تحلیل وضعیت بازار

269
telegram nokhbegan-start
تحلیل وضعیت بازارReviewed by Sara_595 on Jul 29Rating:

در ابتدای بازار روز گذشته با معاملات مثبت در برخی از نمادها مانند سایپا، زامیا و بانک ملت شاخص کل مثبت شد، اما در ادامه با عرضه های سنگین در گروه خودرویی و تشکیل صف فروش در ایران خودرو و گروه بهمن و منفی شدن نمادهای گروه پتروشیمی و صف فروش شدن برخی دیگر از نمادهای این گروه و کشیده شدن این روند به دیگر گروه ها از جمله فلزی ها و معدنی ها جوی کاملا منفی بر بازار حاکم شد. در نهایت شاخص دیروز با 65 واحد کاهش به 25023 واحد رسید.تحرکات بسیار ضعیف اشخاص حقیقی و حقوقی، رشد بازارهای موازی مخصوصا بازار طلا و دلار که هشدار رکود اقتصادی و اثرتحریم ها میباشد و عدم برنامه ریزی دولت برای حمایت از بازار  دلایل ادامه دار شدن نزول شاخص هستند.

بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص مربوط بود به نمادهای پتروشیمی کرمانشاه و شفارا و قشیر و در مقابل فملی، شپدیس، شاراک، غدیر، فخوز، خبهمن، خودرو، فولاژ، حفاری، وپارس، مپنا، وصندوق و بانک ملت، ذوب، توریل، زاگرس، بالاس و افرانت بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته اند.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بازارهای جهانی به ویژه بازار فلزات اساسی در معاملات روزهای پایانی هفته گذشته با توجه به اخبار و تحولات صورت گرفته رشد قیمتی نسبتا مناسبی داشتند که پیش بینی میشد رشد قیمت های جهان بر بازار سرمایه ما  تأثیر  مثبتی داشاه باشد که این اتفاق نیافتاد . عرضه برخی صف های خرید بازار مثل سایپا و پتروشیمی کرمانشاه باعث افزایش فشار فروش سایر نمادهای این دو گروه اصلی شد . از طرف دیگر کاهش اقبال سهام شرکت های مطرح بازار باعث افزایش توجه به گروه های فرعی از جمله گروه قندی ها شد ، به نظر می رسد این روند مناسب تقاضا بر روی سهام شرکت های گروه قندی در معاملات روز آینده نیز همچنان ادامه یابد

گروه پتروشیمی: از مهمترین نمادهای پر پتانسیل این گروه می توان به پتروشیمی شازند اشاره نمود ، محدوده قیمتی 5800 ریال محدوده حمایتی قوی این سهم محسوب می شود و با توجه به وضعیت بنیادی مناسب سرمایه گذاری بر روی این سهم در محدوده های ذکر شده می تواند با دیدگاه میان مدت می تواند مناسب باشد .

از دیگر نمادهای پر پتانسیل گروه می توان به پتروشیمی پردیس ، پتروشیمی فناوران و پتروشیمی کرمانشاه اشاره نمود ، البته در این میان پتروشیمی کرمانشاه با توجه به رشد قیمتی روزهای اخیر خود گزینه چندان مناسبی با دید کوتاه مدت به حساب نمی آید هر چند که با توجه به وضعیت بنیادی مناسب همچنان می توان به تداوم رشد قیمتی سهم در میان مدت امیدوار بود .

در رابطه با پارسان ، محدوده قیمتی 5800 ریال نیز اولین محدوده حمایتی قوی پیش روی این سهم به حساب می آید ، رفتار سهامدار عمده در گذشته نشان دهنده آن بوده که مرز روانی 6000 ریال محدوده مهمی برای این سهم بوده . به نظر می رسد این سهم نیز با توجه به وضعیت مناسب زیر مجموعه های خود گزینه نسبتا کم ریسکی با دید میان مدت باشد . پتروشیمی پردیس که مهمترین زیر مجموعه نفت و گاز پارسیان به شمار می اید معمولا رفتاری هم جهت با پارسان از خود نشان می دهد ، علیرغم وضعیت بنیادی مناسب این سهم با توجه به همبستگی بالای میان این دو سهم به نظر می رسد سرمایه گذاری بر روی یکی از این دو گزینه استراتژی منطقی تری در شرایط کنونی باشد .

صنایع شیمیایی ایران ، این سهم نیز یکی دیگر از گزینه های پر پتانسیل این گروه محسوب می شود . محدوده های قیمتی 22500 ریال محدود حمایتی مناسبی برای ورود به این سهم محسوب می شود البته با توجه به وضعیت بنیادی و معاملات کم حجم روزانه افت تا این محدوده چندان محتمل ارزیابی نمی گردد .سرمایه گذاری آتیه دماوند نیز که همواره تحت تاثیر روند حرکتی شیران بوده با نزدیک شدن به محدوده حمایتی 1000 1050 ریال رفته رفته جذابیت های خرید را در خود می پروراند . البته همانند پارسان و شپدیس با توجه به وابستگی شدید این دو نماد به یکدیگر وجود هر دو سهم در پرتفوی بورسی سرمایه گذاران چندان توجیه پذیر به نظر نمی رسد .

پتروشیمی اصفهان: شایعاتی مبنی بر بازگشایی ترمینال صادراتی در منطقه بندر امام در شهریور ماه امسال خبر بگوش میرسد . تحقق این امر می تواند در سود شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد .

زاگرس : احتمالا خبر تعطیلی یکی از خط های تولید سبب تشکیل صف فروش در این نماد شده است.  

گروه تجهیزات:  بعد از انتشار اخبار اعمال تحریم های جدید از سوی کنگره آمریکا در اواخر هفته گذشته که معمولا این چنین اخباری بر روی قیمت سهام این گروه بیشترین تاثیر را دارد و از سوی دیگر اذعان معاون وزیر نیرو در خصوص این که اگر در برق سرمایه‌گذاری انجام نشود فعالیت “مپنا” کساد می‌شود، شاهد منفی شدن و حتی تشکیل صف های فروش برای مپنا، بترانس و حفاری بودیم که قیمت های 4 درصد منفی برای هر سه شرکت کف های تاریخی آن ها محسوب می شود. با این وجود در نماد فآذر بعد از اعلام مدیر عامل این شرکت مبنی بر عقد قرار دادی جهت ساخت و نصب دو دستگاه بویلر 227 تنی به مبلغ 37 میلیون و 400 هزار یورو برای پالایش نفت اصفهان، صف خرید مناسبی ایجاد شد که تا آخر بازار به قوت خود باقی ماند. در هر حال در این گروه با توجه به این که عمده قلم وارداتی بترانس ورق هسته وارداتی از چین، هند و برزیل می باشد،بنابراین ورق هسته از ریسک عدم تامین کمتری برخوردار است و نیز با مد نظر قرار دادن این که بترانس عمده محصولات خود را در داخل کشور به فروش می رساند و این نیز از ریسک تحریم ها محفوظ می باشد. به همراه کف تاریخی امروز سهام این شرکت و نسبت P/E مناسب برای آن می تواند دلایلی محکم برای جذاب شدن قیمت سهام آن در روزهای آتی باشد.

خودرویی ها:  باوجود حمایت های کم و بیش سهامداران عمده و نیز اعلام خبر اعطای وام هزار میلیارد تومانی برای حمایت از این گروه، عرضه های سنگین و جو منفی حاکم و معاملات منفی برای این گروه بود. امروز در این گروه و در نماد های خبهمن و خودرو شاهد صف های فروش بودیم. نماد وساپا نیز امروز بعد از اعلام سود 40 تومانی برای هر سهم بعد از معاملات اندک در مثبت 2 درصد در نهایت با ارقام منفی مواجه گردید و در انتها نیز تنها با رشد یک ریالی قیمت پایانی آن رقم خورد. افزایش نرخ دلار که در نهایت منجر به افزایش هزینه های خودروسازان خواهد شد به همراه هزینه های مالی سنگین و نیز استهلاک زیاد به دلیل بالا بودن وزن دارایی های ثابت در تولید و بالاخره واردات قطعات نقاط منفی غیر قابل چشم پوشی این صنعت استراتژیک کشور می باشد که همگی دلایلی برای کم اقبالی های اخیر این صنعت هستند. در این گروه شایعه عدم تخصیص تسهیلات به شرکت های خودرویی تقویت شده که همین موضوع سبب ریزش صف های خرید این گروه شد . هم چنین عدم تخصیص نرخ مرجع به گروه خودرویی علت دیگری برای ریزش صف های خرید شد .

 

فلزی ها:  امروز با وجود اعلام جزییات افزایش سودآوری فولاد مبارکه در اواخر هفته گذشته، ارقام معاملاتی نسبتا منفی بود، چنان که حتی در نماد فملی شاهد معاملات 4 درصد منفی بودیم. خرید پله ایی در هنگام ریزش قیمت سهام این شرکت به پشتوانه ارز آوری، افزایش مقداری و نرخ فروش کاتد و افزایش قیمت دیگر محصولات این شرکت و نیز P/E پایین، استراتژی مناسبی برای ورود به سهام آن می تواند باشد.

 ایران ترانسفو:  احتمال کاهش ﻋﺎﯾﺪی و ﺗﻌﺪﯾﻞ ﻣﻨﻔﯽ درﺳﺎﻟﺠﺎری بر روی این نماد وجود دارد. ﺑﺘﺮاﻧﺲ در ﻋﻤﻠﮑﺮد ﺳﻪ ﻣﺎھﻪ ﻧﺨﺴﺖ ﺳﺎل ﻣﺒﻠﻎ 66 رﯾﺎل ﺳﻮد ﺧﺎﻟﺺ ﺑﻪ ازای ھﺮ ﺳﮫﻢ ﻣﺤﻘﻖﺳﺎﺧﺘﻪ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺗﻨﮫﺎ 13.7 درﺻﺪ از ﺳﻮد ﺧﺎﻟﺺ ﺳﺎﻟﯿﺎﻧﻪ را ﺷﺎﻣﻞ ﻣﯿﺸﻮد. اﯾﻦ در ﺣﺎﻟﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺳﻮد ھﺮ ﺳﮫﻢ ﺳﺎل91 ﺑﺘﺮاﻧﺲ ﺑﺪون ﺗﻐﯿﯿﺮ و ﺑﻪ ﻣﺒﻠﻎ 481 رﯾﺎل اﻋﻼم ﺷﺪه اﺳﺖ.ﺷﺮﮐﺖ در ﺳﻪ ﻣﺎھﻪ ﻧﺨﺴﺖ ﺳﺎل اﻓﺰون ﺑﺮ 15.3 ﻣﯿﻠﯿﺎردﺗﻮﻣﺎن واردات ورق ھﺴﺘﻪ داﺷﺘﻪ ﮐﻪ ﺑﺎ دﻻر 1842 ﺗﻮﻣﺎﻧﯽ ﺗﺄﻣﯿﻦ ﺷﺪه اﺳﺖ اﯾﻦ در ﺣﺎﻟﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﭘﺲ از ﺧﺮوج زﯾﻤﻨﺲ ازﺗﺮﮐﯿﺐ ﺳﮫﺎﻣﺪاری ﺑﺘﺮاﻧﺲ، اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖ ﺑﺎزارھﺎی ﺻﺎدراﺗﯽ ﺧﻮد را از دﺳﺖ داده و ﻋﻤﺪه ﺗﺮﯾﻦ ﺧﺮﯾﺪار ﻣﺤﺼﻮﻻت اﯾﻦ ﺷﺮﮐﺖوزارت ﻧﯿﺮو اﺳﺖ ﮐﻪ ﺳﺎﺑﻘﻪ ﺧﻮﺑﯽ در ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت طﺮف ﺣﺴﺎﺑﮫﺎی ﺧﻮد ﻧﺪارد. ﺷﺮﮐﺖ در ﺣﺎل ﺣﺎﺿﺮ ﻣﻮﺟﻮدی اﻧﺒﺎرﺑﺎﻻﯾﯽ داﺷﺘﻪ و ﺑﺎ ﻣﺸﮑﻼت ﻓﺮوش و اﺧﺬ ﻣﻄﺎﻟﺒﺎت از ﺑﺪھﮑﺎران درﮔﯿﺮ اﺳﺖ. ﻣﯿﺰان ﺗﻌﺪﯾﻞ ﻣﻨﻔﯽ ﻋﺎﯾﺪی، ﺳﻄﻮح ارزﻧﺪﮔﯽﺳﮫﻢ و ﺳﺎﯾﺮ اطﻼﻋﺎت ﻣﻔﯿﺪ در ﺑﺎره ﺑﺘﺮاﻧﺲ در ﺳﺘﻮن ﻧﻤﺎی بازار ﻧﻘﻞ ﮔﺮدﯾﺪه اﺳﺖ. 

کطبس : در گزارش نه چندان مناسب این سهم کاهش 9درصدی میزان تولید و هم چنین کاهش 10درصدی میزان فروش و 7درصدی مبلغ فروش بیشتر جلب توجه می نمود . نکته مهم دیگر این است که وضعیت سرمایه گذاری در سهام شرکت های خارج از بورس نیز اصلا مناسب نبوده و سپرده های بانکی شرکت می باشد.

 

شفارا:  تا 71 درصد مثبت معامله شد، اما به دلیل کوچک بودن،تنها 3 واحد تاثیر مثبت بر شاخص داشت. اعلام سود 255 تومانی برای هر سهم شفارا و  2.5 P/E  مرتبه سبب مثبت شدن آن شده است.

ذوب:  انتشار گزارش مناسب برای عمکرد سه ماهه آن نیز نتوانست قیمت آن را مثبت کند. در نتیجه قیمت هر سهم ذوب در حدود 131 تومان( 5 درصد منفی) مورد داد وستد قرار گرفت.

بازارهای موازی :  با توجه به سود 20 درصدی سپرده های بانکی و روند کنونی بازار سرمایه و افزایش جذابیت در بازار آتی سکه بنظر می رسد این بازار جایگزین مطمئنتری برای بازار سهام باشد. هرچند بازار آتی سکه وابستگی زیادی به قیمت دلار دارد و مانند بازار سهام از مولفه های زیادی تاثیر نمی پذیرد اما بدلیل تاثیر پررنگ دخالت ها و تصمیمات بانک مرکزی روند قیمتی دلار و به تبع سکه طلا چندان قابل پیش بینی نیست.

در پی آخرین اخبار هیات دولت مبنی بر تصویب دلار 1550 تومانی و ندادن ارز به مسافران خارجی بجز حجاج امروز شاهد ایجاد هیجان در قیمت دلار، سکه نقدی و بیشتر از همه بازار آتی سکه بودیم.

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن