سرمایه گذار باهوش قسمت ششم(راهکارهای ذهنی برای موفقیت در معاملات)

1582
telegram nokhbegan-start
سرمایه گذار باهوش قسمت ششم(راهکارهای ذهنی برای موفقیت در معاملات)Reviewed by ارش حکمت on Oct 10Rating:

سرمایه گذار باهوش قسمت ششم (راهکارهای ذهنی برای موفقیت در معاملات)

نقش تصویرسازی ذهنی در معاملات یکی از موضوعات مقالات توماس اس بولکووسکی متخصص روانشناسی بازار‌های مالی و سهام است. او در این مقاله می‌نویسد: یک مادر می‌تواند چشمان خود را ببندد و کودک خود را در حالی که خنده‌ای بر لب دارد ببیند. پدر هم می‌تواند تصور کند که کودکش برای نخستین بار انگشتان کوچک خود را به طرف چیزی دراز می‌کند تا آن را بردارد.

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شما هم می‌توانید برای معاملات خود از تصاویر ذهنی مثبت بهره‌مند شوید. می‌توانید به خودتان کمک کنید تا افکار بد و منفی محو شوند و افکار و تصورات یک معامله موفق در ذهن شما زنده‌تر و واضح‌تر شوند. باید بتوانید از تصوراتی مانند «کاهش شدید قیمت سهام پس از خریدن شما» را از خود دور نمایید.

از سه راه می‌توانید تصویرسازی ذهنی را برای موفقیت بیشتر در معاملات خود به کار گیرید:

1- متوجه شوید که مشکل چه زمانی رخ می‌دهد:

هنگامی که در مورد وارد شدن به یک معامله فکر می‌کنید، ممکن است با خود فکر کنید که دیگر دیر است و قیمت تا حد نسبتا زیادی بالا رفته و برای خرید تردید می‌کنید. همچنین ممکن است با خود فکر کنید اگر این سهام را بخرید زیان خواهید کرد. البته از این دست افکار منفی و مزاحم زیاد به سراغ افراد می‌آید.

اگر متوجه شوید که این افکار پیش از معامله، هنگام معامله یا پس از معامله مرتبا به ذهنتان می‌آیند، عاملی که باعث می‌شود این افکار به ذهنتان بیاید را یافته‌اید.

اگر متوجه شوید که چه زمان‌هایی احتمال آمدن این افکار بیشتر وجود دارد، می‌توانید خود را بهتر آماده کنید. اجازه ندهید افکار منفی بر دورنمای شما نسبت به معاملات تاثیر منفی بگذارند.

روی تصویری از یک معامله موفق و پیامدهای مثبت تمرکز کنید و افکار و تصاویر منفی خود به خود رنگ خواهند باخت. افکار مثبت رفته‌رفته نگرش شما نسبت به معامله گری را تغییر خواهند داد و افکار منفی به تدریج عقب نشینی خواهند کرد.

هنگامی که فکر یا تصویر منفی به ذهنتان می‌آید آن را با تصویری از آنچه می‌خواهید اتفاق بیفتد، جایگزین نمایید. در ذهن خود تصور کنید که قیمت به همان سمت و سویی که می‌خواهید در حال حرکت است و دارد به هدف نزدیک‌تر می‌شود.

2- بر روی پول تمرکز نکنید: بر پیروی از برنامه و تکنیک متمرکز باشید.

اگر به این فکر کنید که چه اندازه پول از یک معامله به دست آورده اید، ممکن است زود سهامتان را بفروشید. گاهی آدم با خود فکر می‌کند دیگر کافی است؛ به اندازه کافی سود کرده ام. گاهی درست فکر می‌کنید و گاهی هم اشتباه. اما من به تجربه دریافته ام که چنین افکاری سود را محدود می‌کند.

من در گذشته به جای اینکه به چه اندازه خوب خرید و فروش می‌کنم تمرکز کنم، مرتبا بر اینکه چه اندازه پول به دست آورده ام یا از دست داده‌ام فکر می‌کردم.

اکنون، به جای پول، روی تکنیک تمرکز می‌کنم. مثلا از خود می‌پرسم: زمان خروج کی است؟ چه قیمتی برای فروش مناسب است؟ نقاط حمایت و مقاومت کدام هستند؟ پاسخ به این سوالات نشانگر این هستند که چه اندازه خوب معامله می‌کنم، نه اینکه چه میزان پول به دست می‌آورم. اکنون یاد گرفته ام با خودم بگویم: مهم نیست که در یک معامله 200 دلار یا 20000 دلار سود کنم؛ مهم این است که بدانم چه اندازه درست کار کرده‌ام.

3- موفقیت را تصور کنید:

موفقیت در معاملات برای شما چه خواهد کرد؟ آیا می‌توانید ماشینی که دوست دارید را با آن بخرید؟ یا اینکه خانه بزرگتری بتوانید بخرید؟ بدانید و به این واقعیت ایمان داشته باشید که اگر درست معامله کنید، به تمام اینها دست خواهید یافت.

هنگامی هم که معامله موفقی نداشته اید، به این فکر نکنید که این زیان با عزت نفس شما چه خواهد کرد. به این فکر کنید که در بهترین زمان از آن معامله با کمترین زیان خارج شوید.

از میان هزاران فکر و تصویری که می‌تواند به ذهنتان بیاید، چگونگی پیشرفت معامله را در ذهنتان تصور کنید. موفقیت را در انتهای معامله متصور شوید.

اگر با روش تکنیکال و بر مبنای یک الگوی خاص معامله کنید، تصور کنید قیمت دقیقا به میزانی که می‌خواهید می‌رسد و پس از آن شکست قیمتی در جهتی که مایل هستید رخ می‌دهد. سپس با خود تصور کنید درست پیش از این که جهت قیمت سهم برعکس شود، شما به موقع از سهم مورد نظر خارج می‌شوید.

باز هم تکرار می‌کنم، بر پول تمرکز نکنید؛ بر درستی انجام و کیفیت معاملات و میزان پایبندی به برنامه معاملاتی خود تمرکز کنید؛ پول خودش خواهد آمد!

اگر دست کم هفته‌ای سه بار این تصویر سازی‌ها را انجام دهید، ناخودآگاه شما باور می‌کند که می‌توانید موفق شوید و می‌توانید به معامله گر بهتری تبدیل شوید. این تصورات ترس شما را از بین می‌برد، شجاعت تصمیم‌گیری را افزایش می‌دهد و ثروت بیشتری را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

همیشه به یاد داشته باشید که : معامله گر خوب ، معامله گر  با نظم و انضباط است .

(موفق و پیروز باشید )

bashgah-banner

3 نظرها

نطر گذاشتن