telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی و محاسبه ناو (NAV) سیدکو در استانه عرضه اولیهReviewed by سعید خدایی on Nov 15Rating:

 تحلیل بنیادی و محاسبه ناو (NAV)  شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان با نماد سیدکو :

معرفی شرکت :

شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان (سهامی خاص) در تاریخ 13/12/1382 به صورت شرکت سهامی خاص و با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال تأسیس و تحت شماره 218006 در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

شرکت پس از به ثبت رسیدن نزد مرجع ثبت شرکتهای شهرستان تهران به عنوان نهاد مالی تحت شماره 10964 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، در تاریخ 21/1/1392 مجوز فعالیت به عنوان شرکت مادر ( هلدینگ ) را دریافت نموده است. همچنین شرکت در تاریخ 02/02/1393 به شرکت سهامی عام تبدیل شد. این شرکت یکی از هلدینگ های شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی می‌باشد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان و شرکت های فرعی آن همان طور که از نام آن پیداست عمدتا در زمینه های تولید و اجرای پروژه های صنایع سیمان می‌باشد. چشم انداز شرکت حضور به عنوان برترین هلدینگ سیمانی در منطقه و خاورمیانه و یکی از پیشگامان اصلی صنعت سیمان در عرصه جهانی با برخورداری از کارآمدترین ابزارها و توانمندیهای مدیریتی،تکنولوژی و مدیریتی است.

وضعیت صنعت سیمان:

بررسی تقاضای سیمان در مناطق مختلف جهان، حاکی از رشد ملایم تقاضا است. در بین مناطق مختلف جهان بیشترین رشد تقاضا در قاره آسیا و آفریقا بوده است. مصرف سیمان در مناطق مختلف جغرافیایی یکسان نیست و آسیا بیش از نیمی از سیمان جهان را مصرف می‌نماید و اروپا تنها 13 درصد سیمان جهان را به مصرف می‌رساند.

وضعیت صنعت سیمان:

 

لازم به ذکر است طبق آمار، سیمان تولید شده جهان در سال 2012 ، 3800 میلیون تن و در سال 2013 ، 4000 میلیون تن بوده است.

 سهم شرکت در صنعت:

در حال حاضر 67 شرکت سیمانی در داخل کشور با ظرفیت 79 میلیون و 400 هزار تن فعال هستند و حدود 19 میلیون و 400 هزار تن طرح توسعه نیز در حال اجراست که با این افزایش ظرفیت تولید این محصول در کشور به 98 میلیون تن خواهد رسید. مجموعه”سیدکو” طی شش ماه نخست سال 93 به لحاظ تولید کلینکر و سیمان به ترتیب 11 و 12 درصد از کل تولید کشور را به خود اختصاص داده است.شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان با زیر مجموعه های قوی بورسی و غیر بورسی خود توانسته بخش عمده ای از بازار این محصول پرمصرف را ببه خود اختصاص دهد که در ادامه در مورد زیرمجموعه های شرکت بحث خواهد شد.

سرمایه و سهامداران :

شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان با سرمایه اولیه 100 میلیون ریال کار خود را آغاز کرد و در سال 84 سرمایه خود را به 2500 میلیارد ریال رساند و بالاخره در اردیبهشت 92 توانست سرمایه اش را با 60 درصد افزایش از محل مطالبات حال شده سهامداران به 4000 میلیار ریال افزایش دهد.

همچنین شرکت خوش نام سرمایه گذاری گروه توسعه ملی ملی مالکیت 100 درصدی این شرکت را در اختیار دارد.

 بودجه سال 93 :

شرکت برای سال مالی 93 ، مبلغ 344 ریال سود برای هر سهم پیش بینی نموده که در گزارش شش ماهه خود با پوشش 25 درصدی 89 ریال از این سود را پوشش داده است. لازم به ذکر است که ارزشیابی شرکت از لحاظ پوشش سود در گزارش های میاندوره ای در مورد شرکت های هلدینگی تقریبا اشتباه بوده و می‌بایست با بررسی پرتفوی بورسی و غیر بورسی شرکت خالص ارزش دارایی های شرکت را محاسبه کنیم که در ادامه این کار انجام خواهد گرفت.

بودجه سال 93 :

بررسی پرتفوی بورسی:

سبد بورسی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع را عمدتا شرکتهای سیمانی تشکیل می‌دهند. بهای تمام شده این پرتفوی بورسی معادل 3173329 میلیون ریال و ارزش بازار آن 5887388 می‌باشد.

بررسی پرتفوی بورسی:

همانطور که در نمودار زیر مشخص است سه شرکت سیمان شمال، سیمان کرمان و سیمان مازندران به ترتیب بیشترین ارزش بازار سبد بورسی شرکت سرمایه گذاری توسعه معان را تشکیل می‌دهد. لازم به ذکر است این شرکت مالکیت 65 درصد سیمان شمال، 55 درصد سیمان کرمان و 38 درصد سیمان قائم را در اختیار دارد. با بررسی ارزش بازار شرکت های زیرمجموعه شرکت، مشاهده می‌شود که سیمان کرمان و سیمان مازندران به ترتیب با 1066788 و 604959 میلیون ریال، بیشترین ارزش افزوده را برای شرکت به ارمغان آورده اند.

 ارزش بازار سیدکو

به جهت اهمیت سه شرکت مذکور در سبد شرکت سیدکو، لازم است نکاتی در مورد این سه شرکت ذکر شود:

سیمان شمال:

مسئولین شرکت در نظر دارند که در آینده نه چندان دور، خط تولید 500 تنی ایجاد کنند تا تامین سیمان مصرفی تهران و نیز صادرات از شمال کشور امکان پذیر باشد. همچنین برنامه های: تبدیل الکترو فیلتر موجود به بگ هاوس و تهیه طرح توجیهی تبدیل ایرلیفت آسیاب مواد به الواتور در دستور کار شرکت می‌باشد.

سیمان کرمان:

این شرکت در حال حاضر با سه خط تولید و با ظرفیت تولید 3600 تن مشغول به کار می‌باشد. کارخانه سیمان کرمان حدود 30 الی 40 سال است که کار می‌کند و تقریبا فرسوده شده است و نیاز به طرح جایگزینی دارد. لذا مسئولین شرکت قصد دارند برای کاهش هزینه ها، خطهای تولید 2300، 1000 و 300 تنی از مدار تولید خارج کنند وخط تولید جدیدی با ظرفیت 3600 تن راه اندازی شود که کار تمام خطهای تولید را با هزینه کمتر انجام دهد و به این ترتیب هزینه های انرژی و پرسنلی شرکت به طور چشم گیری کاهش می‌یابد.. در این راستا برنامه افزایش سرمایه هم برای این شرکت وجود دارد. لازم به ذکر است که این شرکت دارایی های زیادی دارد که در صورت فروش سود غیرعملیاتی شرکت را به طور چشم گیری افزایش خواهد داد.

سیمان مازندران :

سیمان مازندران موقعیت جغرافیایی خوبی برای صادرات دارد. این شرکت ظرفیت تولید 7200 تن کلینکر در روز را دارد. بیشتر صادرات شرکت سیمان مازندران به کشور آذربایجان بود که به دلیل تاسیس یک کارخانه تولید سیمان با ظرفیت 1.5 میلیون تن در سال در آن کشور، میزان صادرات کاهش یافته و شرکت به دنبال بازار هدف دیگری است که جایگزین خوبی برای کشور آذربایجان گردد. در همین راستا بیشتر روسیه و آسیای میانه مد نظر مدیران این شرکت هستند و گویا مذاکراتی هم با این کشور انجام گرفته است. مسئولین شرکت معتقدند با توجه به بازیهای جام جهانی آتی در روسیه و نیاز به ساخت و ساز در این کشور، روسیه می‌تواند گزینه خوبی برای صادرات شرکت سیمان مازندران باشد.

همچنین شرکت برنامه هایی در دستور کار خود دارد که به شرح زیر می‌باشد:

تقویت ناوگان شرکت حمل و نقل مازند ترابر

ساخت سوله جهت انبار محصولات صادراتی در بندر امیرآباد

ایجاد امکان فروش اینترنتی

نصب و راه اندازی لاین جدید بارگیری فله و پاکتی

بررسی پرتفوی غیر بورسی:

ارزش بازار سبد بورسی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان نسبت به سبد بورسی شرکت، کمتر بوده و بهای تمام شده آن 954729 میلیون ریال می‌باشد. در بین شرکت های غیر بورسی آن، شرکت سیمان ساروج بوشهر وزن بیشتری را دارا می‌باشد. به عبارت دیگر، 70 درصد ارزش بازار سبد غیر بورسی شرکت سیدکو را ساروج بوشهر تشکیل می‌دهد.

همچنین سیمان نیزار قم و سیمان فراز فیروزکوه از شرکت های مهم سبد غیر بورسی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان هستند. این شرکت مالک 50 درصد شرکت ساروج بوشهر، 22 درصد شرکت سیمان نیزار و 32 درصد شرکت سیمان فراز فیروزکوه می‌باشد.

کل ارزش افزوده سبد غیر بورسی شرکت بالغ بر 995142 میلیون ریال برآورد شده که از این مبلغ 590156 میلیون ارزش افزوده شرکت ساروج بوشهر برآورد شده است

بررسی پرتفوی غیر بورسی:

در نمودار زیر،درصد ارزش هر یک از شرکت های غیر بورسی دیده می‌شود.

ارزش بازار

سیمان ساروج بوشهر:

شرکت بین المللی ساروج بوشهر با سرمایه 900000 میلیون ریال یکی از بزرگترین کارخانه های تولید سیمان در ایران است که با ظرفیت 6000 تن در روز مشغول به کار می‌باشد. سهم فروش صادراتی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان در حال حاضر 29 درصد می‌باشد که از این مقدار، 20 درصد آن مربوط به شرکت سیمان ساروج بوشهر می‌باشد. شرکت ساروج بوشهر در منطقه جغرافیایی فوق العاده قرار دارد و تنها کارخانه ای در ایران است که اسکله صادراتی دارد و بارگیری راحت تری دارد. این شرکت اولین صادر کننده کلینکر در 7 ماه گذشته بوده است. لازم به ذکر است که سیمان ساروج تقریبا 70 درصد صادرات حاشیه خلیج فارس را در دست دارد.لازم به ذکر است که شرکت در گزارش شش ماهه 93 خود، زیان انباشته 82621 میلیون ریالی به ثبت رسانده که بنظر می‌رسد این امر کاملا طبیعی بوده و به مرور زمان برطرف خواهد شد. چرا که شرکت سیمان ساروج یک شرکت نوپا بوده و در سال 1388 به بهره برداری رسیده و به مرور زمان وضعیت درخشانی برای این شرکت متصور می‌شود.

سیمان فراز فیروزکوه :

فعالیت های اجرایی سیمان فراز فیروزکوه با ظرفیت تولید سالیانه 1/1 میلیون تن سیمان در اردیبهشت ماه سال 1382 آغاز گردید و در ابتدای سال 1386 به بهره برداری رسید. این کارخانه با استفاده از آخرین تکنولوژی روز صنعت سیمان در رده کارخانه های مدرن روز دنیا قرار گرفته است. سرمایه شرکت 270000 میلیون ریال می‌باشد. سیمان فراز فیروز کوه در 2 کیلومتری سیمان فیروزکوه قرار دارد و 32 درصد آن متعلق به شرکت سیدکو می‌باشد. نکته مثبت شرکت ماشین آلات به روز و خوب آن است و می‌تواند 3800 تن در روز تولید داشته باشد.لازم به ذکر است که برنامه ریزی برای ایجاد ریل راه آهن در دست است که در آن صورت، صادرات این کارخانه بهبود می‌یابد. همچنین شرکت سیدکو سود 2754 ریالی برای هرسهم سیمان نیزار را در بودجه خود پیش بینی نموده است. نکته دیگر این که شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع سیمان قصد خرید140 میلیون از سهام شرکت سیمان فیروزکوه را دارد.

سیمان نیزار قم :

این شرکت در سال 82 تاسیس و در سال 85 با ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال به بهره برداری رسید. ظرفیت تولید شرکت در حدود 3600 تن در روز می‌باشد.سرمایه شرکت 549466 میلیون ریال می‌باشد. همچنین 20 درصد شرکت سیمان نیزار متعلق به سیدکو می‌باشد. شرکت سیمان نیزار هم مانند شرکت ساروج از موقعیت جغرافیایی خوبی به لحاظ نزدیکی به معادن عظیم سنگ آهن و بازار بالقوه برخوردار است.

لازم به ذکر است شرکت سیمان دیر و سیمان تیسفون در حال انحلال می‌باشند.

 

 

روند سودآوری سبد سرمایه گذاری :

همانطور که مشاهده می‌شود روند سودآوری شرکت های زیرمجموعه سیدکو صعودی بوده و روند رو به رشدی را از سال 90 تا 93 در پیش گرفته است. این اتفاق در شرکت های غیر بورسی سیدکو بالاخص سیمان ساروج بوشهر و سیمان نیزار قم نمایان تر است. نکته ی قابل ذکر این است که وضعیت سودآوری شرکت ها در سال 93 می توانست خیلی بهتر از این شود، ولی به دلیل مسائل پیش آمده در عراق و کشورهای عربی و همچنین تحریم های تحمیل شده به ایران، قدرت سودآوری شرکت ها به خصوص سیمانی ها کاهش چشمگیری یافت.

بررسی پرتفوی غیر بورسی:
ارزش خالص دارایی های شرکت بر اساس اعلام خود شرکت:

NAV شرکت بر اساس اعلام خود شرکت تا تاریخ 18/08/93 به شرح زیر می‌باشد :

ارزش خالص دارایی های شرکت بر اساس اعلام خود شرکت:

محاسبه ناو (NAV) سیدکو :

برای محاسبه ارزش خالص دارییهای شرکت، ارزش بازار شرکت های بورسی بر اساس قیمت روز محاسبه شده و ارزش افزوده ای بالغ بر 2714059 میلیون ریال برای شرکت کسب کرده و در محاسبه ارزش خالص داراییهای غیر بورسی، شرکت هایی که تاثیر بسزایی در ارزش بازار پرتفوی غیر بورسی سیدکو نداشتند، به همان بهای تمام شده محاسبه شده و لی شرکت های تاثیر گذار از جمله سیمان ساروج بوشهر، سیمان نیزار قم و سیمان فراز فیروزکوه بر اساس P/E محاسبه شده است.(p/e = 6).

محاسبه کارشناسی ارزش خالص دارای های شرکت :

همان طور که مشخص است ارزش خالص داراییهای کارشناسی شرکت، 8881644 میلیون ریال و ارزش هرسهم مبلغ 2220 ریال برآورد شده است. بر این اساس قیمت مناسب کارشناسی برای عرضه این سهم حدود قیمت 150 تا 160 تومان مناسب ارزیابی می‌شود.

 تحلیل بنیادی

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن