بررسی گزارش شش ماهه (خودرو،ولساپا،قصفها) از نگاه تحلیلها

926
telegram nokhbegan-start
بررسی گزارش شش ماهه (خودرو،ولساپا،قصفها) از نگاه تحلیلها Reviewed by محمد محمدی on Oct 27Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

طبق وعده ای که کردیم امروز نیز گزارشات ششماهه دو گروه دیگر از بازار را بررسی خواهیم کرد .ابتدا نگاهی به گزارش تازه منتشر شده خودرو خواهیم داشت و سپس گزارشات دو گروه قندی و لیزینگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد .


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

خودرو : شرکت در گزارش ششماهه سود خود را از 160 ریال به 320 ریال افزایش داده است و در ششماهه 210 ریال معادل 65% پوشش داشته است . میزان تولید شرکت نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل 120% رشد داشته است . فعلا در بین شرکتهای خودروسازی این شرکت بهترین عملکرد را داشته است .

ولی یکی از بندهای گزارش نکته قابل تاملی را دارد که نمیشه براحتی از کنار آن گذشت :

4-1. مزید اطلاع با توجه به سود خالص پیش بینی شده برای سال مالی 1393 در خصوص میزان سود قابل تقسیم برای سال مالی 1393 نظر استفاده کنندگان محترم را به مانده زیان انباشته شرکت اصلی و تلفیقی به ترتیب به مبالغ (4,148,794) و (15,049,55) میلیون ریال طبق صورت های مالی حسابرسی شده سال مالی 1392 جلب می نماید.

یعنی حتی با این گزارش و سود اعلامی تا زمانی که زیان انباشته تلفیقی شرکت که 125تومان به ازای هرسهم میباشد صفر نشود شرکت در مجمع سالیانه آتی توانایی تقسیم سود نخواهد داشت .

گروه قندی :

 

قصفها : شرکت در گزارش جدید سود خود را از 355 ریال به 286 ریال کاهش داده است و در ششماهه 70 ریال زیان شناسایی کرد ه است .

شرکت عمده دلایل کاهش سود را به شرح زیر اعلام کرده است :
5)مزید اطلاع، طبق اظهارات شرکت علت عمده تغییرات در مبلغ فروش مربوط به موارد ذیل میباشد:
– کاهش نرخ فروش ملاس
– کاهش میزان فعالیت در شکر خام مالکیتی
– افزایش نرخ فروش تفاله خشک

 

در مورد این گروه باید بگم شکر مورد نیاز کشور از دو طریق صورت میپذیرد :

1- شکر تولید شده از چغندر

2- شکر حاصل از تصفیه شکر خام وارداتی

با توجه به کاهش قابل توجه نرخ جهانی شکر در ششماهه گذشته ، شکر حاصل از تصفیه با نرخ 1900تومان در بازار به فروش میرسد در حالیکه با افزایش نرخ چغندر برای شرکتهای قندی قیمتهای کمتر از 2300 تومان به صرفه نخواهد بود این تناقض باعث شده شکر تولید شده از چغندر نتواند با شکر خام وارداتی رقابت کند و شرکتهیا قندی دچار ضرر شوند . صرفا در صورتی که تعرفه واردات شکر خام افزایش یابدیا قیمتهای جهانی تغییر چشمگیری داشته باشند اوضاع تغییر خواهد کرد .

 

شرکت نیز در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است :

6) مزید اطلاع طبق اظهارات شرکت، علت پائین بودن میانگین نرخ فروش شکر سفید حاصل از شکر خام نسبت به شکر چغندری ، مربوط به فروش حدود 500ر9 تن از آن تا تاریخ تهیه این گزارش بنرخ 000ر19 ریال و مابقی همانند نرخ فروش شکر چغندری و بنرخ 500ر23 ریال می باشد.

 

 

 

لیزینگ :

ولساپا گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که طی آن سود شرکت تغییر چندانی نداشته و 266 ریال اعلام شده است و در ششماهه نزدیک به 48% پوشش داشته است . نیمی از سود شرکت مربوط به درآمد حاصل از پیش خرید خودرو از سایپا بوده که ممکنه دیگه تکرار نشه :

 

4) مطابق اعلام شرکت، مبلغ 854ر153 میلیون ریال از خالص سایر درآمد ها(هزینه ها)عملیاتی مربوط به سود حاصل از مشارکت پیش خرید خودرو از شرکت سایپا می باشد.

 

ولی در مورد این شرکت و کلا صنعت لیزینگ چند نکته وجود دارد :

1- نحوه شناسایی درآمد شرکتهای لیزینگی به نحوی میباشد که شرکتها بیشتر سود را در سال اول بازپرداخت اقساط شناسایی میکنند با توجه به افزایش حجم لیزینگ امسال ، شرکت بخش اصلی سود را در سال آتی شناسایی خواهد کرد به همین دلیل احتمالا سود سال بعد شرکت رشد قابل توجهی خواهد داشت .و لی سود سالهای بعد از آن بستگی به میزان عملیات شرکت در سال آتی خواهد داشت .

2- با توجه به افزایش قیمت خودرو و تمهیدات صورت گرفته از سوی شرکت مطالبات مشکوک الوصول شرکت در حال کاهش میباشد .

 

موفق باشید …

 

 

 

 

 بررسی گزارش شش ماهه خودرو،ولساپا،قصفها از نگاه تحلیلها 

bashgah-banner

5 نظرها

  1. با عرض سلام خدمت جناب محمدی ، استاد در روش تحلیل بنیادی بهترین مدل ارزش گذاری سهام کدام است و اگر میشود مدلی را که شما در ارزش گذاری سهام استفاده میکنید را بگید. با توجه به تحلیل هایی که نوشته اید مدل ارزش گذاری شما دقیقا همان چیزی شد که بازار به آن رسیدمثل( ثقارس- داسوه- وبشهر- ونوین و…). ممنون میشم اگر پاسخ دهید.با تشکر.

    • سلام جناب رضایی
      روش کار من خیلی ساده است ، من هر شرکتی که زیر ارزش ذاتی باشه رو میخرم و صبر میکنم در میان مدت به ارزش خودش برسه . روش ارزشگذاری برای هر شرکت متفاوت هست ، در مورد وبشهر ان ای وی و مالکیت 38% بانک اقتصاد نوین برای من اولویت داشت . در مورد ثفارس پروژه های بزرگ شرکت و نزدیک شدن به زمان اتمام آنها نظر من رو جلب کرد . ونوین p/e بسیار پایین مهمترین نکته آن بود و داسوه که بنظر من در یکسال آینده از آن بیشتر خواهیم شنید افتتاح زودهنگام سایت جدید شرکت و رشد سودآوری بسیار بالای این شرکت در سالهای آتی مهمترین دلیل من برای نگهداری بلند مدت این شرکت میباشد . در بازار سرمایه کسی موفق خواهد بود که همیشه یک قدم جلوتر از بقیه باشد .
      موفق باشید .

نطر گذاشتن