رویکرد بی ثبات بازار + پیشنهاد بزرگان بازار…

277
telegram nokhbegan-start
رویکرد بی ثبات بازار + پیشنهاد بزرگان بازار...Reviewed by فرزاد عباس زاده on May 18Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

اخبار سیاسی

معاون وزیر خارجه ایران با بیان این که مذاکرات بعدی ایران و 1+5 آخر خردادماه است تاکید کرد که تا الان اختلافات میان ایران و 1+5 به قوت خود باقی است. سید عباس عراقچی، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشور در برنامه‌ گفت‌وگوی ویژه خبری اظهار کرد: که از ابتدا هم می دانستیم که در این دور از مذاکرات دستیابی به توافق نهایی امری دشوار است. وی خاطر نشان کرد که طرف مقابل همچنان در باب مذاکره جدی است.

مذاکره‌کننده ارشد ایران با 1+5 گفت: اگر تا پایان شش ماه اول به نتیجه نرسیدیم، یک شش ماه دیگر فرصت داریم و مذاکرات ادامه پیدا می‌کند و اگر در پایان یک سال هم به نتیجه نرسیدیم، خوب نرسیده‌ایم. مهم این است که به توافق رضایت دهیم که حقوق هسته‌ای ملت ایران در آن رعایت شده باشد. اگر به توافق نرسیم به ملت صادقانه گزارش می‌دهیم و ان‌شالله همان‌طور که تا الان ایستادگی کردند، برای هر گونه شرایط دیگر هم ایستادگی می‌کنند. در ادامه عراقچی عنوان کرد که در برابر هر گونه زیاده خواهی طرف مقابل ایستادگی می کنیم.

عراقچی تاکید کرد که مسیر انتخاب شده در مذاکرات درست است اگر چه سخت و کند است و در این مسیر می‌توان به توافق رسید،اگر در طرف مقابل حسن نیت و اراده سیاسی باشد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور درباره طرح موضوع مطالعات ادعایی و فعالیت‌های موشکی با بیان این‌که “بین ابعاد نظامی احتمالی در برنامه هسته‌ای کشور و فعالیت‌های نظامی و دفاعی و موشکی تفکیک است” تاکید کرد: بخش دفاعی کشور هیچ وقت موضوع مذاکرات هسته‌ای نخواهد بود.

به این ترتیب سخنان دیشب عراقچی می تواند تا حدودی آرامش را به بازار برگرداند. روز گذشته حمایت نسبی از بازار شکل گرفت. حتی صفوف فروش خودرویی ها نیز یک بار جمع آوری شد.

در بازار آزاد ، دلار امریکا 3306 تومان قیمت دارد و سکه بهار آزادی 992 هزار تومان قیمت دارد.

در بازار سهام

همچنان نگاه ها معطوف به گروه خودرویی است. باید اعتراف کرد که پول سنگینی وارد این گروه شده است. به طوریکه در روزهای منفی هم به سهم امان نمیدهند و صفوف فروش را می بلعند. امروز این گروه به اولین سطح حمایتی خود رسید. انتظار داشتیم که صفوف فروش در این گروه جمع آوری شوند و از فردا معاملات گروه خودرویی رنگ و روی مثبت به خود بگیرد.شنیده هایی در این نماد وجود دارد که شخصا ترس دارم بازگو کنم.در بازار شنیده شده که خودرو می تواند امسال به سود بالایی دست پیدا کند….الله اعلم

در مجموع 265 تومان اولین سطح حمایتی است که می تواند باعث برگشت سهم در بازار امروز شود که این اتفاق هم افتاد. به نظر می رسد خودرو می تواند تا حوالی 300 تومان پیشروی نماید.

در نماد سایپا زمزمه های افزایش سرمایه 70 درصدی جدی تر از قبل دنبال می شود. این سهم در هفته های اخیر بازدهی بالایی برای سهامدارنش به ارمغان آورده و به نظر جای اصلاح تا 250 تومان را نیز دارد که امروز مهلت نداد. لازم به ذکر است روز گذشته سایپا سنگین ترین صف فروش در گروه خودرویی را داشت.

اما نقطه عطف معاملات دیروز صف خرید زامیاد بود! زامیادی که از رالی صعودی اخیر خودرویی ها کمترین بهره را برده بود. بار دیگر نشان داد که پتانسیل حرکت در خلاف جهت گروه خود را دارد. گفته می شود نوسان گیران خپارس به زامیاد نقل مکان کرده اند! البته در بازار زمزمه هایی از تعدیل مثبت سهم و همچنین افزایش سرمایه نیز به گوش می رسد. زامیاد در مواجه با 180 تومان کار سختی را در پیش خواهد داشت.

در گروه فلزی ، علیرغم رشد دلار و وضعیت نسبتا مناسب بازارهای جهانی شاهد روند متعادلی هستیم. کالسیمین که پس از ثبت افزایش سرمایه خود با فشار فروش مواجه شده است، امروز به 400 تومان نزدیک می شود. با توجه به نزدیکی به مجمع سهم به نظر خرید در این حوالی برای میان مدتی ها ریسک چندانی نخواهد داشت.

ذوب آهن از دیگر نمادهای پرپتانسیل این گروه است که واقعا چوب سهامدار عمده را می خورد و مدتهاست که در این محدوده نوسان می کند. به نظر می رسد خرید در باند 380 – 390 تومان با دید میان مدت و یا حتی یک نوسان 10 درصدی خالی از لطف نباشد.

در این گروه ارفع نیز کم کم به قیمت های جذابی می رسد.

گروه ساختمانی که تا چندی پیش محل حضور سفته بازان و نوسانگیران بود ، پس از افت شدید اکنون تقریبا در سطوح کف خود معامله می شوند. اما خروج جریان نقدینگی از این گروه و سرازیر شدن به سمت خودرویی ها باعث شده تا همچنان پالس های مثبت از این گروه رویت نشود. این درحالیست که امروز فشار و تقاضای خوبی بر روی گروه شکل گرفت و منجر به صف خرید شدن اکثر نماد های پر پتانسیل این گروه شد.در این بین بهترین ها را می توان ثتران و ثباغ و ثشاهد و ثغرب مثال زد.

در سایر نمادهای بازار مپنا بار دیگر به حمایت 760 تومان نزدیک می شود. عده ای اعتقاد دارند که سهم برای رشد مجدد باید 720 تومان را ببیند. به نظر در کوتاه مدت نباید از مپنا انتظار خاصی داشت و پس از یک دوره استراحت سهم می تواند رالی جدیدی را آغاز کند.

در گروه برقی بسویچ روز گذشته با توجه به جو بازار با صف فروش به کار خود پایان داد. شنیده می شود در مجمع سهم حوالی 40 تومان سود تقسیم خواهد کرد و در حدود 40 درصد افزایش سرمایه از محل اندوخته خواهد داشت. محدوده 400 تومان بارها باعث برگشت سهم شده است.

روند معاملات حسینا نیز جالب توجه است. به طوری که در طی روز معمولا نوسانات زیادی را تجربه می کند. خرید سهم در قیمت های کنونی با ریسک بسیار بالایی همراه است. با این حال عده ای معتقدند حسینا می تواند تا 8000 تومان نیز صعود کند.

*گذری بر اجماع نظر بزرگان بازار بر روی سهام*

•ملی صنایع مس ؛ انتظار می رود که این سهم رشد ملایمی تا بازه 4000 ریال را در سه ماه طی کند.

•هلدینگ پتروشیمی تامین (تاپیکو) : ورود به سهم در قیمتهای کمتر از 500 تومان و با دیدگاه میان مدت، ریسک زیادی ندارد.

•سرمایه گذاری گروه توسعه ملی وبانک NAV سهم را در حال حاضر بالاتر از 11 هزار ریال برآورد می کنند و در میان مدت رسیدن به قیمت 10 هزار ریال در دسترس است.

•گروه مپنا: علاقه شدید حقوقی ها به جمع آوری سهم در قیمتهای منفی دیروز مشهود بود. به نظر می رسد در هنگام بازگشت بازار، سهم بتواند به سرعت رشد قیمتی 10 درصدی را تجربه کند.

•حفاری شمال: به نظر می رسد که خرید ادامه دار حقوقی ها روی این نماد، باعث کاهش عرضه های بازار شده است. رشد 50 درصدی قیمت تا پایان سال از دیدگاه تکنیکال امکان پذیر است.

•پتروشیمی اراک: تقسیم سود نقدی مناسب در مجمع و همچنین تاثیر نپذیرفتن از افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها، نگهداری سهم را برای میان مدت توجیه پذیر می کند.

•سرمایه گذاری غدیر ؛ این سهم در بازه 700 تومان و با رویکرد میان مدت مورد توصیه است.

موفق باشید…

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن