خالص ارزش دارایی های شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

298
telegram nokhbegan-start
خالص ارزش دارایی های شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)Reviewed by فاطمه میرآب on Sep 14Rating:

معرفی شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (TPICO) در سال 1382 در راستای مدیریت استراتژیک شرکت های دارویی متعلق به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) که سابقه برخی از آنها به بیش از نیم قرن می رسد تأسیس گردید.

این شرکت با تولید بیش از 70% مواد اولیه دارویی، 30% محصولات نهایی و فرآورده های دارویی و توزیع بیش از 40% محصولات این صنعت، به عنوان بزرگترین هلدینگ دارویی کشور و یکی از بزرگترین گروه های دارویی منطقه خاورمیانه شناخته می شود و با صادرات به بیش از 50 کشور در پنج قاره جهان، مقام اول صادرات دارو در ایران را کسب نموده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

TPICO هم اکنون مدیریت 30 شرکت دارویی با حدود 8000 نفر نیروی انسانی را برعهده دارد و با هدف قراردادن حفظ و ارتقا جایگاه گروه در بازارهای داخلی و صادراتی و دستیابی به سودآوری حداکثری، توانسته است فضای نوینی را در مدیریت راهبردی، سرمایه گذاری و پورتفوی این صنعت و صنایع وابسته به آن پدید آورد.

خالص ارزش دارایی های تیپیکو

خالص ارزش دارایی های شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین با توجه به صورت وضعیت پرتفوی منتهی به 31/5/94 و صورتهای مالی منتهی به بهمن 93 محاسبه شده است.  55% از سرمایه گذاری های شرکت در شرکتهای بورسی که عمدتا دارویی هستند صورت گرفته است.

پرتفوی بورسی تیپیکو

پرتفوی بورسی شرکت شامل سهام 13 شرکت است که بیش از 65% از سرمایه گذاریهای بورسی در سه شرکت هلدینگ دارو پخش, تولید مواد اولیه دارو پخش و پارس دارو است. در این میان بیشترین ارزش افزوده ی ایجاد شده از سرمایه گذاری در هلدینگ دارو پخش ایجاد شده است. لازم به ذکر است که تیپیکو مالک 75% از سهام وپخش است. بر این اساس ارزش افزوده ی ایجاد شده در پرتفوی بورسی بالغ بر 994 میلیارد تومان است.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

پرتفوی غیر بورسی تیپیکو

در ارزشگذاری شرکتهای غیر بورسی عمدتا از نسبت P/E برابر با 5 استفاده شده است. همچنین ارزش افزوده ی شرکتهای زیان ده برابر با صفر است. قیمت هر سهم توفیق دارو نیز 1000 ریال در نظر گرفته شده است. بر این اساس ارزش افزوده ی ایجاد شده در  پرتفوی غیر بورسی بالغ بر 428 میلیارد تومان است.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

محاسبات

با توجه به این که آخرین صورتمالی موجود از شرکت, به بهمن ماه سال 93 برمیگردد لذا در محاسبه ی خالص ارزش دارایی ها, سود نقدی شرکتهای تابعه که پس از این تاریخ اقدام به تقسیم سود نموده اند لحاظ شده است.تفاوت دو سناریو ی ارائه شده در لحاظ نمودن ارزش روز پرتفوی غیر بورسی است. ارزش روز پرتفوی غیر بورسی در سناریو ی اول مورد محاسبه قرار گرفته است.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

در تاریخ 16/6/ 94 سهام تیپیکو به قیمت 5,043 معامله شد که معادل 70% ناو سناریوی اول و95% ناو سناریوی دوم است. بر این اساس قیمت سهام تیپیکو به نسبت های متفاوت از NAV به شرح جدول زیر است.

شرکت سرمایه گذاری دارویی تأمین (تیپیکو)

منبع : شرکت مشاور سرمایه گذاری تأمین سرمایه نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن