سیاست این روزها + حال و هوای بازار

307
telegram nokhbegan-start
سیاست این روزها + حال و هوای بازارReviewed by فرزاد عباس زاده on May 12Rating:

 

 


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سلام بر اهالی تحلیل ها و فعالان بازار سرمایه؛

دلیل رنج بودن بازار را می توان در دو نکته جستجو کرد :

1 – بازار از همین امروز می تواند به استقبال تعطیلات آخر هفته برود. تعطیلی سه شنبه باعث می شود که چهارشنبه بازاری نصف و نیمه داشته باشیم.

2 – کم کم خودرویی ها نیز به آخر خط نزدیک می شوند و برای ادامه راه نیاز به کمی استراحت دارند. همین امر دست شاخص را برای رشد خالی می گذارد. البته معاملات دیروز نشان داد که احتمال دارد این بار مپنا به بازار جهت بدهد!

در بازار آزاد دلار آمریکا تا 3238 تومان افت کرد. سکه بهار آزادی نیز 968 هزار تومان به فروش می رسد. جالب اینجاست که ارزش جهانی سکه در حال حاضر در حدود 980 هزار تومان است و خوش بینی به مذاکرات پیش رو و همچنین احتمال ریزش قیمت دلار باعث شده تا فروشندگان زیر ارزش اسمی، سکه را به فروش برسانند.

در بازارهای جهانی نیز قیمت ها تغییر خاصی نکردند. تنها نکته جالب توجه افت قیمتی اونس طلا تا 1287 دلار است. شاید عوامل و سناریوهای زیادی برای افزایش احتمالی قیمت طلا در ماه های آینده مطرح شود ولی به اعتقاد برخی کارشناسان اقتصادی یک سناریو احتمال بیشتری دارد. افزایش احتمالی نرخ تورم در اقتصاد جهانی و پایین نگه داشتن نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی کشورهای بزرگ و صنعتی مهمترین عاملی است که می تواند در بلندمدت بر افزایش قیمت طلا موثر باشد.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی افزایش نرخ تورم در کشورهای صنعتی و توسعه یافته می تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا در سال های آینده باشد.

در حاشیه بازار ، سخنان مقام معظم رهبری در آستانه مذاکرات جالب توجه است. ایشان فرمودند طرفدار ابتکار در سیاست خارجی و مذاکره بوده و هستم. با این حال خاطر نشان شدند که نباید نیازمندی‌های کشور و برخی مسائل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود.

به گفته عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران، همچون سنوات گذشته، مذاکره کنندگان ارشد هسته ای ایران و گروه 1+5 با ضیافت شام آماده برگزاری مذاکرات می شوند.

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد هسته ای گروه 1+5 به همراه معاونانش، هلگا اشمید و استفان کلمنت، سه شنبه شب این بار هم در اقامتگاه سفیر ایران در وین، میزبان جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و شام کاری را با هیات مذاکره کننده ایران صرف خواهد کرد.

هفته گذشته هیات های کارشناسی ایران و گروه 1+5 در حاشیه سومین نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری در معاهده ان. پی. تی 2015 که از هشتم تا ۱۹ اردیبهشت (۲۸ آوریل تا ۹ می‌) در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، به منظور گفتگو درباره پیش نویس توافق جامع هسته ای با یکدیگر گفتگو کردند.

پس از پایان نشست اخیر کارشناسان ایران و 1+5 در نیویورک، سخنگوی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه آلمان و فرانسه، آن ‌ را مثبت ارزیابی کردند.

سخنگوی اتحادیه اروپا با مفید قلمداد کردن آخرین دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و شش قدرت جهانی در نیویورک گفت: هدف از این گفت‌وگوها را تعمیق بیشتر دانش دو طرف نسبت به مسائل موجود و همچنین مشارکت در آماده‌سازی زمینه برای دور بعدی گفت‌وگوها در وین دانسته بود.

مارتین شفر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: در ماه‌های اخیر در مراحل مختلف مذاکراتی از جمله رایزنی‌های کارشناسی در نیویورک پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با سخت و دشوار خواندن مذاکرات هفته آینده در وین تأکید کرد: ما انتظار داریم که دستیابی به توافق نهایی با ایران در موضوع هسته‌ای در پایان مهلت 6ماهه تعیین شده (پایان ماه جولای) امکان پذیر شود البته دو طرف همچنان در برخی موارد دیدگاه‌های متفاوتی درمورد برخی از برنامه‌های مهم برنامه هسته‌ای ایران دارند.

وی در عین حال تأکید کرد: دولت آلمان همچنان اعتقاد دارد که می‌توان در مذاکرات هسته‌ای از راه دیپلماتیک به یک راه حل جامع دست یافت.

لوران فابیوس،‌ وزیر خارجه فرانسه نیز ضمن ابراز رضایت از روند پیشرفت در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای گفت که امیدواریم توافقنامه نهایی با ایران تا پایان زمان مقرر شده در توافق ژنو به سرانجام برسد.

فابیوس در گفتگو با «واشنگتن‌پست» همچنین با اشاره به موضوع غنی‌سازی به عنوان یکی از محورهای مورد اختلاف در مذاکرات هسته‌ای گفت: «ما در ابتدا این مسأله را قبول نداشتیم اما اکنون غنی‌سازی می‌تواند وجود داشته باشد به شرط آن‌که محدود بوده و برای اهداف نظامی مورد استفاده قرار نگیرد.»

پیش از این تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، در پاسخ به انتقادات در داخل کشور بارها اعلام کرده بود که گروه 1+5 در قالب توافق ژنو، حق غنی سازی ایران را به رسمیت شناخته است.

بر این اساس به نظر می رسد که ایران و 1+5 برای دستیابی به توافق جامع در رابطه با حق غنی سازی با یکدیگر اختلاف نظری نداشته باشند.

به غیر از غنی سازی اورانیوم، راکتور آب سنگین اراک، همکاری صلح آمیز هسته ای و رفع تحریم ها از دیگر موضوعاتی است که در مسیر توافق جامع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

با این حال همانطور که دو طرف در مورد حق غنی سازی ایران به توافق دست پیدا کرده اند،بر اساس اعلام دیپلمات های غربی ایران و شش قدرت جهانی در زمینه تبیین سناریوهایی برای حل‌‌و فصل اختلافات درباره رآکتور هسته‌ای اراک هم پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

رآکتور اراک از بحث‌برانگیزترین موضوعات در جریان مذاکرات ایران و 1+5 بوده٬ که به ادعای غربی ها حتی بدون اصلاح و تغییر عمده می‌تواند میزان قابل ‌توجهی پلوتونیوم مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای تولید کند.

بر همین اساس جمهوری اسلامی برای رفع نگرانی های غرب در مورد راکتور آب سنگین اراک طرح بازطراحی این راکتور را ارایه کرده است که به نظر می رسد این طرح مورد موافقت گروه 1+5 قرار گرفته است.

بنابراین شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که در صورت وجود اراده در طرف غربی برای حل و فصل موضوع هسته ای ایران، دستیابی به توافق جامع دور از دسترس نیست.

هر چند در این میان به گفته عباس عراقچی، “نیروهای شر” و “خرابکار” تهدیدی برای دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع و نهایی هستند.

حسن بهشتی پور در گفتگو با فرارو، اعلام کرده بود که نیروهای شر و خرابکار، نیروهای هماهنگ و دارای منافع مشترکی نیستند که خواستار عدم دستیابی ایران و گروه 1+5 به توافق جامع هستند. به گفته او این نیروها تنها در ضدیت با دستیابی ایران و 1+5 به توافق با یکدیگر اشتراک نظر دارند.

ایران و 1+5 از ابتدای آغاز دور تازه مذاکرات اراده خود را برای حل و فصل موضوع هسته ای نشان داده اند و سنگ اندازی مخالفان و گروه های فشار خارج از مذاکرات از جمله اسرائیل و تندروهای داخلی در ایران و آمریکا، نتوانسته خلل در عزم و اراده دو طرف در این رابطه ایجاد کند.

از این رو با توجه به مفید قلمداد شدن مذاکرات کارشناسی در نیویورک این که دو طرف در دور تازه مذاکرات در وین، مشکل حادی پیش رو داشته باشند خیلی اندک است و تنها وقت دو طرف صرف چانه زنی روی کلمات و بندهای توافق جامع خواهد شد.

بازار سهام

گروه خودرویی

پیش بینی وضعیت نمادهای این گروه بسیار دشوار شده است. نمادهای این گروه حوالی سقف قبلی نوسان می کنند. در اندیکاتورها واگرایی کاملا مشهود است. بنابراین خرید در این قیمت ها خالی از ریسک نیست.

در آلترناتیوی دیگر ، سقف های قیمتی مهمی شکسته شده است. به نظر می رسد نمادهای این گروه در موج 3 از 1 از 3 بزرگ الیوتی قرار دارند و می تواند سال 93 سال خودرویی ها لقب بگیرد! مفهوم: حداقل دو فاز رشدی دیگر وجود دارد.

همانطور که مشاهده می کنید به راحتی می توان دو سناریو متفاوت برای این گروه ارائه کرد. به افراد ریسک گریز فعلا این گروه را توصیه نمی کنیم و افراد ریسک پذیر نیز بهتر است مراقب باشند.

در این گروه همچنان از همکاری گسترده ایران و فرانسه خبرهایی به گوش می رسد. پس از مذاکرات ایران خودرو با پژو و حتی علاقمندی رنو برای گسترش فعالیت ها در ایران ، این بار شنیده می شود قطعه سازان فرانسوی تمایل به حضور در بازار ایران دارند.

در خودرویی ها تمام نگاه ها معطوف به خودرو ، خساپا و خپارس است. قیمت های فعلی برای خپارس تند است در حال حاضر 230 تومان حمایت سهم و محدوده 290 به نظر سقف فعلی قیمت است. در فریم هفتگی خپارس مستعد واگرایی منفی بزرگی است.

در نماد ایران خودرو واگرایی مخفی پس از شکست سقف کانال رویت می شود. در خودرو نیز 230 – 235 تومان سطح خرید و 260 و 280 سطوح عرضه هستند.

اما در این میان از خبهمن نیز نباید غافل شد. سهمی که تا چند ماه پیش پا به پای ایران خودرو پیش می رفت و قیمت های بالای 300 تومان را نیز تجربه کرد. اما به یکباره در سراشیبی سقوط قرار گرفت. خبهمن در رنج 200 تا 210 تومان هیچ ریسکی برای خرید ندارد. پیش از این نیز قیمت دو بار در این محدوده حمایت شده است. می توان به نوسان 15 درصدی در صورت خرید در این سطح دل بست.

گروه پتروشیمی

در این گروه خبر عرضه برزویه جدی تر از قبل شده است. سود سال 92 شرکت 215 تومان و سود سال 93 در حدود 180 تومان است. زمزمه هایی از عرضه این سهم در روزهای پایانی اردیبهشت یا نهایتا خرداد ماه به گوش می رسد.

عرضه برزویه به عنوان یکی از بزرگترین زیر مجموعه های فارس ، قطعا می تواند بر روی نماد فارس نیز تاثیر بگذارد. در حال حاضر NAV هر سهم فارس 1875 تومان می باشد.

تاپیکو که پس از شکست سقف کانال نزولی در فاز پولبک می باشد ، به نظر کم کم به محدوده های جذاب خرید نزدیک می شود. 470 – 480 تومان با دید میان مدت ، برای سهمی که NAV در حدود 730 تومان دارد. بسیار جذاب است.

اما مارون که این روزها گل سر سبد پتروشیمی هاست در ایستگاه اول 4200 تومان را پیش روی دارد. این سهم برای میان مدتی ها و بلند مدتی ها حتی در قیمت های فعلی ریسکی ندارد و به نظر می رسد در یک بازه یکساله می تواند در قالب موج z الیوتی تا 5750 تومان نیز پیشروی کند.

سایر نمادهای بازار

مپنا به لحاظ تکنیکی مدتی باید در محدوده های کنونی نوسان کند تا پتانسیل رشد پیدا کند. خرید با دید میان مدت و بلند مدت حوالی 780 – 760 تومان ریسک چندانی ندارد. شناور سهم نیز نسبتا پایین است. اما مبحثی که وجود دارد این است که با ضعیف شدن جو روانی خودرویی ها احتمالا مپنا را وارد گود کنند تا جو روانی بازار مثبت شود.

در نماد وبانک احتمال شکل گیری الگوی Deep Crab دور از ذهن نیست. با شکست 785 تومان به لحاظ تکنیکی قیمت می تواند تا 890 تومان نیز رشد نماید. جالب این که در حال حاضر NAV سهم 1148 تومان می باشد و قیمت روز سهم 68 درصد NAV آن می باشد.

در گروه معدنی ، فولاد صبانور پس از تشکیل و تکمیل ایندینگ دیاگونال و شکست سقف این محدوده ، در محدوده ای رنج در حال نوسان است. خرید این سهم در محدوده 1400 تومان با دید میان مدت خالی از لطف نخواهد بود.

در نماد وبیمه که این روزها صرفا به دلیل قیمت نزدیک به ارزش اسمی و فروش چند ساختمان ، طرفداران زیادی پیدا کرده ، اندیکاتورها در محدوده اشباع از فروشنده هستند. احتمال برگشت موقت قیمت تا 150 – 160 تومان وجود دارد اما به هیچ عنوان توصیه ای به خرید این سهم نداریم. نمادهایی با ریسک کمتر و وضعیت بنیادی به مراتب بهتر در بازار سهام یافت می شوند.

تحلیل تکنیکالی فاذر و دلیل اینکه چرا این سهم صف خرید شد را در اینجا بخوانید.

کاربران عزیز نظر کارشناسان در مورد سهم های خود را در اینجا ببینید..

همچنین کاربران عزیز میتوانند سوالات خود را در بخش حرفه ای پرسش و پاسخ با کارشناسان مطرح نمایند.(کلیک کنید)

موفق باشید…

bashgah-banner

2 نظرها

نطر گذاشتن