شاخص کل بورس اوراق بهادار از تمامی زوایا

3027
telegram nokhbegan-start
شاخص کل بورس اوراق بهادار از تمامی زوایا Reviewed by علی خوش اقبال on Sep 2Rating:

تحلیل جامع شماره چهار: شاخص کل

این روزها چشم اکثر سهامداران نگران بورس اوراق بهادار تهران به شاخص کل دوخته شده است. شاخصی که پس از صعود تاریخی خود از پاییز 91 تا اوایل زمستان 92 وارد فاز اصلاحی خود شد و عده زیادی از سهامداران را متضرر ساخت. کمتر سهامداری است که بازار روز یکشنبه 22 دی ماه 1392 را به خاطر نداشته باشد روزی که دماسنج اقتصادی بورس تهران با نزول 2388 واحدی خود که در طول تاریخ 47 ساله این بازار بی سابقه بوده است آغاز اصلاح خود را خبر داد. اکنون که بیش از هشت ماه از آن تاریخ می گذرد سوال بسیاری از افراد این است که این اصلاح تا چه زمانی طول می کشد و آیا میتوان روزهای سبز بورس رانیز دید؟ در ادامه سعی می کنیم به بررسی روند نزولی شاخص کل از زمان شروع اصلاح تا به امروز بپردازیم


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

بررسی شاخص کل از دیدگاه امواج الیوت در تایم فریم هفتگی

مطابق روند همیشگی سری از تمامی زوایا، ابتدا به بررسی نمودار در تایم فریم هفتگی می پردازیم

در تایم فریم هفتگی و یا به عبارتی با دید میان مدتی هنوز هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد، اصلاح شاخص بورس تهران آگرچه در مقایسه با همتایان خارجی خود، به علت مداخله در روند بازار کمی طولانی شده است، ولی هنوز همه چیز به صورت نرمال است.

در شکل 1 میبینیم که پس از شروع حرکت روند صعودی شاخص کل و اتمام موج سه صعودی با یک موج چهار اصلاحی روبرو هستیم که همه عناصر آن در وضعیت خوبی به سر می برند، نمودار همچنان بالای کانال های زمانی خود حفظ شده و اسیلاتور  الیوت نیز اگرچه هنوز برای اصلاح جا دارد اما به سمت خط صفر خود نزدیک می شود، شاخص کسب سود نیز عدد بالایی است به این معنی که آن دسته از اهالی قدیمی و بزرگ بازار سرمایه که دید میان مدت و بلند مدت دارند هنوز پول های خود را در تالار شیشه ای پارک کرده اند. هدف موج پنج احتمالی بلند مدتی را در گام اول 93000 واحد و در گام دوم 110000 واحد می دانیم.

TEPIXW1

شکل 1

خبر خوب دیگر این است که شاخص در تایم فریم هفتگی توانسته کانال رگرسیون نزولی بلند مدتی خود را بشکند و این به این معنی است که سیگنال خرید برای سرمایه گذاران با دید بلند مدت در قیمت های فعلی صادر شده است. این موضوع بر دیدگاه بسیاری از تحلیل گران فاندامنتال، که قیمت های فعلی در بسیاری از سهام بازار را ارزنده ارزیابی می کنند صحه می گذارد.

مورد دیگری که پایان روند نزولی شاخص را نزدیک نشان می دهد تشکیل اولین بلوک سفید در نمودار TLB است، آنچه این موضوع را ارزشمند تر می کند این است که این اتفاق بعد از گذشت هفت ماه از اصلاح بازار اتفاق افتاده است به عبارتی هیچ یک از نوسانات قبلی بازار تا پیش از این پتانسیل شروع یک موج صعودی را نداشته اند، پس توصیه اول ما به سهامداران صبور بورس تهران این است که کم کم و به صورت پله ای به خرید سهام پرپتانسیل و با ارزش بالای بنیادی که بعضاً در قیمت های ارزنده ای هستند بپردازند.

TEPIXW2

شکل 2

بررسی شاخص کل از دیدگاه امواج الیوت در تایم فریم روزانه

از دیدگاه موج شماری الیوت در تایم فریم روزانه آنچه که کاملا مشخص است این است که شاخص کل از زمانی که اصلاح خود را شروع کرده است تا کنون توانسته است یک پنج موج نزولی را به خوبی به اتمام برساند، حرکت بعدی شاخص در تایم روزانه خروج از کانال نزولی رسم شده در شکل 3، با هدف رسیدن به عدد 78400 واحد است، که اگرچه تا کنون موفق به طی بیش از نیمی از این مسیر شده اما آخرین نزول شاخص کل از اوایل مرداد ماه امسال و طولانی شدن زمان آن را نمی توان به عنوان یک اصلاح ساده در این مسیر تلقی کرد، با وجودی که نرم افزار شروع به شمارش یک پنج موج نزولی دیگر کرده است این ایده را تا زمانی که تاییدیه شروع موج سه نزولی را نگرفته ایم نمیتوانیم بپذیریم و نزول کنونی را فعلا در قالب یک ABC نام گذاری میکنیم.

TEPIX D1

شکل 3

حال به بررسی سناریوهای پیش رو از دیدگاه الیوت می پردازیم، در صورتی که حمایت های پیش روی شاخص موثر بیافتد، اولین هدف را سقف قبلی یعنی حوالی 75000 واحد میدانیم و در صورت ادامه نزول و تایید موج سه نزولی، انتظار نزول بازار تا حوالی 70000 واحد را داریم که کف قبلی شاخص است، هرچند مهمترین حمایت شاخص کل در عدد 68755 است که از چند جهت برای بازار قابل اهمیت است و تقریباً مهمترین حمایت شاخص محسوب میشود که پس از این مفصل تر به آن می پردازیم.

روزهای سبزبورس کی فرا می رسند؟

در ادامه به دلیل اهمیت موضوع حمایت ها و مقاومت های پیش روی دماسنج اقتصادی بورس تهران را با ابزار های مختلف بررسی می کنیم تا بتوانیم به نتایج معتبرتری برسیم

در اولین مورد مستطیل گان را به دقت رسم می کنیم تا شمایی کلی از حرکت کنونی شاخص در کوتاه مدت به دست آوریم،در شکل 4 مشاهده می کنیم که کف قبلی شاخص به کمک این ابزار به خوبی شناسایی شده است، پس امیدواریم که این خط هنوز هم بتواند نقش حمایتی خود را برای شاخص بازی کند به این ترتیب یکی از مهم ترین حمایت های پیش رو عدد 71300 می دانیم، که از آنجایی که معادل با ابتدای کندل بزرگ سفید قبلی است می تواند اثر گذاری بیشتری داشته باشد.

TEPIX D2

شکل 4

ابزار بعدی دیگر رسم حمایت ها و مقاومت های افقی پیش روی شاخص است، در شکل 5 این حمایت ها و مقاومت ها مشخص  شده اند. مهم ترین و حیاتی ترین حمایت پیش روی شاخص کل، پیوت سالیانه است که در عدد 68755 واحد قرار دارد و با خط مشکی رنگ در نمودار مشخص شده است.

TEPIX D3

شکل 5

نکته ای که بررسی آن خالی از لطف نیست حمایت RSI در حوالی عدد 24 است که می تواند نزدیک ترین حمایت شاخص که شاید همین فردا به آن برسد یعنی محدوده 71950 تا 72250 را  پررنگ تر کند.  ناگفته نماند که محدوده ای که هم اکنون در آن به سر میبریم به علت نزدیکی حمایت های پیش رو یک محدوده قوی حمایتی برای بازار محسوب میشود به عبارتی جای نگرانی زیادی نیست زیرا برگشت بازار در هریک از این روزهای پیش رو و حتی قبل از رسیدن به این محدوده نیز محتمل است. در ادامه مهم ترین حمایت ها و مقاومت های شاخص را مطابق روند همیشگیمان در یک جدول مرتب می کنیم تا بررسی و مراجعه به آن ها در آینده راحت تر باشد.

TEPIX TABLE

 

اما بد نیست کمی بیشتر با دید بلند مدت به شاخص نگاه کنیم، بیایید به بیست سال پیش برویم زمانی که شاخص کل بورس آن روزهای تهران با مقیاس های فعلی ما عدد 350 واحد را نشان می داد، و ببینیم آیا در این مدت رفتاری قابل پیش بینی را می توانیم در نمودار بیست ساله شاخص دید.

TEPIX 20Y

شکل 7

ملاحظه می کنید که در تمام این مدت نمودار شاخص کل درون یک کانال معتبر و بلند مدت صعودی نوسان میکرده است، اصلاح شاخص در دی ماه 92 نیز ناگزیر بود چون نمودار به سقف این کانال معتبر بیست ساله برخورد کرده بود، و آنچه که تا کنون از اصلاح شاخص دیده ایم هنوز در قالب 23% فیبونانچی این کانال هم نیست، به عبارتی اگر 23% این کانال را یک حمایت معتبر برای روند های قوی بدانیم، شاید پایان این اصلاح و برگشت کلی بازار را باید در اواخر مهر ماه و اوایل آبان ماه امسال شاهد باشیم، هرچند اگر دخالت های بیجا آن هم در بازاری که با دامنه نوسان محدود روبروست صورت نمی گرفت و مسائلی مانند محدودیت در فروش و از این قبیل مولتی ویتامین های موقتی به بازار تزریق نمی شد، می توانستیم زود تر از این ها شاهد پایان اصلاح و شروع حرکت مثبت در بسیاری از نمادهای ارزنده باشیم.

جمع بندی کلی

اگرجه انتظار داریم در همین روزها و با واکنش به سطوح حمایتی گفته شده برای مدتی روزهای سبز بازار را ببینیم اما باید به سهامدارانی که با دیدگاه کوتاه مدت در بازار فعالیت می کنند یاداوری کنیم که هنوز انتظار اصلاح برای شاخص را داریم این موضوع البته نه چندان فراتر از مهم ترین حمایت شاخص که بیشتر به صورت زمانی است، یعنی به خاطر کشیده شدن بیش از حد نمودار در تایم فریم روزانه، معتقدیم که اصلاح بازار تا اواخر مهر و اوایل آبان ماه جاری طول خواهد کشید و پس از آن به برگشت کلی بازار بیشتر امیدواریم، ناگفته نماند که شرایط سرمایه گذاری با دید میان مدت در بسیاری از سهام پر پتانسیل بازار فراهم شده است به عبارتی این روزهای سرخ بازار را دیگر به سرخی گذشته نمی دانیم!

 

علی خوش اقبال        11 شهریور 93

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

4 نظرها

  1. سلام استاد
    ممنون از تحلیل های فوق العاده و آموزنده ای که به اشتراک می گذارید
    من به تازگی با برنامه advanced get آشنا شدم و اینطور که متوجه شدم ورژن برنامه ای که من دارم(ورژن 8)برخی از امکاناتی را که شما در تحلیل هایتان استفاده کردید ندارد می توانم ورژن برنامه شما را بدانم و اینکه به چه طریقی می توانم آن را پیدا کنم
    ممنون از راهنماییتون

نطر گذاشتن