رشد بورس تا به کجا ادامه دارد ؟

394
telegram nokhbegan-start
رشد بورس تا به کجا ادامه دارد ؟ Reviewed by سعید مشکانی on Jul 2Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

بازار بورس روزهای سبز و دلچسبی را تجربه می کند.سهامداران نیز روز به روز خوشحال تر و فربه تر می شوند.رشد بازار بورس بر بازارهای طلا ، ارز و مسکن نیز سایه انداخته و بازارهای فوق را در رکود مضاعف قرار داده است.حال اینجا دو سوال اساسی مطرح می شود :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1.رشد بورس تا به کجا ادامه دارد ؟

2.پس از آن چه می شود ؟ و چه تاثیری بر بازارهای رقیب همچون مسکن ، طلا و ارز و صنعت دارد ؟

برای پاسخ به سوال اول نگاهی به ادوار گذشته می اندازیم.

سال 84 آقای احمدی نژاد پیروز انتخابات شد.بورس شادمان از تعیین رئیس جمهور مردمی روزهای بسیار سبزی را تجربه می کرد.کابینه هنوز معرفی نشده بود و در نبود اطلاعات منفی در دوران گذار ریاست جمهوری ، اخبار هر روز مثبت تر از روز قبل بود.در نهایت ریاست جمهوری تفویذ شد و مباحث مربوط به کابینه اختلافاتی را ایجاد کرد.( در نظر داشته باشید سال 82 بورس یک رشد اعجاب انگیز داشت و پس از آن به دلیل مسائل سیاسی بورس سال 83 را بسیار منفی آغاز کرد.سال 84 قبل از انتخابات بورس سبز بود و پس از انتخابات نیز در نبود اطلاعات منفی بورس به سبزی خود ادامه داد.تابستان 84 بود که بورس به دنبال موضع گیری های سیاسی و تغییرات گسترده در مدیران به همراه نبود برنامه های اقتصادی منفی شد و تا سال 87 این روند نزولی ادامه داشت).

به صورت روزانه گروه های سیاسی به یکدیگر حمله می کردند و شرایط پیچیده شده بود.کابینه در مجلس مورد اصابت ترکش های سیاسی قرار گرفت و در نهایت از مجلس رای اعتماد اخذ شد.

حال هیات دولت جدید قصد دارد نقدینگی را به بازار تولید هدایت کند.اولین واکنش ریئیس جمهور جدید به بورس سبز ، اعلام دلال باری در بورس است.پس از آن هیات مدیره بانک پارسیان به یکباره شبانه دستگیر می شوند و فردا صبح همه سهامداران فارغ از نوع صنعت مورد سهامداری در صف های فروش قرار گرفتند.

بازارقرمز شده و در صف های فروش فرو رفته بود تا جایی که سهامداران حتی نمی توانستند سهم هایی را که روزانه بالا می رفت ، حال آن را بفروشد و سود شناسایی کند.از گروه های مطرح آن زمان می توان به گروه های سیمانی ، بانکی ، پتروشیمی و سرمایه گذاری ها اشاره کرد.

دور قبل از آن یعنی انتخابات سال 76 و رئیس جمهور شدن آقای خاتمی بورس در سال 73 و 74 نیز به شدت صعودی بود.آن زمان شرکت های غذایی در صدر جدول بازدهی قرار داشته اند.سال 74 بورس ریزش کرد و سال 75 تا میانه بورس منفی بود.پس از آن بورس مثبت شده و تا انتخابات همچنان سیر صعودی داشته است.پس از انتخابات نیز این سیر صعودی ادامه پیدا می کند اما با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید و تغییرات گسترده در وزرا و مدیران اقتصادی و نبود برنامه های شفاف اقتصادی بورس تا سال 78 منفی می شود.

اتفاقات فعلی بی شباهت به آن دوران نیست.یک مورد دیگر افت بورس در اردیبهست ماه سال 90 است.پس از روزهای سبز عید 90 به ناگاه دکتر نهاوندیان در رسانه ها ظاهر شد و صحبت از رشد حبابی بورس کرد و همزمان با درگیری سیاسی دولت با مذهبی ها بورس شدیدا نزولی شد.

اما چرا دکتر نهاوندیان ؟ دکتر نهاوندیان یکی از اعضای شورای عالی بورس است و ریاست اتاق بازرگانی ایران در حال حاضر .وی هم اکنون رئیس کمیته ای است که وزاری اقتصادی رئیس جمهور منتخب آقای دکتر روحانی را انتخاب می کند.وی همچنین عضو حزب اعتدال و توسعه است.از اعضای این حزب می توان به دکتر روحانی ، یاسر هاشمی و فاطمه هاشمی  فرزندان آیت ا… هاشمی رفسنجانی ، دکتر قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد ،دکتر نوبخت اقتصاددان تعدیل گرا ،سخنگوو مشاور اقتصادی دکتر روحانی، دکتر نیلی ریاست دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف و گردآوردنده برنامه های سوم و چهارم توسعه  و دکتر ترکان وزیر اسبق دفاع و از مدیران طراز بالای صنعتی در دوران جنگ و سازندگی اشاره کرد.این حزب در سالهای میانی دهه 70 شکل گرفته است.

از سابقه ای که بنده از دکتر نهاوندیان به یاد دارم همواره به دنبال رونق تولید بوده و سیاست وی جذب سپرده های مردم از طریق بازار بانکی و بازار بورس است.معمولا نشخه ایشان در دوران طلایی بورس ، توصیه به شرکت ها برای افزایش سرمایه و تامین نقدینگی لازم برای تولید از طریق این افزایش سرمایه ها است.

دکتر قاسمی نیز در مجامع بانک پاسارگاد همواره از الگوی میدکو حمایت می کند.برداشت بنده از سیاست های ایشان جذب منابع از طریق بانک و بورس و وارد کردن آن به چرخه تولید از طریق توسعه صنعت است.همچنان که در مورد میدکو سرمایه ها وارد راه اندازی کارخانه های پایه ای مانند صنایع مرتبط با معدن و فلزات اساسی شده است.

دکتر ترکان نیز کما بیش همین نظرات را دارد و همواره در مصاحبه ها با ژورنال های تخصصی مرتبط با صنعت و معدن ظاهر شده و دیدگاهی که بنده از ایشان در  مصاحبه ها دیده ام توسعه صنعتی از طریق جذب منابع از بازارهای بانکی و بورسی است.

از دکتر نیلی نیز بنده نکته مهمی که در خاطر دارم صحبت های سال 88 ایشان در مورد نرخ تعادلی دلار در 3800 تومان است.البته ایشان این نرخ را برای سال 88 بیان کردند و با توجه به تورم جاری می توان ارقام 6 تا 7 هزار تومان را برای قیمت دلار تعادلی در بازار فعلی در نظر گرفت.دکتر نهاوندیان نیز در همین سال از این نرخ همایت کردند و دیدگاهشان این بود که با دلار 1000 تومانی نمی توان تولید را رونق داد و برای رونق تولید باید بهای دلار تا ارقام ذکر شده رشد کند.بهای دلار در سال 88 حوالی 1050 تومان در حال معامله بود.آن زمان تحریم ها نیز به شدت وضع موجود نبودند.

البته برنامه چهارم توسعه که توسط دکتر نیلی و تیم شان گرد آوری شده بود در نهایت سال 84 توسط دکتر احمدی نژاد مورد بی مهری قرار گرفت و به کنار گذاشته شد.

همچنین این روزها نام ولی ا… سیف به عنوان گزینه احتمالی ریاست بانک مرکزی به گوش می رسد .وی یکی از اقتصاد دانان شهیر ایران است که سابقه مدیر عاملی بانک های کارآفرین ، اقتصاد نوین ، سپه ، ملت ، صادارت ، ملی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع همچنین نهادهای مرتبط با بنیاد مستضعفان و جانبازان ( بنیاد همواره به عنوان یکی از مجموعه هلدینگ های صنعتی و قدرتمند ایران پس از انقلاب مطرح بوده است ) را در کارنامه دارد.هم اکنون ایشان مدیر عامل فیوچر بانک در بحرین است.دیدگاه های ایشان نیز بسیار با توسعه صنعتی هماهنگ است.

تا اینجای کار دوره گذشته بورس و تیم اقتصادی حزب رئیس جمهور و دیدگاه هایشان را بررسی کرده ایم.حال نگاهی به آینده بیندازیم.

برداشت بنده از تحولات پیش روی در قالب 3 نسخه کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت است.

در کوتاه مدت با ادامه پیدا کردن افزایش سرمایه ها ، تنش های احتمالی در انتخاب کابینه و تا زمان اعلام سیاست های اقتصادی جدید احتمالا شاهد تدام رشد بورس خواهیم بود اما همین جریانان در میان مدت باعث افزایش ریسک های سیستمی می شود و در نهایت با بلوکه شدن سرمایه ها در فرآیند افزایش سرمایه احتمالا چند ماهی را باید در رخوت بازار گذران ایام کرد.

از طرفی عرضه سنگین حقوقی ها ظرف دیروز و امروز در نوع خود نوید روزهایی با نوسانات  منفی را در بورس می دهد.توجه داشته باشید که بورس به دلیل صف خرید ها است که رشد می کند حال با فروش گسترده حقوقی ها پس از این خریداری باقی نمی ماند که بخواهد صف خرید تشکیل دهد.

همچنین بنده احتمال می دهم داغی بورس بدین جهت است که تیم اقتصادی فعلی نمی خواهد نقدینگی از بورس خارج شود و بازار های دیگر را تحت الشعاع قرار دهد.به هم ریختگی بازارهای دیگر نظیر دلار ، طلا و مسکن در حال حاضر باعث می شود که کابینه جدید نتواند به درستی سیاست های اقتصادی خود را تصویب کند.اما در نظر داشته باشید که با مشخص شدن سیاست های اقتصادی جدید ، مردان اقتصادی دولت احتمالا با حمله های سیاسی به بورس در راستای هدایت نقدینگی از بورس به بازارهای مورد نظرشان بر خواهند آمد.خروج نقدینگی از بورس ، صف های خرید امروز را به صف های فروش تبدیل خواهد کرد.

اما در بلند مدت با توجه به دیدگاه اقتصادی لیبرال اسلامی حزب اعتدال و توسعه که نسخه ای بهبود یافته از حزب کارگزاران سازندگی است ، احتمالا شاهد توجه روز افزون به بازارهای بانکی و بورسی خواهیم بود.دیدگاه های این حزب همچنان که در بند های پیشین متذکر شدیم ، جمع آوری نقدینگی سرگردان از طریق جذابیت بخشیدن به بورس و بانک از طریق ابزار های نوین سرمایه گذاری و هدایت آنها به توسعه صنعتی است که نوید روزهای خوبی را برای اهالی بورس در سالیان آتی می دهد.

اما یک ریسک بزرگ در بازار های سرمایه گذاری وجود دارد.نقدینگی بالایی که در دولت فعلی ایجاد شده است سال گذشته به هجوم به بازار طلا و ارز رشد قیمتی فراتر از قیمت های جهانی را در بازار ایجاد کرد.تا جایی که حباب بزرگی در سکه و طلا در بازار شکل گرفت و دلار تا نزدیکی 4000 تومان نیز رشد داشت.حال با فروکش کردن بهای طلا در بازارهای جهانی طلا و سکه داخلی نیز با سرعت بیشتری در جهت تخلیه حباب برآمده اند.به نوعی می توان گفت که در حال حاضر نقدینگی از دلار و طلا خارج شده است و تا حدودی این نقدینگی در بازار بورس است.البته بخشی از آن نیز وارد بازار مسکن در شب عید شد.

این نقدینگی که به بورس وارد شده در حال حاضر با افزایش سرمایه ها در حال تخلیه انرژی است ، اما ریسک اینکه این نقدینگی با قرمز شدن بورس در راستای شناسایی سود های نجومی بعد از عید بر بیاید وجود دارد.در این صورت با خارج شدن این نقدینگی از بورس ، تنها بازار باقی مانده از رشدهای نجومی یعنی بازار مسکن را هدف قرار خوهد گرفت.در چند سال اخیر با اینکه مسکن رشد زیادی داشته اما این رشد متاثر از رشد هزینه های تولید وافزایش قیمت زمین در پی رشد نقدینگی بوده است و نه سفته بازی.

در نظر داشته باشید که حباب های شکل گرفته در طلا و ارز در سال گذشته و زمزمه های حباب بورس در سال جاری متاثر از سفته بازی صاحبان این نقدینگی سرگردان است که در پی سود ، هر فصل وارد یکی از بازارها می شوند.

همچنین نکته دیگری که در مورد مسکن وجود دارد احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه های است که در صورت اجرا از 2 ناحیه موجب رشد قیمت خواهد شد.

اول با نقدینگی ایجاد شده در طول اجرای طرح که برآوردهای پیشین اقتصاد دانان حتی تا 200 هزار میلیار تومان را در یک سال نشان می دهد که نشان دهنده رشد 50 درصدی نقدینگی در یک سال است.این نقدینگی قیمت زمین را تا 50 درصد افزایش خواهد داد.

دوم رشد هزینه های تولید است.رشد هزینه های تولید خود از 2 ناحیه رشد دستمزد و رشد نهاد های تولید از قبیل سیمان ، آهن و میلگرد ، کاشی و سرامیک و … تحت فشار است.

با توجه به نکات گفته شده می توان گفت در صورت ثبات اقتصادی و سیاسی احتمالا در سال پیش روی شاخص بورس همچنان سبز خواهد بود.در کنار آن بازار مسکن نیز با رشد های مقطعی و فصلی در کنار بورس به خودنمایی خواهد پرداخت.

 

bashgah-banner nokhbegan-start

6 نظرها

  1. با تشکر از تحلیلتان ، که یاد آوری خلاصه ای از گذشته بود ، نکاتی را به عرض میرسانم :
    1- با توجه به اینکه موتور محرک تولید فقط منحصر بر سرمایه نیست و تکنولوژی همیشه حرف اول را می زند و پول ساز است. به عنوان مثال شرکت خودرو ساز مرسدس بنز برای یک بنز 100 هزار دلاری یا تویوتا برای یک خودرو مثلا 40 هزار دلاری اگر کمتر از شرکت ایران خودرو برای یک سمند 7 هزار دلاری هزینه نکند ( بخصوص مواد اولیه فولاد و..) این هزینه بیشتر نخواهد بود. لذا متاسفانه شرکتهای بورسی زیادی در کشور وجود دارند که فاقد تکنولوژی روز می باشند که مصداق مثال فوق می باشند و این باعث می شود که تنها بازار های کوچک و با بازدهی پایین و برای کوتاه مدت در دست داشته باشند. لذا به نظر می رسد که شرکتهای فاقد تکنولوژی روز در آینده بسیار شکننده خواهند بود مگر به لطف افزایش قیمت دلار و تورم ، البته چند گام عقب تر رشد کنند.
    2- نکته ای که اشاره داشتید موضوع حباب در بازار های داخلی از قبیل ملک – بورس و .. است . باز به نظر می رسد که درصد بالایی از رشد این قبیل بازارها مرهون تورم ذاتی در ایران است . مثلا شرکتی که با ارزیابی دارایی ها اقدام به افزایش سرمایه های بالای 100 درصد اقدام میکنند یا به واسطه رشد قیمت دلار قیمتهایشان صعود می کند و به هیچ عنوان پایدار نخواهند نبود.
    3- مطلبی که موارد فوق را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد کمی تولید ارزهای خارجی است و شاید آمارهای نادرست و آن ارزی هم که در اثر صادرات نفتی و غیر نفتی تولید می شود به راحتی از طریق سیستم بانکی در دسترس نیست و بعضا به صورت اجناس بعضا غیر ضرور وارد کشور می شود و به نوعی حیف و میل سرمایه و دارایی ها است و احتمالا درصد کمی از آن وارد اقتصاد فعال خواهد شد و بیشتر آن به سفته بازی های خرد و کلان هدایت می شود . شاید قابل بررسی باشد که احتمالا موتور محرک مسکن با رشد های پیوسته در سالهای گذشته ، عدم بستر مناسب برای به کار گیری اینگونه ارزهای خارجی تولید شده در سطح بین المللی و داخلی و تولید و… باشد که درون مسکن و خاک دفن شده اند …
    به طور کلی بخش عمده اقتصاد ما طی سالهای قبل حبابی و تنها سفته بازی شده . لذا تنها سیاست خارجی صحیح است که می تواند در میان مدت و دراز مدت اقتصاد را سامان بخشد . گرچه در این راه بازار مسکن و شرکتهای بورسی زیادی نیازمند به پوست اندازی کامل و تخلیه حباب ناشی از افزایش قیمتهای غیر واقعی و حتی حذف از بورس می باشند .

  2. متن خوبی بود متشکرم.اضافه می کنم وضعیت اقتصاد ایران که گاها از آن به اقتصاد سیاسی یاد می شود،از آنجاییکه به خودکفایی قابل توجهی نرسیده است(شاید دلیل مهمی که پول در سایر بازار ها متمرکز است) با درجه ی بالایی به مراودات بین المللی بسنده کرده است.این امر به اهمیت ایدئولوژی های سیاسی و متدهای روابط بین الملل وابسته است که این دیدگاه معین نیست مگر این که در رسانه ها یا به هر نحوی به گونه ای به این امر اشاره کنند.البته در این بین خوشحالی اوباما از انتخابات پر شور را نباید فراموش کرد و به علاوه تحریم های دیروز را… در مجموع دعا می کنیم نقدینگی که در متن اشاره شد مانند سال گذشته نباشد که مجبور باشیم مناظره مدیر صندوق توسعه ملی و شخص دیگری که خاطرم نیست را بر سر اختصاص یارانه به بخش تولید و دعوایشان در تلویزیون ببینیم.

نطر گذاشتن