به خروج گوهران از ترکیب سهامداری فولاد مبارکه، آخرین وضعیت پرتفوی سرمایه گذاری شرکت به همراه سود تقسیمی مورد انتظار، به شرح زیر است( از گزارش شرکت هایی که بهای تمام شده آنها کمتر از  1 درصد سرمایه اسمی گوهران بوده به دلیل کم اهمیت بودن اجتناب شده است) :

پورتفوی تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امیدمشاهده می گردد که شرکت با توجه به خروج از ترکیب سهامداری فولاد مبارکه همکنون 300 میلیارد ریال کاهش ارزش سرمایه گذاری دارد و با همین ترکیب پرتفو قادر به کسب 398 میلیارد ریال سود سرمایه گذاری در هر سال است.

ب) حساب های پرداختی و سود سهام پیشنهادی: در ابتدای سال مالی شرکت بدهی 2386 میلیارد ریالی به سرمایه گذاری امید بابت تقسیم سود نقدی و حساب های فی مابین داشته است. این بدهی در تاریخ ترازنامه 3 ماهه به 2208 میلیارد ریال کاهش یافته و شرکت گوهران با واگذاری 1.15 میلیارد سهم فولاد مبارکه به سرمایه گذاری امید، 1793 میلیارد ریال از این بدهی را تسویه نموده است.

ج)زیان انباشته شرکت در پایان سال مالی و سه ماهه منتهی به اسفند ماه بالغ بر 396 میلیارد ریال است که با برگشت ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری در فولاد مبارکه، این رقم به سود انباشته تبدیل می گردد.

با توجه به مباحث فوق الذکر، انتظار داریم، ذخیره کاهش ارزش از رقم فعلی به میزان 1036 میلیارد ریال به 300 میلیارد ریال کاهش یابد. همچنین انتظار می رود با توجه به تقسیم سود اکثر شرکت های سرمایه پذیر تا پایان خرداد ماه، بخش اعظم سود سرمایه گذاری به میزان 298 میلیارد ریال محقق خواهد شد بنابراین خالص ارزش دارایی های شرکت با فرض تحقق موارد مورد اشاره، به شرح جدول زیر است:

نتیجه تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امیدبا توجه به این موارد سود خالص انتظاری برای سال مالی جاری و سود تکرار شونده به شرح زیر خواهد بود:

سود و زیان تحلیل بنیادی گوهران | سرمایه گذاری توسعه گوهران امیدهمانطور که مشاهده می شود سود سال مالی جاری به دلیل برگشت ذخائر 487 ریال به ازای هر سهم می تواند باشد در حالی که سود تکرار شونده در سطح 136 ریال خواهد بود.

با توجه به اینکه منابع حاصل از فروش فولاد مبارکه جهت پرداخت بدهی به سهامدار عمده مصرف شده و سود تقسیمی شرکت های سرمایه پذیر منابع جدید با اهمیتی در اختیار شرکت نمی گذارد باید گفت سودآوری گوهران قادر به رشد نخواهد بود. سهامدار عمده برای تقویت شرکت می بایستی از محل مطالبات حال شده اقدام به افزایش سرمایه می نمود در حالی که با خروج گوهران از ترکیب سهامداری فولاد مبارکه این شرکت از دریافت حداقل 55 ریال به ازای هر سهم سود نقدی در سال محروم شده است. خرید این شرکت تنها در محدوده کمتر از ارزش اسمی می تواند منطقی باشد اما نباید انتظار یک تحول خاص از این شرکت داشت.

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن