شبندر چه کرد ؟

186
telegram nokhbegan-start
شبندر چه کرد ؟Reviewed by Khalili on Jan 12Rating:

شاهد این بودیم که شبندر گزارش 6 ماهه ی حسابرسی شده ی خود را به بازار عرضه کرد. در این گزارش پیش بینی سود شرکت از مبلغ 169 ریال به مبلغ 149 ریال تغییر یافته است. جالب است که مقدار محقق شده ی 6 ماهه نیز تغییر کرده و از مبلغ 78 ریال به 67 ریال رسیده است. دلایل این تغییر به طور عمده ناشی از افزایش میانگین نرخ فروش فرآورده های نفتی و افزایش بهای تمام شده عمدتاً مربوط به افزایش ارزش هر بشکه نفت خام و کاهش هزینه های عمومی و اداری عنوان شده است. یک موضوع جالب دیگر شایعه خواندن مسئولان شرکت شبندر در مورد کاهش سود بوده است در صورتی که این گزارش تعدیل منفی اندک به بازار اعلام شده است.  ظاهر امر این است که باید همین روزها این شرکت بازگشایی شود و به نظر می رسد با بازگشایی با جو منفی و عرضه همراه شود. کارشناسان معتقند این سهم می تواند با کاهش قیمت به قیمت های حدود 400 هم برسد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اما همانطور که در خبر قبلی هم ذکر شد اگر بحث افزایش نرخ سوخت مثل بنزین جدی شود، این شرکت ها با جو مثبت روبرو خواهند شد.

 

متن مصاحبه یک مقام مسئول در مورد شبندر در ذیل آمده است :

« یک مقام مسئول در رابطه با شایعه تعدیل منفی 2 تا 4 تومانی هر سهم پالایشگاه بندرعباس در عملکرد نیمه اول سال اظهار داشت: چنین شایعه‌ای صحت ندارد، چرا که از سود 143 ریالی هر سهم سال مالی جاری که اواخر سال گذشته پیش بینی و اعلام شده بود 67 ریال در نیمه اول محقق شده و سود 149 ریالی هر سهم نیز تایید شده است.وی در درباره توقف نماد معاملاتی این شرکت مشمول اصل 44  توضیح داد: سازمان بورس ایرادی به صورت های مالی و وضعیت پالایشگاه بندرعباس نگرفته و قرار است، امروز چهارشنبه نشستی با مسئولان سازمان بورس برگزار شود، تا مقدمات بازگشایی نماد فراهم شود.

این مقام مسئول با اشاره به این نکته که هم خوراک دریافتی و هم محصولات تولیدی شرکت با نرخ دلار مرجع محاسبه و مبادله شده و این موضوع به علت اهمیتی که دارد، همواره در گزارش‌ها قید می‌شود، خاطر نشان کرد: 5 محصول اصلی شرکت شامل نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره ،بنزین و گاز مایع با دلار مرجع محاسبه می‌شود، اما فراورده‌های ویژه مانند وکیوم باتوم و گوگرد که تنها حدود دو درصد از کل محصولات را شامل می‌شوند، با دلار مبادله‌ای است.

وی با بیان اینکه دو گروه پتروشیمی و پالایشگاهی از برخی جهات با هم متفاوت‌اند، تاکید کرد: متاسفانه اکثر سرمایه‌گذاران به رغم اعلام چند باره، فقط به یک جنبه از وضعیت شرکت نگاه می‌کنند و به این موضوع که وضعیت فروش محصولات شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاهی با هم متفاوت است، توجهی ندارند.

این مقام مسئول ادامه داد: فروش محصولات پالایشگاهی توسط شرکت ملی پالایش و پخش انجام شده و درآمد آن به حساب خزانه واریز می شود، تا بعد از کسر سهم دولت و در صورت لزوم صندوق توسعه ملی، معادل یک دوازدهم به شرکت‌های پالایشگاهی داده شود.

وی در پایان گفت: با این همه مدیران شرکت مسئول ارایه اطلاعات درست و واقعی در کمترین زمان ممکن بوده و در مورد قیمت سهام پالایشگاه بندرعباس نقشی ندارند، چون این موضوع تابع عرضه و تقاضا و تصمیم سرمایه گذاران و بازار سهام است.»

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن