شناسایی کف های جدید

349
telegram nokhbegan-start
شناسایی کف های جدیدReviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 29Rating:

 

سلام خدمت دوستان بر بام بازار؛


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

روزهای یک شنبه هم مانند قبل مانند تابویی عزم مثبت شدن ندارد.البته انتظار هم نداریم این اتقاف بیوفتد چرا که حداقل باید به عنوان یک ببینده ی حرفه ای از زوایای بهتری به بازار بنگریم.وضعیت نموداری شاخص کل را در روز گذشته به تصویر کشیدیم.این نماگر پس ازشکست حمایت خود در هفته ی پیش عزم خود را برای رسیدن به 69 تا 70 هزار جرم تر کرد.با این اوصاف اگر بخواهیم خیلی بد بینانه به بازار نگاه کنیم عدد 65 هزار،ایستگاه بعدی یا شاید نهایی باشد…

با این که خبر های خوبی در خصوص تولید از زبان رئیس جمهور بیان شده اما در بازار هنوز موفق به رویت اتفاقی جدید نشدیم.به عنوان مثال معاون اول رییس جمهوری از دستگاه های اقتصادی خواست، ضمن بازبینی و بررسی مجدد پیش نویس برنامه حمایت از تولید، جلساتی فشرده و مستمر برگزار کنند و حداکثر تا پایان تیرماه برنامه ای منسجم، دقیق و عملیاتی برای رونق بخشیدن به تولید و خروج از شرایط رکود ارایه دهند.

از طرفی معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که، بازارهای سرمایه در دنیا با دو چالش عمده ریسک و ابهام مواجه هستند، گفت: ریسک یعنی قابل سنجش کردن آینده، اما ابهام یعنی اینکه مشخص نیست در آینده چه اتفاقی می افتد، هم اکنون بازار با ریسک سیستماتیک یا غیرسیستماتیک جدی مواجه نیست، اما برخی ابهامات باعث بروز چنین سیکلی در بازار شده است.

امروز در کدال هم به جز دو گزارش مهم،صورت مالی خاصی و اثرگذاری ننشست.

در یکی از این گزارش ها مدیر عامل سیمان شرق این گونه پروژه ی جدید خود را توصیف کرد:

در تاریخ ۱۳۹۳/۰۵/۳۱ ، سود آوری کارخانه مزبور تاثیری بر سود هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۳/۰۶/۳۱ شرکت سیمان شرق نخواهد داشت . بدیهی است سود کارخانه سیمان سفید در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۱۳۹۴/۰۶/۳۱ این شرکت لحاظ خواهد گردید.

اما گزارش دیگری که مهم اما سوخت شده بود در خصوص آمار واقعی تولیدات ایران خودرو و سایپا بود.به این ترتیب این دو خودرو ساز در 3 ماهه ی 93 نسبت به 3 ماهه ی 92 177% و 31% رشد را تجربه کردند.

در بازار چه خبر بود؟

در خصوص گروه پتروشیمی در خبرها شنیده شده خبرهای مثبتی نظیر رشد اندک نرخ اوره در بازارهای جهانی در کنار رشد قیمت محصولات شرکت های پتروشیمی در بورس کالا هم نتوانست مانعی برای افت بیشتر نمادهای این گروه باشد.امروز فقط کرماشا بود که به زحمت توانست اوضاع خود را بالاتر از سایرین نگه دارد.جرقه ی نرخ خوراک اولین حس بد بینی را به این گروه فراهم کرد. در این راستا به نقل از فارس شرکت ملی گاز به دلیل لغو مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی برای افزایش قیمت خوراک به ۱۳ سنت، به شرکت‌های پتروشیمی بدهکار شده است.ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت دهم در ابتدای سال 92 قیمت خوراک پتروشیمی‌های گازی را به 13 سنت معادل 325 تومان در هر متر مکعب افزایش داد. بر این اساس، با اصرار مسئولان پتروشیمی در مصوبه ستاد تدابیر بهای خوراک از بهای سوخت پتروشیمی‌ها جدا شد، به گونه‌ای که پتروشیمی‌ها تنها بهای خوراک را با قیمت 13 سنت بپردازند و بهای گازی را که به عنوان سوخت می‌سوزانند به قیمت عمومی سوخت گاز در کشور یعنی 70 تومان در هر متر مکعب بپردازند.

بر این اساس، به دلیل لغو مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی، شرکت ملی گاز به شرکت‌های پتروشیمی بدهکار شده است.  مدیر مالی شرکت ملی گاز، با اشاره به تغییر نرخ اتان در سال گذشته و بازگشت به نرخ سابق گفت: بر اساس مصوبه دولت، نرخ اتان به نرخهای سابق بازگشت.

وی افزود: بر اساس مصوبه مذکور در سال ١٣٩٢،  قیمت اتان از ٢۴٠ دلار به ١۴٠ دلار و نرخ خوراک پتروشیمی ها نیز از ١٣ سنت به ٧٠٠ ریال بازگشت که با احتساب عوارض این میزان به ٨٠٠ ریال رسید.

مدیر امور مالی شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: بر همین اساس به دلیل اینکه شرکت‌های پتروشیمی مبالغ بیشتری در سال ١٣٩٢ به شرکت ملی گاز پرداخت کرده بودند( با توجه به کاهش قیمت) این شرکتها از این محل طلبکار شده و به همین دلیل بودجه نقدی سال ١٣٩٣ شرکت گاز دچار تغییرات گردیده است.

در ادامه فراز و نشیب‌ قیمت‌گذاری منطقی خوراک گاز، در جریان بررسی بودجه 93 در مجلس شورای اسلامی، دولت پیشنهادی در خصوص افزایش نرخ خوراک گاز ارائه کرد و علیرغم مقاومت‌های شدید قیمت 13 سنتی خوراک پتروشیمی‌ها به تصویب رسید.

وزارت نفت در اجرای این مصوبه قیمت سوخت و خوراک را یکسان و 10 سنت در هر متر مکعب در نظر گرفت. اما مجلس این یکسان‌سازی را نپذیرفت و رئیس مجلس از دولت خواست قیمت خوراک را مطابق مصوبه مجلس 13 سنت در نظر بگیرد و قیمت سوخت در مصوبه هیئت دولت به صورت جداگانه تعیین شود. شیوه محاسبه وزارت نفت در قیمت سوخت و خوراک 1500 میلیارد تومان به درآمدهای وزارت نفت از محل تحویل گاز به پتروشیمی‌ها اضافه می‌کرد.

در گروه پالایشی که مدت هاست تحرکی نداریم بالاخره یک خبر خوب از زبان مدیر عامل شاوان در این آشفته بازار شنیده شد. مدیرعامل پالایشگاه لاوان از ۳ طرح پیشنهادی این پالایشگاه در زمینه صنعت پالایش خبر داد و گفت: برآورد اولیه ما ارزش کلی سرمایه‌گذاری برای احداث این واحد‌ها را 400 تا 500 میلیون دلار نشان می‌دهد.باقی اعضا هنوز در فشار فروشند.شبندر ظاهرا به زیر هزار تومان فکر می کند.

برای نمونه در حالی که در سال گذشته اعلام نرخ گاز 13 سنت خوراک شرکتهای پتروشیمی ، اولین جرقه های نزول در بازار را ایجاد نمود ، اکنون لغو مصوبه یکسان سازی خوراک و سوخت گازی شرکتهای پتروشیمی به ظاهر به نفع این شرکتها شده است و هزینه های آنان را کاهش می دهد.

پیشنهاد می کنم دو خبر مهم در خصوص عوارض سنگ اهن و صنایع ریلی را بخش تکمیلی بر بام بازار بخوانید…

از صنعت حمل و نقلی+ بهره های مالکانه را در این بخش بخوانید.

شفاف سازی خودرو و خساپا و نگاه سرد بازار به گزارشات را هم در ادامه مطالعه کنید.

موفق باشید

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن