راهبرد سرمایه ، قسمت اول : نگاهی بر بحران خاورمیانه و ارزش یابی اقتصادی داخلی

231
telegram nokhbegan-start
راهبرد سرمایه ، قسمت اول : نگاهی بر بحران خاورمیانه و ارزش یابی اقتصادی داخلیReviewed by سعید مشکانی on Sep 7Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

پست جدیدی در سبد حرفه ای با عنوان “چرا کار بورس به اینجا کشید ؟” ایجاد شد که به بررسی چرایی امروز بورس می پردازد اما در کنار آن احساس نیاز شد که در قالب تحلیل های کلان سرمایه ای به بررسی بازارهای مختلف سرمایه گذاری بپردازیم.با این دیدگاه پست جدید راهبرد سرمایه ایجاد شده است که در هنگام تغییر در شرایط بازارهای اقتصادی ، سیاسی و سرمایه گذاری راهنمای خوبی برای سرمایه گذاران تحلیلها خواهد بود.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

قسمت اول از پست های ادامه دار ” راهبر سرمایه ” با عنوان فرعی ” نگاهی بر بحران خاورمیانه و ارزش یابی اقتصادی داخلی ” تقدیم حضورتان می گردد.

همانطور که در روزهای گذشته مطلع گشته اید با اعلام مقامات ایالات متحده برای شروع جنگی جدید در کشور سوریه بهای طلا در بازارهای جهانی و داخلی رو به افزایش نهاد.برای بررسی بهتر روند آتی طلا و ارز در این پست به بررسی مهمترین دلایل رشد و افت بازار می پردازیم.

انس از 2 عامل عمده رشد اقتصاد جهانی ( توانایی جذب نقدینگی توسط بازارهای اقتصادی ) و ریسک های سیاسی و  تاثیر می پذیرد ، چرا که با رشد اقتصاد جهانی نقدینگی جذب بازارهای سرمایه گذاری می شود و تراز عرضه تقاضا به سمت عرضه بیشتر طلا به بازار جهانی سوق پیدا می کند همچنین در هنگام وقوع جنگ سرمایه ها از بازارهای مختلف املاک و مستغلات ، مالی (بورس ) ، پولی ( بانک ) و تولید و تجارت خارج شده و به سمت طلا که یک دارایی امن است متمایل می شود.

پس از انتشار اخبار جنگ در بازار با خروج نقدینگی و فروکش کردن حجم معاملات در بازارهای مختلف سرمایه گذاری ، این بار انس است که مورد توجه قرار گرفته است.در شرایط فعلی به قدری احتمال جنگ قوی شده است که اخبار بهبود اقتصاد چین و اتحادیه اروپا تاثیر محدودی بر روی انس داشته و در کنار آن اخبار سیاسی و پیرامون جنگ بیشترین تاثیر را در بازار با خود به همراه دارد.پس بهتر است برای پیش بینی بهتر از روندآتی انس پیگیر اخبار سیاسی در مورد بحران خاورمیانه باشیم.

اما در بازار داخل بهای سکه و طلا جدا از انس از عامل دیگری یعنی ارز مبدل ( دلار ) نیز تاثیر می پذیرد.از آنجا که مقامات سیاسی داخلی نیز واکنش تندی در برابر هر گونه مداخله نظامی در سوریه از خود نشان داده اند تحلیلگران احتمال ورود غیر مستقیم کشورمان به جنگ احتمالی را قوی می دانند.در صورت وقوع چنین امری به یقین بهای ارز در بازار نیز دستخوش تحولاتی خواهد شد.برای پیش بینی بهای ارز نیز لازم است که بررسی هایی بر روی ارزش ذاتی و میزان عرضه تقاضا داشته باشیم.

ارزش ذاتی دلار از چند عامل عمده  ذخایر ارزی ، میزان نقدینگی کشور ، رشد اقتصادی و تراز تجاری تاثیر می پذیرد (چرایی تاثیر هر یک از متغیر های فوق در این بحث نمی گنجد ).

اما بهای بازار در کنار اینکه نیم نگاهی به ارزش ذاتی دارد اما با توجه به کشش نقدینگی بازارهای مختلف سرمایه گذاری ( همچون املاک و مستغلات ، مالی ، پولی و تولید و تجارت ) و میزان تراز عرضه تقاضا که در شرایط فعلی همبستگی مستقیمی با بحران خاورمیانه ، تحریم های بین المللی و بازارهای اقتصادی داخلی دارد تعیین می شود.

در مورد ارزش ذاتی با توجه به متغیرها در شرایط فعلی و توجه به نقدینگی 480 هزار میلیارد تومانی با دورنمای افزایش تا سطح 700 هزار میلیارد تومان در تابستان آینده ، ذخایر 100 میلیارد دلاری و دورنمای کاهش به زیر ارقام فعلی ، رشد اقتصادی منفی 5 درصد و تراز تجاری منفی ( با ارقام متفاوت 5 تا 25 میلیارد دلار که منجر به خروج ارز از کشور به همین میزان می شود ) – بهای ارز حدودا  بیش از 5000 تومان برآورد می گردد.

اما در مورد بهای بازار آن ابتدا باید نگاهی به کشش تقاضا در بازارهای سرمایه گذاری داخلی داشت و میزان کشش نقدینگی آنها را برآورد کرد.

از عمده بازارهای سرمایه گذاری در شرایط فعلی املاک و مستغلات به دلیل رشد شدید سال گذشته ، احتمال جنگ و رشد اقتصادی منفی و احتمال  توانایی جذب نقدینگی در کوتاه مدت را ندارد ( اگر چه در بلند مدت با رشد نقدینگی و تقاضا شاهد رشد مجدد خواهیم بود ) .

بورس نیز اگر چه ارزش ذاتی به مراتب بالاتر از ارقام فعلی دارد اما ابرهای سیاه جنگ به همراه احتمال رشد نرخ سود بانکی به همراه عدم وجود اطلاعات شفاف در بازار موازنه را به سمت ازدیاد در طرف عرضه و راهبرد احتیاط – انتظار در طرف تقاضا سوق داده است که منجر به شکل گیری صف های فروش و افت شدید حجم معاملات گشته است.

تولید و تجارت نیز با رشد نرخ تورم ، بهای بالایی تامین سرمایه، فرسودگی صنایع ، محدودیت های بازار فروش ، اخبار جنگ ، تحریم های بین المللی و … به هیچ عنوان توانایی جذب سرمایه را در شرایط فعلی ندارد.

نتیجه گیری :

با توجه به موارد مورد بررسی در شرایط فعلی هیچ یک از بازارهای اقتصادی توانایی جذب نقدینگی را ندارند و این احتمال وجود دارد که با رشد بیشتر ریسک های سیستمی ، سرمایه ها به سمت بازارهای طلا و ارز سوق پیدا کند.

در کنار آن در صورت وقوع جنگ ، تشدید تحرم ها ، افزایش نرخ سود بانکی و یا کاهش بیشتر در درآمدهای نفتی احتمال کاهش شدید قیمت ها در بازار مسکن و بورس وجود خواهد داشت.در این صورت با احتمال بالایی سرمایه ها به سمت دلار و طلا خواهد آمد که با توجه به متغیرهای برون زای خارجی برای کسب سود بازار طلا بهتر از بازار ارز برآورد می گردد.

پی نوشت : بدیهی است کارشناسان در صورت تغییر در هر یک از مفروضات به نتایج متفاوتی در مورد آینده بازار دست خواهند یافت.

bashgah-banner

3 نظرها

نطر گذاشتن