تحلیل تکنوفاندامنتال کمترین P/E های بازار

2232
telegram nokhbegan-start
تحلیل تکنوفاندامنتال کمترین P/E های بازارReviewed by پيمان باغچه سرا on Mar 17Rating:

تحلیل تکنوفاندامنتال کمترین P/E های بازار

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب می خواهیم در خصوص پنج سهمی که در بازار دارای کمترین P/E برای سال مالی آینده(94) هستند تحلیل تکنوفاندامنتالی را خدمت شما ارائه نماییم تا بتتوانید از آنها در تصمیم گیری صحیح خود برای انتخاب سهام استفاده نمایید.

ابتدا به تعریف مختصری قبل از تحلیل P/E می پردازیم:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

P/E یا نسبت قیمت به سود یکی از ابزارهای قدیمی و پرکاربرد به‌منظور ارزش‌گذاری سهام می‌باشد.این نسبت از تقسیم قیمت(price) بر سود هر سهم(eps) به دست می‌آید.به لحاظ نظری این نسبت در یک سهم به ما می‌گوید که سرمایه‌گذاران به ازای هر ریال سود آن شرکت حاضرند چند ریال پرداخت کنند.

به‌طور مثال سهمی که نسبت P/E  برابر 5 دارد بدین معنی است که سرمایه‌گذاران آن حاضرند به ازای هر یک ریال سود آن 5 ریال بپردازند.

اگر P/E سهمی بالاتر از میانگین بازار یا صنعت باشد بدین معنی است که بازار در آینده انتظارات رشد سودآوری در این سهم را دارد،چنین شرکتی باید با گذشت زمان سودآوری خود را افزایش دهد در غیر این صورت قیمت سهمش سقوط خواهد کرد.(مثال این اتفاق را در شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی می‌توان دید که بازار انتظار رشد سودآوری آن‌ها را در آینده دارد)

ضمناً اگر P/E یک سهم پایین باشد لزوماً بدین معنی نیست که ارزش آن شرکت به‌اشتباه پایین برآورد شده است،بلکه بدین معنی است که بازار در آینده از آن سهم انتظار رشد سودآوری را ندارد.(مثال این اتفاق را می‌توان در برخی سهام گروه پتروشیمی مشاهده کرد)

حال در ادامه 5 سهم با کم‌ترین نسبت p/E را برای سال مالی 94 انتخاب کرده‌ایم که در ادامه به دلایل پایین بودن این نسبت در این سهم‌ها  و روند تکنیکالی آنها خواهیم پرداخت:

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن