دارو + پتروشیمی و شاخص کل را اینجا بخوانید…

302
telegram nokhbegan-start
دارو + پتروشیمی و شاخص کل را اینجا بخوانید...Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 10Rating:

 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روز اول بازار با کشمکش خرید و فروش آغاز شد.این برآیند گروه خودرو را کمی نگران کرد اما نمی توان گفت افت قابل توجهی را در پیش رو داریم.اگرچه بسیاری از حقوقی های فعال از صف خرید و صف فروش شدن سهم های بزرگ جلوگیری می کنند اما می توان به رشد بیشتر همین سهم های بزرگ که مشخص است کدام ها هستند،امیدوار بود.

با این حال پس از تصویب تزریق 5000 میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک ها و صندوق توسعه بازار ،عموما در منفی ها حمایت خوبی از بازار می شود اما در مثبت ها خریدار قوی را شاهد نیستیم. البته متولیان بازار سرمایه نیز به همین امر اشاره کرده بودند و گفته شده بود که به دنبال رشد شاخص نیستیم و وظیفه صندوق توسعه بازار تخلیه هیجان افراطی بازار است.

از منظر تکنیکی شاخص کل همچنان بالای میانگین متحرک 21 روزه در حال نوسان است. جالب این که با بالا آمدن میانگین متحرک اکنون حمایت شاخص تا 77150 واحد بالا آمده است. اسیلاتور DT نیز در پارامتر سرعتی،در محدوده اشباع فروش قرار دارد. البته هنوز فنر بازار برای شکستن مقاومت سنگین 79000 واحد فشرده نشده است و بازار نیاز دارد چند روز دیگری در فاز اصلاح گام بردارد.این اصلاح می تواند از جنس زمان نیز باشد.

در حال حاضر بازار به سه مسئله نگاه ویژه ای دارد :

1 گزارشات 12 ماهه : با رسیدن به نیمه فصل بهار ، کم کم شرکت ها ماحصل فعالیت خود را در سال گذشته روانه بازار می کنند. تعدیلات مثبت و منفی و تغییر در سود مجامع می تواند تاثیر به سزایی در روند نمادها داشته باشد.

2 سود مجامع : در حدود 1 ماه تا فصل داغ مجامع زمان باقی است. بدیهی است شرکت هایی که سود بالا و تقسیم سود مناسبی دارند، در این مدت مورد توجه قرار خواهند گرفت. از طرفی دیگر زمان پرداخت سود نیز بسیار حائز اهمیت است.

3 نتیجه مذاکرات با 1+5 : کم کم به پایان مهلت 6 ماهه تعیین شده در توافق نامه ژنو نزدیک می شویم. هر چند این زمان می تواند یکبار دیگر به مدت 6 ماه تمدید شود ، اما تحلیل گران سیاسی معتقدند دو طرف مصمم هستند تا در پایان 6 ماهه اول توافق را نهایی کنند. به هر حال ، مساله هسته ای مدتهاست که بر سر بازار سایه افکنده است. با این حال دستیابی به یک توافق هسته ای با غرب و برداشته شدن تحریم ها قطعا می تواند بازار را دچار شوک کند.

در بازارهای موازی شاهد عقب نشینی ارز و سکه هستیم. اقساط چهارم و پنجم از پول های بلوکه شدن ایران نیز با رقمی در حدود 1 میلیارد دلار به حساب واریز شده و قابل برداشت است. همین مساله در کنار سخنان نوبخت مبنی بر دلار 2650 تومانی ، می تواند تب بازار ارز را فروکش کند.

سکه هم به نظر با افت دلار می تواند ریزشی شود. مطابق نمودارها ، قیمت سکه یک سیکل 5 موجی با موج 3 ممتد را به پایان رسانده است و احتمالا شاهد افت قیمت سکه بهار آزادی خواهیم بود.

در خبرهای حاشیه ای می توان به دیدار مرکل و اولاند در آلمان اشاره کرد. محور این گفت و گوها پیرامون اتفاقات اوکراین بود. گفته می شود امروز دو طرف بیانیه مشترکی در خصوص تحولات اوکراین صادر خواهند کرد.

در خبری دیگر ، در پی سفر روز جمعه پوتین برای شرکت در مراسم رژه سالگرد پیروزی شوروی در جنگ جهانی دوم، به شهر سواستوپول واقع در منطقه کریمه ، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جمعه‌ به این مساله واکنش نشان داده و آن را اقدامی غیرضروری و تنش‌زا خواند.

از طرفی دیگر،لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه با بیان این که در توافق موقت ایران و گروه 1+5، بر حق غنی‌سازی تصریح نشده، گفت ایران می‌تواند در توافق جامع ،غنی‌سازی محدود و غیرنظامی داشته باشد.

در بازار سهام ، امروز در مورد 3 گروه بیشتر سخن خواهیم گفت! اول گروه پتروشیمی که علاوه بر نزدیکی به فصل مجامع و تقسیم سود بالا ، تعدیلات مثبت مارون و جم و همچنان افزایش سرمایه شاراک ، بار دیگر باعث شده نگاه ها به سمت این صنعت معطوف شود. از پتروشیمی ها انتظار حرکات تند و تیز نداشته باشید! اما در برهه کنونی نمادهای این گروه می توانند آرام آرام پیشروی کنند و سود مناسبی را در یک بازه 2 تا 3 ماهه نصیب سهامداران خود کنند.

شاخص این گروه زیر ترند نزولی خود در حال نوسان است. شکست این سطح می تواند سیگنال رشد نمادهای این گروه را صادر کند. البته نباید فراموش کرد که مقاومت 5710 واحدی اندکی جلوتر به کمین نشسته است.

در پترویی ها ذکر این نکته خالی از لطف نیست که NAV پارسان در حال حاضر 790 تومان است و سهم بالاتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله است. غدیر با NAV تقریبی 1045 تومان حوالی 740 معامله می شود. البته مشکل غدیر اینجاست که با افت احتمالی پارسان ناو این سهم نیز پایین کشیده می شود. اما دیگر سرمایه گذاری این گروه یعنی پترول NAV تقریبی 232 تومان دارد.

چند روزیست از قندی ها نگفتیم! قندی هایی که در سال های نه چندان دور سهامداران خود را به عرش رساندند. اما اکنون مدت ها است که حاشیه نشین شدند و بازدهی آن ها حتی پایین تر از بازدهی بازار است.

در حال حاضر شاخص این گروه حوالی کف کانال در حال نوسان است. از طرفی دیگر الگویی مشابه الگوی هارمونیک shark در حال شکل گیری است. بنابراین توصیه می شود نوسانات نمادهای این گروه را زیر نظر داشته باشید.

اما سومین و آخرین گروه امروز ، گروه دارویی است. دارویی هایی که سال گذشته بسیار پرفروغ ظاهر شدند و بازدهی خیره کننده ای نصیب سهامداران خود کردند. اما امسال ، خصوصا پس از سخنان رئیس جمهور به گوشه رینگ کشیده شدند و زمین گیر شدند! مدتی است که در این گروه خبری نیست و هیجانات ماه های گذشته از بین رفته است. با این حال باید گفت به لحاظ تکنیکی در نمودار شاخص این گروه الگوی هارمونیک Bat صعودی مشاهده می شود. اگر این الگو به حالت Alternative در نیاید ، احتمال بازگشت همین محدوده کنونی وجود دارد. با این حال باید یادآور شویم از کنار هم قرار دادن قطعات پازل به این نتیجه می توان رسید که رشد احتمالی این گروه موقتی و محدود خواهد بود.

موفق باشید…

*گذری بر اجماع نظر بزرگان بازار بر روی سهام*

گروه مپنا: امسال باید منتظر خبرهای خوب سهم بود، اما رشد سهم لاینقطع و انفجاری نخواهد بود.

•بانک پاسارگاد:افزایش EPS سال گذشته تا 55 تومان می تواند قیمت سهم را تا زمان برگزاری مجمع به محدوده 350 تومان برساند.

•پتروشیمی خلیج فارس: به نظر می رسد وزارت نفت و شرکت ملی پتروشیمی قصد دارد بخشی از نگاه توسعه ای خود به صنعت پتروشیمی را از طریق این شرکت و منابع آن اعمال کند. بنابراین رشد سرمایه گذاری های این شرکت مورد انتظار است.

•سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک): خبرهای خوبی که انتظار می رود از زیرمجموعه های اصلی این شرکت نظیر پترو اراک و وتوسم به گوش برسند، در کنار تغییرات احتمالی استراتژی سرمایه گذاری شرکت، می تواند سبب جلب توجه ها به این شرکت در میان مدت شود.

•همکاران سیستم :هرچند حال و روز شرکتهای صنعت آی تی در بازار فعلا خوب نیست، اما افزایش مستمر سود عملیاتی این شرکت، خرید آرام آن را از سوی حقوقی ها و با دید بلندمدت توجیه پذیر می کند.

•توسعه معادن روی: نسبت مناسب p/e شرکت در کنار احتمال رشد eps زیرمجموعه ها که از رشد نرخ محصولات صادراتی آنها ناشی می شود، پتانسیل اصلی این شرکت است.

 

کاربران عزیز حمایت و مقاومت های سهم های پر بیننده را اینجا را مشاهده کنید.. 

همچنین کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیک کنید)

 

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن