دیده بانی از بازار بورس

845
telegram nokhbegan-start
دیده بانی از بازار بورسReviewed by کارشناس on Mar 16Rating:

دیده بانی از بازار بورس

با سلام خدمت کاربران گرامی تحلیلها

در این بخش می خواهیم به چند خبر و تحلیل در مورد نمادها و صنایع بورسی و خبرهای تأثیر گذار بر بورس بپردازیم و در حد امکان از جنبه تحلیلی بر این موضوع نگاهی داشته باشیم:

ابتدا از مجامع آغاز نماییم؛


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

وغدیر:

امروز مجمع سرمایه گذاری غدیر(وغدیر) برگزار شد، مجمعی که می توان گفت سهامداران خود را تا حدودی خوشحال نموده است. غدیر امروز سهامداران خود را با تقسیم سود 50 تومانی به ازای هر سهم بدرقه کرد تا 67% از سود قابل تقسیم را بین سهامداران تقسیم نماید. همانطور که مستحضرید غدیر طبق اساسنامه خود سود حاصل از فروش سرمایه گذاری های خود را بین سهامداران تقسیم نمی کند و به سود انباشته می برد تا برای افزایش سرمایه از آن استفاده نماید. بانک صادرات که بنیانگذار این شرکت بود به تازگی با این شرکت خداحافظی نمود و تملک خود را در سهام این شرکت به صفر رساند.

وصنا:

امروز همانند غدیر، وصنا( گروه صنایع بهشهر ایران) نیز مجمع عمومی عادی داشت. شرکت 50 تومان به ازای هر سهم سود نقدی بین سهامداران تقسیم نمود. البته شرکت حدود 70 تومان برای سال مالی قبل سود ساخته بود که 70% سود را تقسیم کرد. در اینجا لازم است ذکر کنیم که وبشهر سهامدار عمده وصنا است(مالکیت 58%) که تقسیم سود وصنا را 42 تومان در نظر گرفته است که البته تأثیر چشمگیری روی سود وبشهر نخواهد داشت.

واتی:

واتی (سرمایه گذاری آتیه دماوند) هم در مجمع روز گذشته خود سود 600 ریالی را بین سهامداران تقسیم کرد و موجب شد تا ولصنم به عنوان سهامدار حقوقی خود سود خود را با تعدیل مثبت 14% به بازار اعلام نماید.

و اما خبرهایی تأثیر گذار:

حتاید:

ونزوئلا به علت توقیف نفتکشهای شرکت تایدواتر در سال ٢٠٠٩ میلادی، از سوی بانک جهانی به پرداخت ۴۶ میلیون دلار غرامت محکوم شد. این حکم در پی توقیف نفتکشهای تایدواتر به وسیله دولت ونزوئلا و جهت خسارتهای وارده به تایدواتر صادر شد. باید ببینیم که این خبر چگونه تأثیر خود را خواهد گذاشت!

دانا:

اجرای طرح بیمه سلامت به ضرر یک سری از شرکت های بیمه شد. رشد بیش از 30% از پوشش های بیمه تکمیلی و هزینه درمان شرکت های بیمه ای که سهم زیادی از پرتفوی خود را به درمان و بیمه تکمیلی اختصاص داده اند را تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد. بیمه دانا یکی از این شرکتهایی است که نزدیک نیمی از پرتفوی بیمه ای خود را بر روی بیمه تکمیلی درمان متمرکز ساخته است.

پالایشی ها:

هر چند قول های فراوانی در خصوص بازگشایی نماد شش پالایشگاهی از چند روز قبل داده شده بود و قرار بود روز دوشنبه که امروز باشد آنها گزارشات خود را به بورس ارسال کنند تا بازگشایی گردند اما تا این لحظه خبری نیست. قرار شده بود که شرکت ها با دو سناریو گزارشات خود را اعلام کنند. یکی با نرخ های اعلامی توسط شرکت پالایش و پخش و دیگری با نرخ های جهانی و منطقه ای، اما ظاهرا این شرکت ها و سهامداران عمده آنها از پذیرش نرخ های اعلامی پالایش و پخش خودداری کرده اند چرا که بسیار بالاتر از نرخ های جهانیست. و با آن نرخ ها به قول یکی از مدیران سهامدار عمده، نهایتاً پالایشی ها می توانند پوشش سود 20-30 درصدی بودجه خود را داشته باشند. در این بین کسی ضرر نخواهد کرد جز سهامدار جزء با بلوکه ماندن پول آنها در این شرکت ها.

حمل و نقلی ها:

مدیرعامل سازمان بنادر گفته است که اگر توافقات هسته ای مثبت شود و تحریم ها برداشته شود امادگی گسترش فعالیت ها را خواهیم داشت. همچنین به نقل از این شخص، سال های قبل از تحریم، بندر شهید رجایی شاهد تخلیه 2.7 میلیون کانتینر در سال بوده است که این میزان هم اکنون 1.7 میلیون کانتینر در سال است. با توجه به گفته ایشان اگر مذاکرات مثبت شود و تحریم ها برداشته شوند حسینا و حتاید تأثیر محسوس و مثبتی را خواهند پذیرفت.

حالا که صحبت از مذاکرات کردیم ببینیم دور میز مذاکرات چه می گذرد!

اما اصل بحث ما مذاکرات هسته ای است که بازار و بازاریان را چشم انتظار نتیجه خود کرده است. همانطور که می دانید قرار است چهارم فروردین ماه سناتور های آمریکایی در خصوص نظارت بر مذاکرات هسته ای تصمیماتی را بگیرند. چهارفرودینی که می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد چرا که تا ان روز توافق جامعی حاصل نگردد سناتورها مجدد چوب لای چرخ مذاکرات می اندازند و تحریم های جدید را وضع خواهد کرد و طبق سخنان مقامات ایرانی اگر تا 4 فروردین خبری از توافق نشد دیگر جایی برای ادامه مذاکرات باقی نخواهد ماند. البته به لحاظ قانونی 11 فرویدین برای توافق مد نظر است ولی بعید است که عدم توافق تا 4 فروردین، اتفاق خاصی را در یک هفته پس از آن داشته باشد. به هر حال منتظر نتیجه مذاکرات خواهیم ماند که از دیروز شروع تا 29 اسفند ماه ادامه دار خواهد بود و ما هم امیدوار به مثبت بودن نتیجه خواهیم بود.

البته قبلا مختصراً بررسی کردیم که اگر مذاکرات مثبت بود چه گروهی را بیشتر و مستقیم تحت تأثیر قرار می دهد و می توانید این مطلب رابا کلیک بر اینجا مشاهده نمایید.

از طلا و سکه و دلار چه خبر؟

روز گذشته و دو روز گذشته ناگهان کمر دلار شکست و قیمت یکباره از 3400 تومان به 3150 تومان افت کرد( گفتند که این به دلیل عرضه های دولت در بازار آزاد و ورود چمدانی دلار توسط شرکت ها در بازار آزاد بود چرا که می ترسیدند اگر توافق مثبت شود چمدان دلارشان کمی از ارزش خود را از دست خواهد داد). البته دیروز لحظه ای به 3150 تومان رسید و مجدداً به بالای 3250 تومان بازگشت. نرخ های ارز و طلا را در تصویر زیر مشاهده می نمایید:

دیده بانی از بازار بورس تصویر دیده بانی از بازار بورس

این گزارش در روزهای آتی ادامه خواهد داشت.

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن