تحلیل صنعت اوره جهانی | بخش دوم

269
telegram nokhbegan-start
تحلیل صنعت اوره جهانی | بخش دومReviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 29Rating:

تحلیل صنعت اوره جهانی | بخش دوم

اوره یکی از کودهای کشاورزی مهم است که به عنوان منبع نیتروژن برای گیاهان شناخته می شود. با توجه به رشد جمعیت جهان و نیاز شدید کشورها به تولید مواد غذائی ، به خوبی می توان نقش پر اهمیت این محصول پتروشیمی را در زندگی انسان امروز مشاهده نمود.

جدول مقدار تولید اوره (هزار تن) به تفکیک مهم ترین مناطق و در جهان از سال 2005 تا 2013 به شرح زیر است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Tolid Oure

همانطور که می بینیم روند تولید این محصول از سال 2005 تا 2013 صعودی بوده است، همچنین در سال 2013 حدود 76% اوره در قاره آسیا تولید شده است.

جدول زیر نیز مقدار مصرف (هزار تن )این محصول را از سال 2005 تا 2013 نشان می دهد:

Masraf Oure

حدود 44 درصد از اوره مصرفی در شرق آسیا شامل کشورهای چین و هند، 23 درصد در آسیای جنوبی و 3 درصد در غرب آسیا مصرف می شود. در نتیجه بالغ بر 70 درصد از اوره تولیدی در آسیا مصرف می شود. بعد از آسیا، آمریکا با مجموعاً 16 درصد سهم قابل توجهی از مصرف اوره دارد. پیش بینی می شود مصرف این محصول در سال 2018 افزایش 34 میلیون تنی نسبت به سال 2013 یا رشد سالانه 3.3 % داشته باشد.

در شکل زیر تولید و مصرف اوره در مناطق مختلف جهان در سال 2013 نشان داده شده است:

Tolid Va Masraf Oure

همانطور که می بینیم چین و خاورمیانه تولید کننده و صادر کننده عمده این محصول هستند. در کشور هند نیز مصرف این محصول بسیار بیشتر از تولید است.

بزرگترین بازیگران اوره عبارتند از:

چین: این کشور در ابتدا وارد کننده کود بود، اما طی چند سال اخیر به بزرگترین صادر کننده این محصول تبدیل شده است. دولت چین تعرفه صادرات بالایی برای صادرات اوره از اول نوامبر 2013 تا 30 ژوئن 2014 برای اطمینان از عرضه کافی و ارزان در داخل کشور وضع کرد که البته از ابتدای جولای تا 31 اکتبر این تعرفه ها را کاهش داد. همچنین دولت چین اقدام به گذاشتن محدودیت بر سر افزایش ظرفیت تولید کارخانه های کود شیمیایی کرده است تا مانع از ایجاد مازاد عرضه در بلند مدت شود. همین اقدام دولت با توجه به اهمیت نقش چین در بازارهای جهانی باعث خواهد شد که مازاد عرضه در بازار جهانی اوره نیز کاهش یابد.

قیمت اوره در چین بر حسب یوان چینی به شرح نمودار زیر است:

Gheimat Oure Chin

نمودارهای زیر تولید و صادرات اوره چین را نشان می دهد:

Tolid Va Saderat Oure Chin

هند: میزان تقاضای اوره در هند در سالهای اخیر به طور یکنواخت افزایش یافته است. به این ترتیب فعالان بازار اوره در هند پیش بینی می کنند که اگر روند تقاضای اوره در هند با همین آهنگ افزایش یابد، این کشور مجبور است تا مازاد تقاضای خود را نسبت به ظرفیت داخلی (22 میلیون تن ) را از خارج از کشور تأمین کند. نمودار تقاضای اوره هند در چند سال اخیر طبق شکل زیر روند صعودی داشته است:

Taghazaye Hend

صادرکنندگان و وارد کنندگان اوره

جدول زیر صادرکنندگان عمده اوره و مقدار صادرات (هزار تن) در جهان از سال 2005 الی 2013 را به تفکیک منطقه نشان می دهد:

Saderat Oure Dar Jahan

وارد کنندگان عمده اوره نیز به تفکیک منطقه از سال 2005 تا 2013 به شرح زیر است 🙁 ارقام به هزار تن )

Vared Konandegan Dar Jahan

عمده ترین کشورهای وارد کننده این محصول در سال 2013 هند، آمریکا، برزیل و اروپای غربی بوده اند که به ترتیب 8، 4.6، 2.3، 5.3 میلیون تن اوره وارد کشور خود کرده اند

قیمت اوره

نمودار 1 و 5 ساله همبستگی قیمت اوره و گندم چنین است:

Hambastegi

Hambastegi1

همانطور که می بینیم همبستگی قیمتی گندم و اوره منفی است.

نمودار همبستگی قیمت اوره و برنج نیز در دو دوره مشابه چنین است:

Hambastegi2

Hambastegi3

همبستگی قیمت اوره با برنج در دوره 1 ساله منفی و در دوره 5 ساله مثبت است.

مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر قیمت اوره علاوه بر قیمت نفت و عرضه و تقاضای محصول، به شرح زیر است:

_ میزان تولید و مصرف در کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده کود اوره در جهان و میزان صادرات اوره در صورت وجود مازاد تولید نسبت به مصرف داخلی

_ وجود طرحهای توسعه ای تولید اوره در سالهای پیش رو در چین و ایالات متحده آمریکا

_ تعرفه صادرات اوره در چین

_ رشد اقتصادی جهان و افزایش درآمد سرانه

_ افزایش یا کاهش جمعیت جهان و الگوی مصرف

_ قیمت محصولات کشاورزی( غلات، ذرت و … )

_ سیاستهای یارانه پرداختی به کشاورزان

_ بازارهای ارز و شاخص دلار

_ سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در جهان

_ قیمت مواد اولیه تولید اوره شامل قیمت گاز طبیعی، ذغال سنگ و آمونیاک

با یک مثال تأثیر الگوی مصرف را بر تقاضای اوره شرح می دهیم: تغییر الگوی مصرف استفاده از قارچ و سویا به جای گوشت در بلند مدت و میان مدت می تواند تقاضا را برای کود افزایش دهد. تغییر رژیم غذایی مهم ترین عامل در افزایش مصرف مواد غذایی محسوب می شود. مصرف سرانه گوشت در حال افزایش است و همین مسأله تقاضا برای غلات مورد مصرف دام را تقویت می کند. لازم به ذکر است نیتروژن مورد نیاز برای تولید گوشت حدود 20 تا 30 درصد از کل مصرف کودهای نیتروژنی را شامل می شود.

منحنی هزینه تولید محصول اوره در سال 2014 به عنوان یکی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت آن به تفکیک کشورهای مختلف جهان چنین است:

Hazine Tolid Oure

بر اساس گزارش PotashCorp رقم بهای تمام شده اوره تولید شده در چین به عنوان بزرگترین بازیگر در این صنعت می تواند کف قیمتی این محصول را تعیین نماید. در این نمودار می بینیم که بالاترین هزینه تولید اوره به کشور چین تعلق دارد. این در حالیست که کمترین هزینه تولید در محدوده 100 دلار و در خاورمیانه است. نمودار مقایسه ای قیمت کود اوره و زغال سنگ به شرح زیر است:

Ravand Gheimat

از سال 2011 که قیمت زغال سنگ کاهش یافت و حتی این محصول از گاز طبیعی ارزان تر شد، کارخانجات چینی بیشتر به استفاده از این محصول برای تولید کودهای شیمیایی نیتروژن دار رو آوردند. همچنین قیمت های جهانی از تعرفه پایین صادرات چین تأثیر منفی گرفتند. تقسیم بندی بهای تمام شده اوره در چین به دو قسمت دوره با مالیات بالا و دوره با مالیات پایین به دلیل وجود مالیات متفاوت بر صادرات اوره این کشور است. البته لازم به ذکر است که طبق تعرفه سال 2015 ، مالیات بر صادرات اوره در چین در تمام ماه های سال تک نرخی و به ازای هر تن معادل 80 یوان چین (تقریبا 13 دلار) معین شده است.

نمودار 10 ساله قیمت این محصول از سایت indexmundi به شرح زیر است:

Nemudar 10 Sale

مرکز اصلی معاملات آمونیاک، واقع در دریای سیاه بوده و اکثر معاملات نقدی در این منطقه صورت می گیرد. آمونیاک روسیه و اوکراین در هر نقطه ای که با قیمت بالاتری متقاضی داشته باشد به فروش می رود و از آنجایی که این کشورها عرضه کنندگان اصلی آمونیاک به آمریکا، اروپا و مدیترانه هستند، قیمتها در مناطق مختلف غرب سوئز ثبات زیادی دارد. از آنجایی که هزینه تأمین انرژی در اروپای غربی همواره بالا بوده است، از این رو تولیدکنندگان آمونیاک این منطقه سرمایه گذاری زیادی در توسعه تکنولوژی مربوط به بهینه سازی مصرف انرژی کرده اند و در حال حاضر نسبت به سایر

مناطق جهان کارایی بالاتری در مصرف انرژی خود دارند.

قیمت کود اوره در بازارهای جهانی بعد از بحران اقتصادی و از سال 2010 تا اواخر سال 2011 در مسیر صعودی قرار گرفت و در سپتامبر 2011 قیمت آن تا 503 دلار و 80 سنت هم معامله شد. از این پس و تا پایان سال 2011 شاهد کاهش قیمت ها بودیم، پس از آن قیمت ها مجدداً در مسیر صعودی قرار گرفت که به ثبت رکورد 496.70 دلار در ماه می سال 2012 انجامید. نوسان های سال 2011 و 2012 نشان می دهد که بازار این محصول برای تغییر جهت های سریع استعداد دارد. پس از سپری شدن این زمان و در ابتدای سال 2014 قیمت اوره به 352.60 دلار در سواحل دریای سیاه رسید. در حال حاضر قیمت اوره 280 دلار است.

با توجه به مازاد عرضه در بازار اوره و بیشتر بودن شیب رشد عرضه نسبت به تقاضا، و همچنین کند تر شدن طرح های استفاده از ذرت برای تولید سوخت های زیستی در آمریکا و خشکسالی در جهان، در حال حاضر دورنمای جهش قیمت برای این محصول در جهان متصور نیست و پیش بینی می شود قیمت اوره همچنان در محدوده 250 تا 300 دلار بر تن نوسان کند. قیمت ها به خصوص در سال 2015 به دلیل کاهش بیشتر رشد تقاضا، به کف 5 ساله خود خواهد رسید و بعد از آن می توانند رشد اندک و محدودی داشته باشند. بر اساس پیش بینی بانک جهانی از قیمت اوره، از سال 2015 تا 2025 قیمت از 281 دلار به 225 دلار کاهش خواهد یافت. البته این شرایط پایین قیمتی به تدریج سبب کاهش جذابیت سرمایه گذاری جدید در این صنعت خواهد شد ( مخصوصا در چین) و در دراز مدت احتمال برگشت قیمت های بالاتر دور از ذهن نخواهد بود.

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن