تحلیل تکنیکال شاخص کل | اگر پالایشی ها باز شوند ، هدف چند واحدی خواهد بود؟

1131
telegram nokhbegan-start
تحلیل تکنیکال شاخص کل | اگر پالایشی ها باز شوند ، هدف چند واحدی خواهد بود؟Reviewed by رضا حسین زاده on Jan 9Rating:

تحلیل تکنیکال شاخص کل

با سلام خدمت کاربران محترم سایت تحلیلها

مطابق آخر هفته‌ها با تحلیل تکنیکال شاخص کل در خدمتتان هستیم


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ابتدا از شما دعوت می‌کنیم تا تحلیل هفته‌ی پیش شاخص کل را از این لینک مطالعه بفرمایید تا در ادامه با تحلیل این هفته در خدمتتان باشیم

 حال به تحلیل جدید شاخص کل می پردازیم :

چارت زیر تقریباً مشابه هفته‌ی پیش هست و خطوط روند و موج شماری هنوز هیچ تغییری در این چند هفته‌ی اخیر نکرده است

تنها تفاوت ایجادشده اضافه شدن 5 کندل هفته‌ی جاری و شکسته شدن منطقه‌ی بسیار مستحکم حمایتی هست که تقریباًهمه‌ی اساتید تکنیکال حداقل برای یک ریز موج صعودی به آن دل‌بسته بودند .

متأسفانه مسئله‌ی قیمت نفت خام و ریزش قیمت مواد اولیه مثل فلزات اساسی و مواد پترو پالایشی و … تو بازارهای جهانی و همزمانی این اتفاقات با مناقشات سیاسی و ابهامات بودجه و پالایشی‌ها سایه‌ی سنگینی بر بورس تهران انداخته و شیب سقوط شاخص در این 2ماه اخیر شدیدتر از ریزش معروف زمستان سال قبل هست و شگفت اینکه ریزموج‌های اصلاحی از جنس صعودی نمی‌توانند بیشتر از 2 روز دوام بیاورند و شاخص همه‌ی حمایت‌های تکنیکالی خود و ازجمله 68500 را به‌سادگی از دست داد و در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های بنیادی زیر ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند.

شاخص کل

شاخص کل از نگاهی دیگر:

در چارت زیر خطوط بادبزن و چنگال اندروز به همراه خطوط اندری آورده شده:

طبق اصل بادبزن زمانی اصلاح به پایان می‌رسد که خطی که از راس تا سومین قله کشیده میشود شکسته شود

شاخص کل

و اما می‌خواهیم از یک دریچه‌ی بسیار جالب به شاخص کل نگاه کنیم

توی یک سال اخیری که بورس در حال ریزش است شاخص کل به یک موردی به‌صورت مداوم واکنش نشان می‌دهد که کمتر بدان توجه می‌شود

فیبو فن ابزاری است که چه در کوتاه‌مدت و چه در میان‌مدت و چه بلندمدت شاخص کل به طرز عجیبی به آن واکنش داده است

برای جلوگیری از شلوغی بیش‌ازحد من فقط 3 تا از مهم‌ترین‌ها رو تو چارت زیر آورده‌ام.

شاخص کل

نکته‌ی امیدوارکننده‌ای که توی هفته‌ی جاری اتفاق افتاده واگرایی مثبت در اکثر سهام بزرگ و شاخص ساز هست که امیدواری بسیار زیادی به برگشت روند ایجاد کرده است

ازلحاظ استراتژی ایچیموکو هم مجدد فاصله‌ی بین اجزای ایچیموکو و قیمت زیاد شده که در کوتاه‌مدت می‌تواند این فاصله کمتر شود

از دیگر نکات قابل‌توجه می‌تواند به حجم معاملات بسیار کم علی‌رغم نبودن صف‌های فروش سنگین بودیم که نشان از کمبود فروشندگان در این قیمت‌ها دارو نکته‌ی دیگر اینکه در اکثر نمادها خریدهای حقوقی‌ها بیشتر از فروششان بوده است.

از طرفی طبق گفته‌ی مسئولین عالی‌رتبه‌ی بورس قراراست در اسرع وقت نمادهای پالایشگاهی بازشوند و به نظر این اتفاق هر چه زودتر رخ دهد بیشتر به نفع سهامداران خرد خواهد بود و اگر اصلاح بیشتری برای شاخص نیاز باشد به دوش این شرکت‌ها خواهد بود

درهرصورت هر چه به اسفندماه نزدیک‌تر شویم بازار شفاف‌تر شده و ریسک‌های سیستماتیک بازار کمرنگ‌تر خواهند شد و گزارش‌ها 9 ماهه نیز به‌طور کامل ارائه خواهند شد و سپس می‌تواند برای بازه‌ی 1 ساله روند حرکتی شاخص را پیش‌بینی کرد.

پس با این اوضاع بسیار مبهم فعلاً هیچ پیش‌بینی برای میان‌مدت و بلندمدت نمی‌تواند درست باشد و هیچ کفی را نمی‌تواند برای شاخص متصور بود چراکه در صورت از دست رفتن حمایت بسیار مهم 66200 واحدی ابتدا تا 6400 واحد و سپس در صورت ادامه تا 60000 و نهایت 57400 واحد افت خواهیم داشت که می‌شود کف بنیادی شاخص(در این مورد با مطلبی جداگانه در خدمتتان خواهیم بود)

فعلاً برای کوتاه‌مدت هیچ فروشی تو سهام بنیادی با p/e زیر 5 توصیه نمی‌شود و کسانی که نقد هستند می‌توانند یک پله در اول هفته‌ی جاری خرید داشته باشند . از سهام با پتانسیل بازار که افت زیادی هم داشته‌اند می‌تواند به گروه انبوه‌سازی , سیمانی و خودرو و دارویی اشاره کرد.

خرید به‌ قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در این قیمت‌ها نیز می‌تواند جذاب باشد.

شاخص کل

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. دوست عزیز شاخص از لحاظ تکنیکالی باید در همین محدوده ها باید یک نوسان مثبت چند روزه داشته باشد
    اخبار منفی فراوان و ریسکهای سیستماتیک فعلا بد جور به جان شاخص و سهام افتاده اند
    این روزها هم به پایان رسیده و شاهد روزهای خوبی خواهیم بود
    مدیریت سرمایه را رعایت کنید تا ضرر نکنید

نطر گذاشتن