تحلیل صنعت حمل و نقل

368
telegram nokhbegan-start

مقدمه تحلیل صنعت حمل و نقل

در حال حاضر ناوگان کشتیرانی نقش عمده ای در حمل و نقل تجاری ایفا می کند به گونه ای که تقریبا 100 درصد صادرات نفت از طریق ناوگان کشتیرانی و حدود 80 تا 90 درصد صادرات کالاهای خشک از طریق این ناوگان صورت می گیرد .

از طرفی صنعت حمل و نقل دریایی جهان بزرگترین صنعت بین المللی در جهان است و بیش از 2.5 میلیون نفر در این صنعت مشغول به کار هستند.

اهمیت تحلیل صنعت حمل و نقل


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع حمل و نقل دریایی به دلیل تاثیر گذاری آن بر قیمت تمام شده کالا ها در کشورهای در حال توسعه جایگاه والایی یافته است و توجه به آن در عرصه فعلی تجارت آزاد و محیط کاملا رقابتی موجود در میان صاحبان صنایع و مواد اولیه نقشی حیاتی یافته است .

چالش های صنعت حمل و نقل دریایی ایران

 • تاثیر بحران اقتصاد جهانی بر کشتیرانی ایران
 • ایجاد ناامنی در آب ها از سوی دزدان دریایی
 • سرمایه گذاری ناکافی در بنادر
 • نبود طرح های جامع در این زمینه
 • چالش تحریم ها

چالش های صنعت حمل و نقل دریایی در کشور

 1. تحریم های اقتصادی بین المللی
 2. نرخ ارز و تهیه آن از بازار آزاد
 3. رکود در بازارهای جهانی
 4. مازاد ظرفیت در ناوگان حمل و نقل دریایی
 5. افزایش قیمت سوخت
 6. بالا بودن عوارض بندری در مقایسه با سایر بنادر خلیج فارس
 7. تحریم های بانکی

شرکتهای کشتیرانی ایرانی به تدریج از انزوا رهایی می یابند

اعتقاد بر این است که شرکتهای کشتیرانی ایران نیز به تدریج از به تعلیق درآمدن تحریم ها سود خواهند برد . البته احتمالا تحریم های این شرکتها در اولین مرحله برداشته نخواهند شد و از این رو باید تا اواخر 2015 یا 2016 صبر کنند . پس از برداشته شدن تحریم های این شرکتها ، انتظار می رود هزینه های تجارت ایران همزمان با افزایش رقابت در بازار به دلیل ورود این شرکت ها بیش از پیش کاهش یابد که خبری خوب برای صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی به شمار می رود .

ریسک ها هنوز به قوت خود باقی هستد 

همان طور اشاره شد برداشته شدن تحریم ها احتمالا در چند مرحله و منوط به دسترسی بازرسان برای بازرسی سایت های برنامه های هسته ای ایران صورت خواهد گرفت . هر گونه وقفه از جانب ایران در این بازرسی ها باعث توقف آنی در روند به تعلیق درآمدن تحریم ها خواهد شد ، ضمن آنکه تحریم هایی که قبلا برداشته شده اند نیز قابل برگشت خواهند بود.

شرکت های کشتیرانی و سرمایه گذاران بنادر باید در زمان ورود دوباره به بازار ایران کاملا به شرایط سیاسی حاکم بر این توجه داشته باشند یا دست کم و در بدترین حالت ، راهبرد خروج را مدنظر قرار دهند .

در کل تخفیف بیشتر در تحریم ها قطعا به نفع بخش کشتیرانی خواهد بود . انتظار می رود شرکتهای کشتیرانی بیشتری به بازار ایران بازگردند که باعث کاهش هزینه های صادرات و واردات خواهد شد .

منبع : شرکت کارگزاری بهمن

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

عکس تحلیل صنعت حمل و نقل

 

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن