خالص ارزش دارایی های سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

326
telegram nokhbegan-start
خالص ارزش دارایی های سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)Reviewed by پيمان باغچه سرا on Sep 12Rating:

معرفی شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو) با هدف مشارکت مردم در صنایع پتروشیمی در تاریخ 1370/12/27 به ثبت شرکتها رسیده است و جذب نقدینگی و به کارگیری آن در سودآورترین بخشهای صنعتی خصوصاً صنعت پتروشیمی در راس اهداف آن قرار گرفت. این شرکت در سال 1373 در بازار بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد و اکنون با بیش از 50000 سهامدار و سرمایه اسمی 1820میلیارد ریال فعالیت گسترده ای دارد. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) سهامدار اصلی این شرکت می باشد که با هدف استفاده از توان بالقوه بخش خصوصی و دانش فنی روز دنیا در صدد توسعه کمی و کیفی فعالیتهای شرکت می باشد. در همین راستا استراتژی بلند مدت شرکت بر محور ایجاد و راه اندازی پروژه های تولیدی، به خصوص در حوزه پتروشیمی، پی ریزی شده است. موضوع فعالیت شرکت مشتمل بر 4 بخش تولید، خدمات فنی و مهندسی، سرمایه گذاری و بازرگانی و پروژه ها می باشد که فعالیت در هر کدام از این بخشها در قالب شرکتهای عضو گروه در حال انجام است.

سرمایه و ترکیب سهامدارانسرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 500 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 1820000 میلیون ریال رسیده است. سهامداران عمده شرکت تا تاریخ 94/06/07 به شرح زیر است:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Screenshot (54)

ترکیب دارایی ها

طبق صورت وضعیت پرتفوی دوره 2 ماهه منتهی به 94/05/31 ، درصد بیشتری از سرمایه گذاری های وپترو در بخش مواد و محصولات شیمیایی و واسطه گری های مالی است. عمده سرمایه گذاری های وپترو با بهای تمام شده 1509 میلیارد ریال در شرکت های خارج بورس متمرکز است. حدود 36 درصد از بهای تمام شده سرمایه گذاری ها نیز در شرکت های پذیرفته شده در بورس می باشد.

ترکیب پورتفویبورسی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

بهای تمام شده پرتفوی بورسی شرکت برابر 875 میلیارد ریال است؛ وساخت، شکربن، پلوله و رتکو بیشترین سهم را در بهای تمام شده و ارزش افزوده این پرتفوی در اختیار دارند. حدود 29 درصد از بهای تمام شده پرتفوی بورسی متعلق به سرمایه گذاری ساختمان ایران است؛ در مجمع عادی سالیانه که مرداد ماه برگزار شد، مدیر عامل شرکت از برنامه فروش بلوک وساخت خبر داد و گفت: سهامدار عمده »وساخت« سود مورد انتظار براساس ارزش سرمایهگذاری که 25 درصد سهام(درصد مذکور شامل سرمایه گذاری مستقیم و غیر مستقیم وپترو در وساخت است) این مجموعه است را به ما پرداخت نمیکند و به همین دلیل نگه داشتن سهم این مجموعه برای ما توجیه اقتصادی ندارد و اساسا وپترو به دنبال یکدست کردن فعالیت خود است. به همین دلیل با تایید کارشناسان تاپیکو و شستا تصمیم گرفتیم از این سهم خارج شویم و منابع حاصل از آن را به تقویت شرکتهای زیرگروه اختصاص دهیم. این موضوع چند ماه گذشته در هیات مدیره تصویب شد و مورد تایید کارشناسان مسوول شستا و تاپیکو نیز قرار گرفت. به همین منظور فراخوان فروش 25 درصد سهام “وپترو” در “وساخت” را ارائه کردیم و متقاضیانی نیز برای خرید این سهام این مجموعه به تاپیکو مراجعه کردند که ارزشگذاری اولیه آن انجام شده است. فدایی دولت با اشاره به اینکه خریدار نیز نماینده یک شرکت خارجی است، تصریح کرد: قیمت هر سهم حدود 500 تومان است و ما حدود 26 میلیون سهم “وساخت” را در اختیار داریم

Screenshot (55)پرتفوی غیر بورسی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

عمده ترین سرمایهگذاری خارج بورسی شرکت، مالکیت 100درصدی شرکت سرمایهگذاری هامونکیش است که بهای تمام شدهای معادل 700 میلیارد ریال دارد. پرتفوی غیربورسی شرکت عمدتا شامل سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی است. بهای تمام شده این پرتفوی مبلغ 30 میلیارد ریال است که پس از سرمایه گذاری هامون کیش شرکت های پتروشیمی الیانس، پتروشیمی کارون و شیمی بافت بیشترین سهم را در این رقم دارد.

پیش از این، مدیرعامل وپترو از برنامه ورود دو شرکت شیمی بافت و مهندسی و نصب فیرمکو پارس به بازار سهام خبر داد و گفت: فیرمکو با سرمایه 110 میلیارد ریال و شیمی بافت با سرمایه 220 میلیارد ریال امسال در فرابورس ایران پذیرش و عرضه خواهند شد و از امسال به بعد وپترو تلاش خواهد کرد تا هر سال حداقل دو شرکت را وارد بازار سرمایه نماید تا جایی که شرکت های سرمایه گذاری هامون کیش، خود کفایی و احداث صنعت شاخص نیز در فهرست عرضه سهام قرار دارند. قابل ذکر است که در محاسبه ارزش بازار شرکت های غیر بورسی از EPS موجود در آخرین پیش بینی ارائه شده توسط وپترو و P/E=5 استفاده شده و در موارد عدم دسترسی به اطلاعات فوق، ارزش بازار برابر بهای تمام شده شرکت در نظر گرفته شده است.

محاسبه ارزش خالص دارایی سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی(وپترو)

خالص ارزش روز دارایی های وپترو در تاریخ 94/06/11 به ازای هر سهم 2758 ریال است که در این تاریخ هر سهم این شرکت معادل 60 درصد از ارزش روز (1667 ریال)  معامله شد.

Screenshot (56)

منبع:کارگزاری آراد ایرانیان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن