تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی

205
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سیReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سیتحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی

تحلیل بنیادی کی بی سی

تاریخچه شرکت کی بی سی

شرکت کی بی سی یکی از شرکت های قدیمی در زمینه واردات دارو در صنعت داروی کشور میباشد این شرکت متعلق به گروه دارویی سبحان است فعالیت اصلی شرکت واردات انواع داروبه کشور میباشد این شرکت در واردات برخی از داروها نمایندگی انحصاری داشته و در برخی دیگر به صورت همکار با سایر شرکت های گروه کار میکند. این شرکت در سال 1333 تحت نام بازرگانی منشور تاسیس و فعالیت خدود را در زمینه واردات داروهای تخصصی و فراورده های دارویی آغاز کرد 3 سال بعد نام خود را به شرکت تضامنی احمد خسروشاهی و برادران تغییر داد و در نهایت از سال 1350 با نام کی بی سی به کار خود ادامه داد. اینک با گذشت بیش از نیم قرن فعالیت،کی بی سی یکی از خوشنام ترین و معتبرترین شرکت های وارداتی کشور است که بدا همکاری نزدیک با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توانسته است نقش بسیایی در واردات مواد اولیه و ساخته شده تهیه و عرضه محصولات دارویی مورد نیاز کشور ایفا نماید. شرکت کی بی سی در سال 1379 به شرکت سرمایه گذاری البرز تغییر مالکیت یافته و 98% سهام شرکت در سال 1383 به گروه دارویی سبحان واگذار و سرمایه آن از 30 میلیارد ریال به 60 میلیارد ریال افزایش یافت سرمایه شرکت در حال حاضر 140 میلیارد ریال است قیمت سهم 4800 ریال ، ارزش بازاری سهم 690 میلیارد، P/E سهم 5،42 و EPS سهم 909 ریال می باشد.

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارت است ازانجام معاملات بازرگانی اعم از واردات، صادرات، خرید و فروش هرگونه کالا، ساخت دارو، بسته بندی اقلام بالک داروئی، تاسیس کارخانه و نظیر آنها و هر قسم معاملات مجاز، مشارکت در شرکتهای دیگر، خرید سهام آنها وهر نوع سهام و اوراق بهادار دیگر، انجام هرگونه امور بازرگانی مجاز مربوط به موضوع شرکت.

سرمایه و ترکیب سهامداران کی بی سی


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس 6 میلیون ریال و طی چند مرحله به مبلغ 140،000 میلیون ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به تاریخ 12/08/1394 به شرح ذیل می باشد:

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت در زمینه واردات دارو فعالیت داشته و در 6 ماهه نخست سال 93 با حجم فروشی معادل 614 میلیارد ریال موفدق به کسب رتبه 7 گردیده است.

مقایسه سود ناخالص، سود عملیاتی و سود خالص شرکت

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

همان طور که مشاهده میگردد سود ناخالص و سود عملیاتی طی سال های 91 و 92 روند افزایشی داشته ولی در سال93 کاهش یافته ولی سود خالص در سال 93 نسبت به سال 92 و سال 91 افزایشی بوده است.

مقایسه فروش و بهای تمام شده

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

همان طور که مشاهده میگردد فروش طی 2 سال 91 و 92 افزایشی و در سال 93 کاهش 10 درصدی داشته و سود ناخالص نیز در سال 93 کاهش یافته است.

روند سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

همانطور که مشاهده می گردد روند سودآوری طی سه سال گذشته مثبت بوده در سال 93 شرکت با افزایش 14%سود مواجه شده است.

وضعیت فروش کی بی سی

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

درصد مقدار فروش و در عملکدرد شدش ماهه 94، 12 درصد فروش را پوشش داده ، شرکت در سه ماهه اول28 است در تحلیل کارشناسی با توجه به اینکه درصنعت دارو مقدار فروش در شش ماهه دوم بهتر از نیمه اول سال است، مقدار فروش دو برابر در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

در تحلیل کارشناسی ، نرخ فروش برابر نرخ فروش شش ماهه در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

در آخرین بودجه شرکت مبلغ فروش 182 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است در تحلیل کارشناسی با توجه به مقدار فروش و نرخ فروش در نظر گرفته شده، مبلغ 195 میلیارد تومان برآورد گردید. در خصوص بهای تمام شده کالای فروش رفته ، با توجه به ماهیت شرکت که عملیات بازرگانی و واردات را انجام می دهد عملا بهای تمام شده متشکل از کالاهای ساخته شده خریداری شده و وارد شده به علاوه هزینه های واردات و ترخیص بوده است در مورد این شرکت بابت محاسبه بهای تمام شده از روش درصد فروش استفاده شده است.

صورت سود وزیان کی بی سی

تحلیل بنیادی کی بی سی | کی بی سی تصویر تحلیل بنیادی کی بی سی

نکات مهم تحلیل بنیادی کی بی سی

در صورت سود و زیان سال های 91 تا 93 و همچنین در عملکرد سه ماهه و شش ماهه 94 ، بهای تمام شده کالای فروش رفته، حدود 83 درصد مبلغ فروش میباشد بنابراین در تحلیل کارشناسی هم بهای تمام شده حدود 83 درصد درآمد فروش در نظر گرفته شده است.
هزینه های عمومی و هزینه های مالی هم به ترتیب حدود 2 و 6 تا 7 درصد درآمد فروش می باشد. مالیات شرکت هم طبق گزارشات ارائه شده، حدود 23 درصد میباشد. با توجه به مفروضات بیان شده در مقدار فروش و بهای تمام شده ، سود شرکت مبلغ 115 تومان برآورد شده است که نسبت به بودجه شرکت رشد 27 درصدی را نشان میدهد لذا انتظار داریم کی بی سی در گزارش 12 ماهه نیز باز هم دستخوش تعدیل مثبت سود قرار گیرد.

 

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن