تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

242
telegram nokhbegan-start

با سلام خدمت دوستان گرامی سایت تحلیلها

با تحلیلی دیگر از شاخص کل بورس تهران در خدمتتان هستیم


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

قبل از بررسی شاخص کل یک نکته بسیار مهم را خدمت دوستان یادآوری میکنم.

اولین گام برای سرمایه گذاری در بورس تهران شناخت وضعیت تکنیکالی و بنیادی بازار سرمایه میباشد. حال این شناخت به چه کاری می آید؟

با شناخت دقیق وضعیت بازار مخصوصا برای معامله گرانی که زیر سه ماه سهامشان را تعویض مینمایند درصد حضور در بازار تعیین میگردد. به عبارت دیگر شاخص را تحلیل میکنیم تا بدانیم با چند درصد از نقدینگی در بازار حضور داشته باشیم. رعایت همین مورد بسیار ساده میتواند ضرر و زیان های معامله گران را در دوره های افت بازار به میزان قابل توجهی کاهش داده و با یک حرکت صعودی علاوه بر جبران ضرر به سودهای خوبی نیز برسن(به دلیل خرید پله های اخر در قیمتهای نزدیک کف).

با این یادآوری مختصر به بررسی شاخص کل میپردازیم:

ابتدا نگاهی داریم به نمودار هفتگی شاخص کل: طبق این نمودار شاخص با قطعیت و قدرت تمام روند نزولی دو ساله خود را شکسته و با یک جهش خیره کننده به بالای 80000 هزار واحد رسید. موج اخیر را در قالب ریز موج 3 میتوان تعریف کرد و ریزش های هفته های اخیر حکم ریز موج 4 را برای شاخص دارند. هدف مطلوب این موج اصلاحی در محدوده 74000 واحد قرار دارد. این مهم وقتی بدست خواهد آمد که محدوده 77000 واحد برای شاخص از دست برود.

افت تا محدوده ی 77000 را در نزدیکی سقف برای گام اول   در تحلیل های قبلی برای شاخص متصور بودیم. حد اکثر اصلاحی که این موج میتواند داشته باشد تا مرز 70000 واحد است که ان هم بعید است شرایط بنیادی اجازه رسیدن بدانجا را بدهند.

از لحاظ بنیادی  افزایش قیمت نفت و مواد خام جهانی, محرک خوبی برای رشد قیمتی سهام مرتبط در بورس تهران هستند. سهامی که وزن بالایی را تغییرات شاخص کل دارا هستند.

95.2.10.1Weeklyو اما نمودار روزانه: در این نمودار مقاومت و حد ضرر شاخص برای کوتاه مدتیها کاملا مشخص هستند. از دست رفتن 77000 واحد منجر به سقوط 3000 واحدی شاخص خواهد شد و عبور از 79000 واحد امیدها را به شکست سقف اسفند ماه گذشته افزایش میدهد. 78200 واحد هم برای کسانیست که معاملات زیر یک ماه را میپسندد. این دسته از معامله گران میتوانند با شکست این محدوده در هفته آینده مقداری فروخته و سبد خود را سبک تر نمایند. مخصوصا سهامی که در هفته ی گذشته  رشد داشته اند.

95.2.10Dailyنتیجه : شاخص کل در وضعیت بینابینی قرار دارد. به این صورت که هم پتانسیل صعودی و هم نزولی را پیش روی خود دارد. یک معامله گر باهوش همیشه حفظ سرمایه را در اولویت قرار میدهد و همیشه احتمال ریزشها را با وزن سنگینتری در نظر میگیرد. پس دو حالت را در نظر میگیریم و آماده واکنش میشویم:

1: ریزش قیمت : سبک تر کردن سبد با از دست رفتن 78200 و  خصوصا 77000 واحد.(سیو سرمایه برای ورود در قیمتهای پایین)

2:ادامه رشد: منتظر رسیدن استوک به منطقه اشباع خرید میمانیم و با کراس نزولی استوک بلافاصله مقداری سیو سود میکنیم و حداکثر با 50 درصد نقدینگی در بازار میمانیم.

در کل با توجه به شرایط تکنیکی بازار در حال حاظر حداکثر با 70 درصد نقدینگی در بازار حضور داشته باشید. کمتر هم باشد مشکلی نیست.

همواره از دست دادن سود بیشتر  قابل تحملتر از ,  از دست دادن   سرمایه میباشد.

در ضمن هرچند قیمت نفت روزهای خوبی را سپری میکند ولی معاملات گروه خودرو تعیین کننده حرکت بازار خواهد بود. پس معاملات خودرو و خساپا را تحت نظر بگیرید.

موفق و پرسود باشید.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن