خلیج فارس و شفاف سازی برخی زیرمجموعه ها …

218
telegram nokhbegan-start
خلیج فارس و شفاف سازی برخی زیرمجموعه ها ...Reviewed by Khalili on Jul 10Rating:

شرکت پتروشیمی خلیج فارس در طی اطلاعیه ای ، علت تاخیر در گزارش های مالی برخی  شرکت های زیر خود را تشریح کرد و در مورد آن شرکت ها توضیحاتی را ارائه داده است.

الف – شرکت پتروشیمی بندر امام
خوراک اصلی این شرکت ان جی ال دریافتی از شرکت نفت است ، حدود 12 درصد از این فرآورده تحت عنوان ان جی ال آماک با قرارداد و به لحاظ کیفیت با قیمت بیشتری نسبت به ان جی ال معمول دریافت می شود. لذا بحث قیمت گذاری ان جی ال معمولی که قریب به 88 درصداست همواره در سنوان گذشته مورد اختلاف بوده است به نحوی که مجمع عمومی عادی سال 1389 این شرکت به لحاظ اختلافات ایجاد شده در نحوه ازرشگذاری در اواخر آذرماه 1390 ( با تاخیر 5 ماهه نسبت به حداکثر زمان قانونی طبق قانون تجارت) برگزار شد.
نهایتا در آذرماه 1390 بر اساس توافقنامه ای که فیما بین معاونان وزیر سه شرکت اصلی به امضا رسید روش قیمت گذاری نهایی شد. مبنا و روش استفاده شده برای تهیه و ارائه صورت های مالی سال 1390 نیز توافقنامه مورد اشاره بود اما متاسفانه اخیرا شرکت ملی نفت ایران روش متفاوتی را برای این عمل بکار گرفته که تقریبا مبلغی بالغ بر 3125 میلیارد ریال بیش از روش مورد توافق مورد مطالبه قرار گرفته است .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ب – شرکت پتروشیمی نوری و بوعلی سینا
به لحاظ محدودیت های ایجاد شده در نتیجه اعمال تحریم، وظیفه تامین سوخت (تولید برای تبدیل به بنزین و گازوئیل) را با هماهنگی وزارت نفت بر عهده شرکت های مذکور قرار گرفته است. در نتیجه تغییرات ناگهانی و غیر مترقبه در قیمت ارز و تاسیس اتاق مبادلات ارزی از اوایل مهرماه سال مزبور ابهامات مربوط به نرخ تسعیر ارز برای دریافت خوراک از شرکت ملی نفت ایران و تحویل فرآورده های تولیدی به شرکت پالایش و پخش هنوز حل نشده است.
مزید اطلاع تا این لحظه نرخ تسعیر ارز بهای خوراک دریافتی از دید شرکت ملی نفت ایران برای شش ماهه دوم سال نرخ اتاق مبادله است لیکن شرکت پالایش و پخش برای محاسبه ارزش محصلوات تحویلی توسط شرکت های پتروشیمی نوری و بوعلی سینا از نرخ ارز مرجع استفاده می کند پیگیری های فراوانی برای رفع این تناقض صورت گرفته لیکن به نتیجه نهایی منجر نشده است.
حسب آخرین تعاملات رفع ابهام مذکور مستلزم اخذ نظر شورای اقتصاد شده است ، علاوه بر این از آنجا که شرکت ملی نفت ایران متقاضی دریافت ارز برای خوراک تحویلی است در حالی که با توجه به شرایط پیش گفته این دو مجتمع در شرایط متعارف و معمول خود به سر نمی برند و امکان دسترسی به ارز صادراتی نیز از آنها گرفته شده است لذا به لحاظ مسایل بودجه ای شرکت ملی نفت ایران همچنان بر دریافت ارز ( و نه ما به ازای ریالی) اصرار دارد. این نکته نیز به وزیر نفت منعکس و دستور ایشان برای اصلاح اخذ شده است.
لیکن از آنجا که دستورات وزیر نفت برای اجرا در شرکت ملی نفت ایران نیازمند مصوبه هیات مدیره شرکت مذبور است ، هنوز نتیجه نهایی اخذ نشده است.

ج – شرکت پتروشیمی پارس
خوراک مصرفی این مجتمع، گاز غنی با ترکیبات متفاوت است برای تعیین نرخ خوراک ارزش دلاری اجزا تشکیل دهنده با توجه به درصد وزنی هر یک باید مشخص شود، اخیرا نرخ اجزا مشخص شده است لیکن با توجه به اینکه بخشی از خوراک مصرفی پس از تفکیک به شرکت وابسته (پتروشیمی آریا ساسول) تحویل می شود و شرکت مزبور دارای سرمایه گذار خارجی است، باید بر اساس توافقات صورت گرفته اصلاحاتی در قیمت گاز اتان توسط دولت انجام شود که تاکنون به نتیجه نهایی منجر نشده است، علاوه بر این در فرمول محاسبه ارزش خوراک ضریبی به نام A وجود دارد که اثر بسیار در محاسبه بهای خوراک دارد، لیکن این ضریب نیز اعلام نشده است.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن