سودآوری بانک سینا از فروش سهام حسینا و بیمه پارسیان

216
telegram nokhbegan-start
سودآوری بانک سینا از فروش سهام حسینا و بیمه پارسیانReviewed by شقایق فرهادی پور on Sep 15Rating:

 درصد از سهام توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و همینطور 8درصد از سهام بیمه پارسیان متعلق به بانک سینا می باشد که باتوجه به آگهی های منتشر شده توسط بانک سینا این بانک قصد فروش سهام این شرکت ها را در نظر دارد.

در حال حاضر بانک سینا در هیچ کدام از شرکت های ذکر شده کرسی مدیریتی در اختیار ندارد، بلکه تنها سهامدار عمده این شرکت ها می باشد. البته با توجه به اینکه شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا به طور مستقیم و غیر مستقیم متعلق به هلدینگ بنیاد مستضعفان می باشد. این امکان که بانک سینا از این طریق یک عضو هیئت مدیره در این شرکت داشته باشد بعید به نظر نمی رسد. همچنین در مورد بیمه پارسیان نیز بانک سینا می تواند با جمع کردن چند سهامدار غیر مرتبط با سهامداران عمده ی این شرکت نیز کرسی مدیریتی در اختیار داشته باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

با توجه به صحبت های انجام شده امکان فروش سهام شرکت های بیمه پارسیان و توسعه خدمات دریایی و بندری سینا با قیمتی بیشتر از قیمت معامله شده در تابلوی بورس اوراق بهادار تهران برای بانک سینا وجود دارد.

بانک سینا در صورت های مالی خود بهای تمام شده 16 میلیون سهم معادل 9.58% از سهام شرکت حسینا را تقریبا 751 میلیارد ریال ثبت کرده است. در واقع بانک سینا سهام این شرکت را در نیمه اول اردیبهشت ماه سال جاری از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی خریداری کرده است. این در حالی است که قیمت پایانی سهام حسینا در تاریخ 22 شهریور ماه 40,284 ریال بوده است که ارزش سهام بانک سینا در این شرکت را تقریبا به مبلغ 645 میلیارد ریال می رساند. بانک سینا 4 ماه پس از خرید سهام این شرکت قصد فروش آن را دارد. با توجه به اینکه فروش سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در پیش بینی ارائه شده توسط بانک سینا برای پایان سال 1394 در نظر گرفته نشده است، بنابراین فروش سهام این شرکت باعث تعدیل پیش بینی سود بانک سینا خواهد شد.

با توجه به اینکه میزان مالکیت سهام حسینا به حدی است که امکان دریافت کرسی هیئت مدیره برای خریدار جدید سهام این شرکت وجود دارد. این احتمال می رود که قیمت فروخته شده بالاتر از قیمت تابلوی بورس اوراق بهادار باشد. حال با در نظر گرفتن اینکه این قیمت 20% بالاتر از قیمت معاملاتی باشد بهای فروخته شده سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا برای بانک سینا تقریبا 773 میلیارد ریال خواهد بود که سود 2.2 میلیارد تومانی عاید این بانک خواهد کرد.

بهای تمام شده تقریبا 160میلیون سهم معادل 8% از سهام بیمه پارسیان در صورت های مالی بانک سینا بالغ بر 192 میلیارد ریال ثبت شده است. این در حالی است که قیمت پایانی سهام بیمه پارسیان در تاریخ 22/06/1394 معادل 1,966 ریال می باشد. به عبارت دیگر با فروش سهام این شرکت با قیمت معاملاتی سودی معادل  122میلیارد ریال عاید بانک سینا خواهد شد. حال با توجه به اینکه میزان مالکیت بانک سینا از سهام بیمه پارسیان به حدی میباشد که با ترکیب دیگر سهامداران خرد کرسی هیئت مدیره این شرکت را نصیب خریدار جدید کند، فروش سهام بیمه پارسیان به قیمتی بیش از قیمت معاملاتی آن دور از انتظار نیست. بنابراین با این فرض که قیمت بلوکی فروخته شده سهام بیمه پارسیان 20% بالاتر از قیمت تابلوی بورس اوراق بهادار باشد، سود محقق شده تقریبا 185 میلیارد ریال خواهد بود.

با توجه به اینکه فروش سهام هیچکدام از شرکت های حسینا و بیمه پارسیان در بودجه 94 ارائه شده توسط بانک سینا نبوده است با فروش سهام این شرکت ها سود خالص در نظر گرفته شده در بودجه 94 به اندازه 21 میلیارد تومان جابجا خواهد شد به عبارت دیگر سود هر سهم به اندازه 8% تعدیل مثبت خواهد داشت.

لازم به ذکر است که ممکن است بانک سینا تدابیر دیگری از فروش سهام این شرکت ها در نظر داشته باشد و یا اینکه به دلیل کمبود نقدینگی سهام این شرکت ها با قیمت هایی پایین تر از قیمت در نظر گرفته شده به فروش برساند.

منبع : شرکت مشاور سرمایه گذاری تامین سرمایه نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن