حال و هوای این روزهای بورس

253
telegram nokhbegan-start
حال و هوای این روزهای بورسReviewed by سعید مشکانی on Jan 14Rating:

در صحنه های اقتصادی و سیاسی رخداد هایی در حال وقوع است که به نظر حائز اهمیت می باشند  


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1.همزمان با نزدیک شدن به زمان حضور ریاست جمهوری در مجلس و بالا گرفتن تب وتاب برخوردها شاهد حرکت خزنده ارز در بازار می باشیم.تحلیلگران و سرمایه گذاران متوجه این بازار شده و هر روز حجم اخبار و توجهات به این بازار بیشر می شود.در پی رد وبدل شدن پیام های شفاهی بین دولت و مجلس گفته ها حاکی از روزهایی پر تنش در عرصه سیاست می باشد.آرام آرام توجهات در بورس به سیاست منعطف شده و وزن رخدادهای سیاسی در بورس بیشتر می شود.

2. در بازار املاک دیگر بازار موازی با بورس زمزمه هایی از افزایش قیمت ها به گوش میرسد.در پی تحریم طلا و فولاد آمارها حاکی از کاهش رسوب بنادر و انبار تجار است.با توجه به در پیش بودن فصل خرید و فروش زمین و به تکاپو افتادن سازندگان با کاهش موجودی انبارهای آهن مواجهیم.

3.امروز در گزارشی از جانب یکی از موسسات خارجی نرخ تورم ایران بر مبنای حفظ قدرت خرید 110%عنوان شد.این نرخ از این جهت جالب است که با توجه به تورم پیش آمده و کاهش قدرت تولیدکنندگان برای رقابت با رقبای خارجی به دلیل اختلاف تورم طبق اصول اقتصادی نرخ ارز مجددا باید افزایش یابد.

4.تحریک نرخ ارز در طول دو سال گذشته به چند دلیل وابسته بوده.اول نرخ رشد نقدینگی که تاثیر خود را بر روی تورم عمومی قیمت ها می گذارد.نقدینگی در سال 84 چیزی در حدود 60 هزار میایارد تومان بود.این نرخ امروز در حدود420 هزار میایارد تومان برآورد می باشد.از دلایل آن به کسری بودجه دولت و چاپ بی رویه اسکناس در کنار رشد قیمت نفت در این سال ها و به تبع تزریق نقدینگی حاصل از آن به اقتصادی که گنجایش این حجم از نقدینگی را ندارد می توان اشاره کرد.دوم تاثیر تحریم ها که عرضه و تقاضا را با مشکلاتی روبرو کرده.در مورد تحریم فولاد این نکته حائز اهمیت است که مصرف فولاد کشور سالانه در حدود 17 میلیون تن در کنار تولید سالانه 11 میلییون تن است.مابقی وابسته به واردات شمش فولاد است یعنی چیزی در حدود بیش از 30% کل مصرف کشور.

5.در روزهای گذشته گفته هایی از یکیو آمانو دبیر کل آزانس منتشر شد و وی در رابطه با ادامه مذاکرات ایران با گروه 5+1 اظهار خوشبینی کرد.باید توجه داشت که این قبیل اظهارات به همراه تغییرات معنا دار در کاخ سفید بیشتر برای بوجود آوردن جو مثبت پیش از دور جدید گفتگو هاست.

نتیجه گیری : با تحریک بازارهای موازی با بورس بازگشت نقدینگی سرگردان وارد شده به بورس در این چند ماه به بازارهای رقیب می تواند به عنوان ریسکی احتمالی مد نظر کاربران قرار بگیرد.باید منتظر 4شنبه جنجالی دولت و مجلس ماند تا بعد از آن مسیر اصلی حرکت بازارها را مشخص کرد.تا آن زمان صرفا با ارائه یه گزارش مثبت از یک سهم اقدام به خرید و فروش ننمائید.گزارشات را مد نظر داشته باشید تا در صورت کنار رفتن ابرهای خاکستری سیاست که بر بورس سایه انداخته اقدام به پرتفو چینی مجدد کنیم.

بورس تابعی از سیاست اقتصاد تجارت و دیپلماسی داخلی و بین الملل است.هرگز با یک داده اقدام به تصمیم گیری نهایی نکنید  

bashgah-banner

3 نظرها

نطر گذاشتن