سه شنبه 9 آبان

232
telegram nokhbegan-start
سه شنبه 9 آبانReviewed by Tseexpert on Oct 30Rating:

مهمترین خبر میانه بازار امروز ممنوعیت صادرات 50 قلم کالا بود.درواقع بعد از افزایش نرخ دلار بسیاری از شرکتها بدون تولید تصمیم به صادرات مجدد گرفته بودند.یعنی عین همان کالایی که با ارز دولتی وارد میکردند را صادر میکردند و ارز حاصل را به نرخ روز میفروختند. اما کلیه شرکتهایی که واردات مواد اولیه هم داشتند و از ارز مرجع برای واردات خود استفاده کرده بودند جلوی صادرات محصولات نهایی شان گرفته میشود.حالا بعد از یکسال دانشمندان وزارتخانه به این موضوع پی بردند و چنین قانونی وضع کردند البته این به معنی عدم صادرات این کالاها نیست بلکه به معنی این هست که از این به بعد صادرات این کالاها فقط از طریق نورچشمی ها یا همان مافیای اقتصادی انجام میشود.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در فهرست کالاهای ممنوع الصادرات شده انواع محصولات فولادی و پتروشیمی و مس و روغن نباتی و قند و شکر هم دیده میشود.پس در گروه غذایی به رغم مناسب بودن شرایط روغنی ها شاید این خبر به ضررشان تمام شود. 

عرضه های سنگین ساعت دوم و سوم معاملات امروز بهمین دلیل بوده. انتظار میرود کلیه شرکتهای که محصولاتشان شامل این قانون میشوند در آینده شفاف سازی کنند و تا زمانی که شفاف سازی نشده نمیتوان ابعاد دقیقی برای تاثیر این قانون پیدا کرد. بنظر میرسد این خبر کم کم به چالشی در گروههای صادراتی تبدیل شود.

همانطور که گفته شد هرچه به انتهای بازار نزدیک میشدیم در گروه های مطرح عرضه ها سنگین تر میشد. حجم معاملات شبندر امروز به بیش از 130 میلیون سهم رسید.بنظر میرسد سطح 300 مرز روانی سنگینی برای سهم باشد که اندیکاتورها را به حالت اشباع قرار داده ولی در کوتاه مدت ماکزیمم حرکت سهم را سطح 330-335 میبینم و البته شاید دقیقا این سطح لمس نشود. چون نمودار بلندمدت از سهم ندارم لذا ممکن است در بلندمدت حتی قیمتهای بالاتری هم ببیند.اگر فردا با توجه به اخبار منتشره یک جو احساسی منفی شکل گرفت احتمال این هست که بازهم حجم معاملات شبندر چشمگیر باشد. امروز هم شاهد عرضه نزدیک 50 میلیون سهم توسط حقوقی های سهم بودیم. با توجه به ماهیت چهارشنبه ها در بازار صعودی این دوماه اخیر احتمال افزایش عرضه ها روی همه گروهها هست و شبندر هم استثنا نیست.درصورت منفی شدن بازار نزدیک ترین سطح حمایتی سهم 280 تومان محسوب میشود و با توجه به نقدینگی بالایی که درسهم وجود دارد انتظار کاهش بیشتر تا هفته آینده نمیرود. لذا بین دوسطح ذکر شده میتوان درصورت سرعت عمل نوسان هم گرفت.

 در فولاد نیز خبر فوق موجب افزایش تدریجی عرضه ها شد. شاید این جو در ابتدای بازار فردا کل گروه فلزات را دربربگیرید و موجب نگرانی شود. فولاد حمایت مهم 350 را دارد و فردا نیز به احتمال زیاد نمیتواند از سد 385 عبور کند لذا بین دو مقدار فوق میتوان نوسان گرفت. کسانی که فکر میکنند میتوانند از بازار نوسانی فردا نوسان بگیریند از اشباعها در تایمهای پایین میتوانند استفاده کنند. در فولاد یک الگوی نزولی کوچک در تایم یکساعته به شرط تثبیت زیر 370 میبینم که امیدوارم این الگو بی اعتبار شود و قیمت خط گردن را قدرتمندانه در 370 به بالا بشکند.اگر من این الگوی برگشتی را اشتباه میبینم دوستان تکنکالیست حتما خبر بدهند.بهرحال الگو بسیار کوچک هست و احتمال failedشدن با توجه به اسیلاتورها هست. درصورتی که فردا قیمت زیر 370 تثبیت شود این الگو فعال میشود و تارگت سهم 350 خواهد بود.

 شاخص کل تا تارگت نزدیک کمتر از 400 واحد دیگر فاصله دارد. بنظر میرسد فردا اگر بازار اول وقت اسیر عرضه ها شود در ساعت آخر معاملات فرصتهای خوبی بوجود بیاید و در برخی سهمهای مطرح در نقاط حمایتی یک عده سهام رند بازار را جارو کنند. فولاد شاید یکی از این سهمها باشد که خرید در محدوده نزدیک 250 میتواند نوسان بدهد.

احسان وفادار
bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن