روز خوش سهامداران با پرش 1270 واحدی شاخص کل

579
telegram nokhbegan-start
روز خوش سهامداران با پرش 1270 واحدی شاخص کل Reviewed by محمد محمدی on Oct 20Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

همانطور که قبلا طی روزهای گذشته گفتیم و انتظار داشتیم ، بازار وارد یک روند صعودی شده و امروز شاهد یک حرکت صعودی همگانی در بازار بودیم ، بطوریکه تقریبا تمام گروهها رنگ سبز به خود گرفتند و بازار برای اکثر نمادها صف خرید تشکیل داد .موضوعی که بعد از گذشت روزهای سخت بازار کام همه سهامداران را شیرین کرد و از این بابت خدا را شاکریم . البته موج ایجاد شده به حدی بزرگ و غیرمنتظره بود که اکثر فعالان بازار غافلگیر شدند و شاید سوالی که از همان ابتدا به ذهن می آمد چرایی این جو مثبت کلی  بود …؟! چه اتفاقی افتاده که بازار به یکباره دچار همچین هیجانی شده است …؟! سوالی که واقعا جواب منطقی و علمی برایش نداریم ، مگر اینکه قرار باشد اتفاقی در روزهای آینده بیفتد که ما ازش بیخبر هستیم ….


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

سخنی با سهامداران عزیز :

 

به شخصه از دو روی بازار نگران میشوم ، یکی روزی که تمام گروههای بازار قرمز باشند . دوم روزی که تمام گروههای بازار سبز باشند . این نوع معاملات نشاندهنده وجود هیجان و رفتار غیر منطقی در بازار است ، و در این ایام تحلیل جایگاهی در بازار ندارد . سال قبل همه مون یکبار این دوران را تجربه کردیم و نتیجه اش رو هم دیدیم ، پس مواظب باشیم دوباره از یک سوراخ گزیده نشویم ، سعی کنید در این جو هیجانی بر احساسات خود فائق آیید و منطق و تحلیل را سرلوحه معاملات خود قرار دهید .

 

امروز شاخص کل با رشد 1.7% و افزایش 1269 واحدی به عدد 73550 واحد رسید ، با این حرکت صعودی طبق تحلیل قبلی که روزهای گذشته در همین بخش ارائه کردیم هدف رسیدن به سقف کانال صعودی یعنی محدوده 77000واحد میباشد ، این تحلیل را میتوانید مجددا از اینجا بخوانید . امروز بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص کل را نمادهای شاخص ساز فولاد ، کچاد ، اخابر ، فملی ، تپیکو ، رمپنا و حکشتی داشتند .

 

گروه بانکی :

 

شاید یکی از گروههایی که فارغ از جو کلی بازار امروز مستحق رشد و مثبت شدن بود ، همین گروه بانکی بود . قیمت اکثر نمادهای این گروه به محدوده جذابی برای خرید رسیده بود و p/e اکثر نمادهای این گروه به محدوده 4-5 رسیده بود . از طرفی موضوع کاهش سپرده بانکها نزد بانک مرکزی که دیروز بهش پرداخته بودیم اینقدر تاثیر گذار هست که بازار به استقبال این موضوع  برود . امروز در این گروه وتجارت در غیاب وبملت و وبصادر که متوقف میباشند بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد بطوریکه بیش از 68میلیون سهم معامله شد که 91% فروشنده ها حقوقی و 82% خریداران سهامداران حقیقی بودند . وسینا که صف نسبتا سنگینی داشت ، کم حجم معامله شد و قیمت پایانی سهم تنها 0.3% افزایش یافت .

 

گروه سیمانی :

 

روز گذشته در مورد وضعیت این گروه و وضعیت متفاوت بازار فروش آنها  مفصل صحبت کردیم ، امروز شاهد یک گزارش خوب از این گروه بودیم سکرما گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که در آن سود خود را نسبت به  گزارش قبلی نزدیک به 6% افزایش داده است و در ششماهه 72% از آن را پوشش داده اشت . میزان تولید شرکت 3.5% و میزان فروش نزدیک به 12% نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است . سصوفی که طبق شنیده های ما انتظار میرفت گزارش بهتری داشته باشد در گزارش ششماهه خود 9% تعدیل منفی داد و در ششماهه نزدیک به 58% پوشش داشته است البته میزان تولید 17% و میزان فروش شرکت 14% نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش یافته است . سمازن دیگر شرکت این گروه بود که گزارش ششماهه خود را بدون تغییر منتشر کرد که در ششماهه نزدیک به 52% از آن را پوشش داده است . سدور که در گزارش ششماه تنها 26% از سود خود را پوشش داده بود امروز به منظور اصلاح آن متوقف باشد ، تعدیل منفی قابل توجه این شرکت بدیهی خواهد بود .

 

گروه ساختمانی :

 

این گروه نیز امروز همپای بازار معاملات پر رونقی را داشتند ، دیروز ثغرب که این روزها مورد توجه بازار نیر قرار گرفته بود شفاف سازی داد که در آن اعلام کرده است که اقدام به خرید 5دانگ از ششدانگ یک قطعه زمین به مساحت 4800 متر مربع در بخش 9 تبریز به قیمت هر متر مربع 21.500.000 ریال کرده است ، شرکت اطهار کرده است که این موضوع تاثیری بر سود سال 93 نخواهد داشت و به محض مشخص شدن ارقام آن به اطلاع خواهد رسید . ثتران که به محدوده مقاومتی مهمی رسیده بود شاهد افزایش عرضه ها بود و در اواخر بازار نسبتا متعادل بود . امروز ثنوسا و وساخت صف خرید مستحکمتری داشتند که تا پایان بازار نیز عرضه نشد .

 

گروه خودرویی :

 

هنوز گزارش قابل توجهی از نمادهای خودروساز این گروه منتشر نشده ، خپارس که به منظور تغییر با اهمیت سود خود متوقف شده بود هنوز گزارش خود را ارئه نکرده است . گفته میشود شرکت تعدیل منفی خواهد داشت . امروز خودرو که در حال عبور از مقاومت سنگین 292 تومانی خود بود معاملات پرحجمی را سپری کرد در این نماد روز گذشته شرکت سرمایه گذاری سمند در لباس فروشنده ظاهر شده بود ، امروز نیز نیمی از فروشنده ها حقوقی و 84% از خریداران را سهامداران حقیقی تشکیل دادند . خفناور که سرمایه آن تنها 10میلیارد ریال میباشد امروز گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که کل سود پیش بینی شده را پوشش داده است باید دید این شرکت که متوقف میباشد چه مقدار سود خود را تعدیل خواهد داد .

 

گروه معدنی :

 

یکی از موارد جالب توجه امروز همراهی گروه معدنی با جو مثبت بازار بود ، این گروه علاوه بر رکود و مشکلات فروش صادراتی با کاهش قیمتهای جهانی نیز در حال دست و پنجه نرم کردن میباشد . کچاد که چندی پیش گزارش ششماه خود را منتشر کرده بود و نزدیک به 50% پوشش داشت ، امروز بعد از تصویب افزایش سرمایه 42% از محل مطالبات و آورده نقدی با افزایش حدودا 5% بازگشایی شد ولی در ادامه حتی به صف خرید نیز رسید . با توجه به شرایط فعلی سهم جذابیتی برای خرید و سهامداری کردن ندارد . کگل معاملات متفاوتی داشت و در طول بازار نسبتا متعادل معامله میشد . باید دید گزارش ششماه این شرکت چه پیامی را به بازار خواهد داد .

 

موفق و پرسود باشید…..

 

 

 

 

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن