شنبه 16 دی

237
telegram nokhbegan-start
شنبه 16 دیReviewed by Tseexpert on Jan 5Rating:
شنبه 16 دی
ابتدا کمی درمورد اتفاقات روز چهارشنبه صحبت میکنیم.چهارشنبه قبل از شروع بازار فولاد برای شفاف سازی متوقف شد که البته خیلی
زود یک شفاف سازی از این شرکت روی سایت کدال قرار گرفت که بنظر تفاوتی با شفاف سازی قبلی که یکی دوهفته پیش منتشر شده بود
نداشت.متوقف شدن فولاد در ابتدای بازار تاثیر منفی داشت و در همه گروههای بزرگ شاهد افزایش عرضه بودیم.بعد از باز شدن فولاد
هم یک جو منفی جدید در بازار باعث افت سهمهای بزرگ تا ماکزیمم منفی شد.
 
حمایت مهم شاخص کل درحال حاضر سطح 3750-37100 محسوب میشود.شاخص که در ساعت آخر روز سه شنبه واگرایی منفی نشان داده بود منجر به عرضه های زیادی در روز چهارشنبه شد و درحال حاضر در تایم روزانه نیز همین موضوع مشاهده میشود بنابراین روز شنبه هم شاید عرضه های زیادی در بازار داشته باشیم.معمولادر هفته های اخیر با شروع هفته کمی اخبار منفی به فراموشی سپرده میشد و کفه تقاضا در بازار افزایش میافت. تعطیلی روز شنبه در روز پنج شنبه اعلام شد و بنابراین بازار غافلگیر شد پس احتمال این هست که با بازشدن بازار یکشنبه سهامدارانی که نیاز به نقدینگی دارند در ابتدای بازار عرضه کننده باشند.از سوی دیگر دستورالعمل اخیر سازمان بورس در مورد خریدهای اعتباری طبق محاسبات میتواند موجب خروج حداقل 300 میلیارد تا 500 میلیارد تومان نقدینگی از بازار شود و با توجه به متوقف بودن چند نماد مطرح بنظر روی سایر سهمها کمی فشار عرضه در هفته پیشرو سنگینی کند.
 
باز شدن نمادهای متوقف میتواند به روان شدن معاملات کمک کند.شبندر بدلیل رشد اخیر برای شفاف سازی متوقف شده ولی هنوز گزارشی از شرکت منتشر نشده است.شتران بدلیل تغییر بالای 20 درصد درگزارشهای بعد از عرضه اولیه و ابهام بوجود امده متوقف شده است قبل از اینکه این شرکت عرضه اولیه شود حتی با نگاهی به گزارش مالی سه ماهه این شرکت و با یک چرتکه انداختن ساده هم میشد این تعدیل بزرگ را در شرکت پیش بینی کرد حالا چگونه این تعدیل از چشمان حسابرسان با سابقه سازمان بورس مخفی مانده است جای تعجب دارد. درمورد پالایشگاه اصفهان هم با توجه به اختلافات موجود بنظر نمیرسد به این زودیها نماد این شرکت باز شود.
 
درگروه فلزات با توجه به شرحی که درمورد فولاد دادیم روز چهارشنبه شاهد جو نوسانی بودیم.فملی که تا 780 تومان هم افت کرده بود با یک واگرایی مثبت در تایم یکساعته مواجه شد که منجر به نوسان سهم تا سطح 790 تومان شد توصیه ما نگهداری این سهم تا زمانی که سطح 775-780 شکسته نشده است میباشد.اگر این سطح در فملی شکسته شودمنجر به تشکیل الگوی نزولی کوچکی خواهد شد که سهم درکوتاه مدت با افت روبرو میشود.
 
خود فولاد مبارکه هم که معاملاتش در آخروقت چهارشنبه با تردید سهامداران مواجه بود تا زمانی که بالای 480 ایستاده است جای نگرانی نیست ولی اگر به هرعنوان این سطح شکسته شود در کوتاه مدت الگوی مشابهی با فملی تشکیل خواهد داد که افت خواهد کرد. سطح نگهداری ومعادن 570 تومان خواهد بود یعنی تا زمانی که این سطح شکسته نشده میتوان نگهداری کرد ولی شکسته شدن این سطح منجر به افت بیشتر خواهد شد. اگر دستورالعمل ابلاغ شده اخیر سازمان بورس به کارگزاری ها اصلاح نشود درکوتاه مدت جلوی رشد بازار گرفته خواهد شد.
 
درگروه خودرویی گزارش اخیر خاور هم افتضاح بود.این شرکت که سود سال 91 را پیش از این 26تومان اعلام کرده بود با اعلام زیان 23 تومانی که در ششماهه بیش از 105 درصد آن را پوشش داده است آب پاکی را روی سهامداران گروه خورویی ریخت.علت اصلی این تعدیل افت شدید تولید در این شرکت و به طبع آن کاهش فروش عنوان شده است.امیدواریم در مورد سایر سهام گروه خودرویی چنین اتفاقی نیفتدخصوصا سایپا که مدتی است برای تعدیل متوقف شده ولی هنوز خبری رسمی درمورد آن منتشر نشده است.
احسان وفادار 
bashgah-banner nokhbegan-start

3 نظرها

نطر گذاشتن