روزهای حساس طلای جهانی

455
telegram nokhbegan-start
روزهای حساس طلای جهانیReviewed by سعید مشکانی on Dec 21Rating:

با سلام به کاربران عزیز تحلیلها

در این پست به بررسی روند احتمالی پیش روی طلای جهانی می پردازیم.
ابتدا فاندامنتال : همانطور که مستحضر هستید پس از 2 رویداد مهم 11 سپتامبر 2011 و در ادامه حمله آمریکا به عراق و افغانستان و احتمال قوی حمله به ابران همچنین رکود اقتصادی در ایالات متحده و گسترش آن به اروپا و آسیا طلای جهانی با افزایش ریسک به جهت جنگ و فرار سرمایه ها از تولید در جهت مسیر صعودی قرار گرفت که در ادامه سیاست های انبساط مالی ایالات متحده نیز به این رشد دامن زده و موجب رشد انس طلا تا سطح 1922 دلار سال 2012 گردید.
پس از این رویداد ها به تدریج آتش جنگ در خاورمیانه رو به کاهش نهاد ، اقتصاد جهانی در مسیر بهبود قرار گرفته و سایه بحران های سیاسی و اقتصادی از این فلز گرانبها برداشته شد.
نکته ای که برای ما مهم است این که پس از قرار گرفتن اقتصاد ایالات متحده و جهان در مسیر بهبود مقامات فدرال رزرو از اردیبهشت ماه امسال گمانه زنی ها را پیرامون کاهش در حجم خرید اوراق قرضه یا همان سیاست های انبساط پولی را آغاز کردند که اولین نتیجه قابل روئیت آن افت طلای جهانی از حوالی 1700 دلار تا 1172 دلار در تیر ماه سال جاری بود.
در ادامه توجه ها در افزایش یا کاهش سیاست های انبساطی ایالات متحده متمرکز گردید و جریان مذکور تعیین روند قیمتی طلا در در دستان خود گرفت.حال این بار فدرال رزرو در جلسه 4 شنبه گذشته خود در اقدام عملی حجم خرید اوراق قرضه را از 85 میلیارد دلار ماهیانه به 75 میلیارد دلار کاهش داد که منجر به افت بهای انس طلا از حوالی 1250 دلار تا به 1190 دلار گردید.
از نظر فاندامنتال پیش بینی می شود چنانچه وضعیت سیاسی و اقتصادی فعلی بازار های جهانی حفظ شود و با عدم تغییر در رویداد های سیاسی ، اقتصادی امکان افت انس به زیر 1000 دلار نیز وجود دارد.
در ادامه به بررسی روند تکنیکالی انس طلا می پردازیم.
همانطور که در تصویر اول دیده می شود روند صعودی کوتاه مدت طلا دسامبر سال 2011 ( خط قرمز رنگ ) در 1680 دلار شکسته شده و قیمت وارد فاز خنثی ( کانال نارجی رنگ ) شده است.در ادامه با شکست کانال نارنجی رنگ در آپریل سال 2013 یا اردیبشهت ماه امسال طلای جهانی کف قیمتی 1540 دلار خود را شکسته که منجر به افت تا سطح 1172 دلار گردید ( افت مذکور پیش تر در بررسی درج شده در سایت آتی سکه در فروردین ماه سال جاری پیش بینی شده بود ).پس از نوسانات بسیار با تشکیل روند های نزولی میان مدت ( خط زرد رنگ ) و کوتاه مدت ( خط قرمز رنگ ) حال به نظر می رسد که امکان تغییر روند مجدد انس طلا فراهم شده است.
 همانطور که در تصویر پایین می بینید قیمت انس از منظر صعودی سطوح کوتاه مدت و میان مدت خود را شکسته است اما هنوز سطح بلند مدت شکسته نشده است.همچنین از منظر نزولی نیز روند های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت هیچ کدام شکسته نشده اند.در نمودار شاخص هیجان قدرت خرید یا همان RSI نیز روند نزولی طلا پا بر جا می باشد که البته امکان شکست آن به صعودی نیز وجود دارد.
همانطور که در تصویر پایین دیده می شود الگوی تکنیکال سهم 2 الگوی مثلث کتقارن و دو قلوی کف را به نمایش می گذارد.( الگوی مثلث ماهیتا یک الگوی نزولی است و الگوی دو قلو نیز ماهیتا یک الگوی صعودی قلمداد می گردد )
از این قسمت به بعد را برای پوشش ریسک با دو فرض به ادامه بررسی تکنیکالی می پردازیم.
در سناریو اول که الگوی مثلث را نشان داده ایم پیش بینی می شود چنانچه قیمت قیمت طلا بتواند به سطوح زیرین 1170 دلار نفوذ کند الگوی مثلث تکمیل شده و در ادامه انتظار افت به مقادیر پایین تر از جمله 1080 و 977 دلار را داریم.شکست 977 دلار به پایین می تواند موجب افت بهای انس تا 836 دلار گردد.البته تاکید می کنیم برای افت مذکور ابتدا باید 1170 دلار به پایین شکسته شود.
اما در سناریو دوم که الگوی دو قلوی کف به نمایش گذاشته شده است چنانچه قیمت بتواند در گام اول به بالای سطح 1270 و در گام دوم به بالای سطح 1355 دلار نفوذ کند می توان گفت روند قیمتی طلا از نزولی به صعودی متمایل گشته است.البته تغییر روند مذکر زمان بر خواهد بود و احتمال آن نسبت به حالت اول خفیف ارزیابی میگردد.
جمع بندی : با توجه به جمیع بررسی ها هر چند اخبار فاندامنتالی نشان دهنده افت بیشتر قیمت است اما از منظر تکنیکال به جهت وجود دو الگو هنوز نمی توان اقدام به نظر دهی قطعی کرد.به همین منظور قیمت را در باند احتیاطی 1170-1270 دلار مد نظر میگیریم.
چنانچه قیمت به کف 1170 دلاری باند مذکر نفوذ کند می توان گفت روند نزولی قطعی شده است و در ادامه انتظار افت در گام اول به 1080 و در گام دوم به 977 دلار را داریم.در ایم مسیر هدف نزولی انتهایی حوالی 836 دلار برآورد می گردد.
اما در حالت دوم چنانچه قیمت به بالای کانال فوق در 1270 دلار نفوذ کند روند احتمالی صعودی خواهد بود.در این مسیر اهداف احتمالی 1270 و 1358 دلار در گام های اول و دوم قلمداد می گردد.
از نظر بنده چنانچه رویداد سیاسی و اقتصادی خاصی در جهان روی ندهد حالت اول بسیار به واقصعیت نزدیک تر است.باید منتظر ماند و دید طلای جهانی که در 12 سال اخیر همواره روند صعودی در پیش داشت بالاخره روند 12 ساله خود را میشکند و به زیر 1000 دلار نفوذ میکند یا خیر !!!
bashgah-banner

4 نظرها

نطر گذاشتن