سه شنبه 10 بهمن

229
telegram nokhbegan-start
سه شنبه 10 بهمنReviewed by Tseexpert on Jan 29Rating:
سه شنبه 10 بهمن

بازار دوشنبه کمی سهامداران را امیدوار کرده است همانطور که قبلاگفته شده سطح 36500 برای شاخص کل خیلی مهم محسوب میشود شاید قبل از اعمال تحریمهای جدید(نفت در برابر غذا و دارو) جهشهای بزرگی نداشته باشیم و هرچه به این تاریخ نزدیک میشویم ترس بازار نسبت به این موضوع بیشتر شود اما از سوی دیگر هرساله با نزدیک شدن به دهه دوم بهمن بازار با افزایش تقاضا روبرو میشد بعید نیست که در بازار فردا یک جو هیجانی در ابتدای کار داشته باشیم.

توقف پارسان برای تعدیل مثبت باعث گمانه زنی های مختلفی از تعدیل سود 92 شده است که عموما به حدود 10 درصد تعدیل در سود 92 اشاره میکنند. تعدیل این سهم اثر مستقیمی روی غدیر و همگروهی ها خواهد داشت غدیر با این که در دقایقی از بازار دوشنبه افت کرده بود اما بتدریج به بالای 460 برگشت و در دقایق آخر بازار هم تا نزدیک 470 نوسان کرد انتظار میرود که با پررنگ شدن شایعات پیرامون پارسان غدیر هم بتواند همچنان مثبت بماند و تا مجمع آخرماه افتی نداشته باشد.  


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

درگروه پتروشیمی شایعاتی مبنی بر محاسبه نرخ خوراک در بودجه سال 92 با ارز مبادله ای مطرح هست در این گروه بیشترین مصرف خوراک را پتروشیمی پردیس دارد که نهایتا حدود 100 تومان از سود سهم کاهش خواهد یافت اما در سایر سهمهای گروه این کاهش به مراتب کمتر خواهد بود.جمع شدن صفهای فروش شاید نوید بازار متعادل همراه با عرضه را برای این گروه میدهد.

درگروه قندی بازهم احتمال افزایش نرخ شکر دستاویز یک نوسان دیگر شده بود که مجددا تکذیب شده ولی احتمال دارد در گزارشهای سال آینده نرخ شکر افزایش یابد که میتواند منجر به صعودی دیگر دراین گروه شود.

نکته دیگر روز دوشنبه واکنش گروه فلزات به سطوح حمایتی بود.فولاد مبارکه از سطح 440 تومان برگشت موقتی داشته است پیش از این گفته شد که شکسته شدن سطح 440 به پایین هم برای این سهم و گروه فلزات و هم برای کل بازار خبر خوبی نخواهد بود چرا که منجر به تشکیل الگوی نزولی با شیب تندی خواهد شد.هنوز مشخص نیست که مسولان امر چه سناریویی برای دهه دوم بهمن که مصادف با پیروزی انقلاب است طراحی کرده اند چرا که این دهه امسال با تحریمهای جدید همزمان شده است با تصویب و اعمال تحریمهای جدید شاید کف قیمت دلار در بازار آزاد افزایش یابد و تا قبل از تعطیلات عید نوروز شاید کف دلار حداقل 4000 تومان باشد بنابراین سقوط اولیه بازار در خلال تصویب تحریمها میتواند فرصتی برای سرمایه گذاران میانمدت گروههای صادراتی باشد. شاید اگر بحث تحریمهای 18 بهمن نبود قاطعانه به صعود بازار در هفته آینده بازار رای میدادم ولی الان یک مقدار محافظه کار تر باید بود. 

موضوع مهم دیگر عرضه های اولیه ای است که گمانه زنی ها از عرضه در ایام دهه فجر خبر میدهند که عامل دیگری است که میتواند ترمز بازار را بکشد.فردا بازار متعادلی خواهیم داشت که احتمال دارد با توجه به روند بازار دوشنبه یک بازار هیجانی در ابتدای کار داشته باشیم.یاد آوری میکنم که افزایش عرضه و شکسته شدن سطح 36500 باعث سقوط سنگینی در بازار خواهد شد.

 احسان وفادار

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن