تقسیم سود همراه| تعدیل سود اخابر

1551
telegram nokhbegan-start
تقسیم سود همراه| تعدیل سود اخابرReviewed by کارشناس on Apr 20Rating:

تقسیم سود همراه| تعدیل سود اخابر

سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

همانطور که مستحضر هستید امروز مجمع عمومی عادی سالیانه همراه اول برگزار شد که سود تقسیمی 5410 ریال برای هر سهم به تصویب رسید(تحلیل قبل از مجمع همراه اول با کلیک بر اینجا)


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما این مطلب در خصوص اخابر ( به عنوان سهامدار عمده همراه) می خواهیم به اختصار صحبتی را داشته باشیم.

اخابر مالکیت بیش از 90% همراه اول را در اختیار دارد(بیش از 3.6 میلیارد سهم) و از طرفی همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اخابر سود پیش بینی شده همراه را به ازای هر سهم 6606 ریال براورد کرده است که از این مبلغ 6593 ریال را در مجمع تقسیم نماید اما همانطور که خدمت شما عرض کردیم سود تقسیمی 5410 ریال بود.

اگر اعداد تصویر زیر خوانا نیستند بر روی عکس کلیک نمایید

تقسیم سود همراه| تعدیل سود اخابر

از آنجایی که سود تقسیمی واقعی با سود تقسیمی(DPS) مورد انتظار اخابر به میزان 1183 ریال تفاوت دارد این مبلغ بر روی EPS اخابر تأثیر منفی خواهد گذاشت. به این معنی که اخابر با تقسیم سود 6593 ریال همراه اول پیش بینی EPS=535  را برای خود کرده بود و از انجا که بخش اعظمی از سودآوری اخابر از محل تقسیم سود همراه است این میزان اختلاف تقسیم سود در همراه موجب تعدیل منفی در سود اخابر خواهد شد.

با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهیم شد که با مجمع امروز همراه اول، سود اخابر به میزان بیش از 4.2 هزار میلیارد ریال کاهش خواهد یافت. به این معنی که EPS هر سهم اخابر به میزان حدوداً 93 ریال کاهش خواهد یافت. و با ثبات سایر شرایط به مبلغ 442 ریال تقلیل خواهد یافت.

نتیجه گیری:

با سود تقسیمی 541 تومانی همراه اول، سود هر سهم اخابر از 535 ریال به 442 ریال برای سال مالی 93 کاهش خواهد یافت یعنی تعدیل منفی 17% برای اخابر

موفق باشید*

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن