چه زمانی باید میانگین خریدمان را کم کنیم ؟

4212
بورس و انتخاب با عقل
telegram nokhbegan-start
چه زمانی باید میانگین خریدمان را کم کنیم ؟ Reviewed by ارش حکمت on Nov 20Rating:

با درود خدمت دوستان خوبم و کاربران فهیم سایت تحلیلها :

چه زمانی باید میانگین خریدمان را کم کنیم :

در ابتدا باید این نکته را خاطر نشان کنم که میانگین کم کردن با خرید پله ای بسیار متفاوت میباشد , زیرا که  میانگین کم کردن زمانی اتفاق می افتد که قیمت سهم در حال افت میباشد و حد ضرر شما فعال شده است و این بزرگترین اشتباه سرمایه گذاران میباشد , به این علت که وقتی حد ضرر شما فعال میشود به این معناست که تحلیل انجام شده  نادرست بوده است و طبق انتظار , قیمت سهم نه تنها رشد نکرده بلکه کاهش هم داشته است.

متاسفانه بسیاری از سرمایه گذاران به امید اینکه روزی قیمت سهم دوباره رشد میکند و انها از زیان خارج میشوند , به نگه داری سهم اقدام میکنند و شاهد آب شدن سرمایه خود میباشند , پس میتوان نتیجه گرفت با فعال شدن حد ضرر باید از سهم خارج شوید و در قیمتهای پایین تر در صورت داشتن شرایط بنیادی خوب وارد سهم شوید .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

خوب حالا در مورد زمان مناسب و قیمت مناسب برای کم کردن میانگین باید نکته های زیر را در نظر گرفت :

1- ارزش ذاتی سهم چقدر میباشد ؟

2 – حمایت معتبر سهم چه قیمتی است ؟

3 – ایا صنعتی که سهم در ان قرار گرفته است , مورد توجه بازار است یا خیر ؟

4 – کف بنیادی سهم کجاست ؟

برای فهم بهتر ,  مطلب را با یک مثال ادامه میدهیم :

حالا فرض کنیم که سهمی خریدیم که به نظر ما در گزارش 12 ماهه می تواند تعدیل مثبت بدهد و همچنین ثبات نرخ های فعلی منجر به تعدیل مثبت در گزارش 3 ماهه نیز میشود . قیمت سهم 290 تومان است و برای خرید معقول به نظر می رسد .پس از ورود به سهم و با گذشته 2 هفته ، قیمت به 265 تومان افت می کند ،

سوال این است ، میانگین کم کنم ؟

ابتدا باید توجه کنید که اگر کف بنیادی دقیق و مطمئنی برای سهم ندارید نیمی از خرید را انجام دهید و الباقی را برای میانگین گیری احتمالی نگهداری کنید ، اگر قیمت بالا رفت که سود کردید اما اگر افت کرد هم استرس کمتری دارید و هم امکان میانگین گیری وجود دارد. میانگین گیری باید با در نظر گرفتن نسبت قیمت به درآمد و همچنین کف بنیادی سهم انجام شود . با فرض خرید در 290 و اینکه کف بنیادی سهم 220 تومان است ، خرید در 265 تومان کار درستی نیست ,  ازین جهت که اگر فرضا” قیمت 2 روز مثبت باشد به محدوده خرید شما بر می گردد اما اگر بخواهد تا کف بنیادی حرکت کند خرید در 265 تومان زیان دیگری به شما وارد می کند .

فرض کنیم این سهم در یک گروه با نسبت قیمت به درآمد 4.5 قرار دارد و 60 تومان هم سود دارد . بنابراین نسبت 4 یعنی قیمت 240 تومان از جهتی به کف بنیادی 220 نزدیک است و از  نسبت قیمت به درآمد گروه هم کمتر است . نتیجه اینکه خرید در 240 به این دو دلیل توجیه خواهد داشت اما خرید در 265 به دلیل دور بودن از کف بنیادی و برابری با نسبت قیمت به درآمد گروه منطقی نیست .

نتیجه بحث فوق این است که پس از تعیین مولفه های درست جهت خرید سهم و طی کردن دقیق پروسه یا فرآیند انتخاب ، بررسی و تصمیم گیری در مورد سهم ، اگر قیمت از کف بنیادی دور است نیمی از خرید را انجام دهید و بعد اگر افت کرد در جایی که سهم نسبت قیمت به درآمد کمتر از گروه دارد و به کف بنیادی نزدیک شده میانگین بگیرید اما اگر قیمت به کف بنیادی نزدیک است می توانید کل خرید را هم انجام دهید .

امیداوارم با مثال بالا بطور کامل با فرایند میانگین کم کردن اشنا شده باشید .

در شرایط امروز بازار سرمایه بسیاری از سهم ها نزدیک به ارزش ذاتی و کف بنیادی خود معامله میشوند و دارای p/e  های معقولی هستند بنابراین با بررسی سهم مورد نظر خودتون از نظر بنیادی و تکنیکالی میتوانید با دید میان مدت میانگین خریدتان را کم کنید .

همیشه به یاد داشته باشید که : معامله گر خوب ، معامله گر  با نظم و انضباط است .

(موفق و پیروز باشید )

bashgah-banner nokhbegan-start

15 نظرها

نطر گذاشتن