صعودی بودن بازار را جدی بگیریم ؟

772
telegram nokhbegan-start
صعودی بودن بازار را جدی بگیریم ؟Reviewed by محمد محمدی on Sep 23Rating:

سلام خدمت همه دوستان عزیز

شاید بشه امروز را نقطه عطف بازار در روند میان مدت دانست ، روند معاملات بازار تا حدودی ما رو به آینده بازار خوشبین کرد ، البته نباید انتظارات را خیلی بالا برد چون ابهامات همچنان در مورد بازار وجود دارد از بحث مذاکرات گرفته تا رکود اقتصادی فعلی کشور ، حتی درصورت حل شدن نسبی موضوع هسته ای ، رکود فعلی موضوعی نیست که در کوتاه مدت اثراتش از بین برود و قطعا زمانبر خواهد بود .


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز شاخص کل با 40واحد افزایش به 71726 رسید ، موضوع جالب توجه اینکه بعد از پارسان بیشترین تاثیر مثبت را هلدینگ های دارویی تیپیکو و والبر بر مثبت خوردن شاخص کل داشتند .

 

گروه دارویی :

معاملات امروز این گروه فوق العاده بود ، از آن جهت که اکثر شرکتهای گروه با حجم بالا توانستند مقاومتهای خود را بشکنند ، والبر امروز با گذر از محدوده مقاومتی 480تومان کار بزرگی انجام داد و راه خود را برای رسیدن به هدف میان مدتی  650تومان که قبلا پیش بینی کرده بودیم هموار ساخت ، امروز مجددا آقای آرش حکمت  وضعیت این نماد ، بهترین نقطه خرید فعلی و هدف میان مدت آن را بررسی کردند که میتونید این مطلب را از اینجا بخوانید .  امروز نماد تیپیکو بعد از مجمع سالیانه و تقسیم سود 750 ریالی با 3% افزایش قیمت بازگشایی شد . دیروز هم خدمت دوستان عرض کردم که با توجه به خبرهای بدست آمده از گزارشات ششماهه نه چندان مناسب از زیرمجموعه های تیپیکو بهتر است دوستان میان مدتی والبر را جایگزین تیپیکو در سبد خود کنند. داسوه همچنان یکی از سهمهای مورد توجه این گروه هست ، حجم معاملات بالای این سهم نسبت به متوسط روزهای گذشته هم جالب بود . امروز در کارگزاری بورس بیمه ایران با همکاری بورس نیوز تحلیل صنعت دارو به همراه شرکتهای داسوه و دجابر صورت پذیرفت که نشان دهنده توجه ویژه اهالی بازار به این گروه میباشد .

 

 

 

گروه ساختمانی :

امروز این گروه هم مورد توجه بازار قرار داشتند و اکثر سهمهای این گروه معاملات خود را مثبت و همراه با صف خرید دنبال کردند . در روزهای گذشته هم در مورد وضعیت مطلوب این گروه و جذاب بودن قیمت سهام شرکتهای این گروه صحبت کردیم ، چند روز پیش هم آقای آرش حکمت وضعیت ثغرب رو بررسی کرده بودند که میتونید مجددا این مطلب را از اینجا بخوانید ثفارس هم امروز صف خرید کوچکی داشت ، موضوع مهم در معاملات این سهم حجم پایین معاملات در قیمتهای فعلی است ، در صورت وجود تقاضا انتظار رشد قیمتی سهم طی روزهای آینده دور از ذهن نخواهد بود .

 

گروه خودرویی :

بعد از معاملات مثبت روزهای گذشته ، امروز این گروه به تعادل رسیدند و بعضا معاملات شرکتهای این گروه به درصدهای منفی هم رسید . اکثر نمادهای این گروه در محدوده مقاومتی مهمی قرار دارند که فعلا انرژی لازم برای عبور از آن را نداشتند ، البته معاملات امروز خزامیا قابل توجه بود ، امروز خزامیا توانست مجددا با حجم معاملات قابل توجه به محدوده بالای 111تومان (نقطه حمایتی مهمی که قبلا شکسته شده بود) نفوذ کند و با صف خرید نسبی معاملات خود را به پایان برساند. باید دید از لحاظ بنیادی تغییری در این شرکت اتفاق افتاده یا گزارش ششماهه شرکت میتونه محرک این روند باشه یا موضوع چیز دیگریست . به هر حال نسبتا وضعیت این نماد بهتر از بقیه گروه میباشد .

به شخصه همچنان از لحاظ بنیادی نظر چندان مثبتی روی روند میان مدتی این گروه ندارم ، حتی در صورت ایجاد جو هیجانی مثبت به واسطه مثبت بودن مذاکرات هسته ای بازهم فروش سهمهای این گروه را ترجیح میدهم .

ولی شاید بشه یک نیم نگاهی به شرکتهای لیزینگ داشت ، با توجه به اینکه قدرت خرید مردم بواسطه افزایش قیمتها طی یکی دوسال گذشته کاهش پیدا کرده شاید یک افزایش تقاضای نسبی در خرید لیزینگی بوجود بیاد و شرکتهای لیزینگ بتوانند در آینده با رشد سودآوری همراه شوند به همین دلیل آقای آرش حکمت امروز یکی از شرکتهای این گروه را بررسی کردند که میتونید این مطلب را از اینجا بخوانید .

 

گروه پتروشمی :

مدتهاست روند معاملات این گروه متعادل بوده و کمتر هیجانی در معاملات نمادهای مختلف این گروه داشتیم ، مهمترین موضوع پیرامون این گروه 1- کاهش قیمتهای جهانی نفت میباشد که میتواند در قیمتهای جهانی محصولات این گروه تاثیر گذار باشد . البته اگر بخواهیم دقیقتر به این موضوع نگاه کنیم در صورت ادامه روند کاهشی قیمت نفت افزایش نرخ ارز در داخل کشور را خواهیم داشت که این موضوع اثر پذیری بیشتری نسبت به کاهش قیمتهای جهانی خواهد داشت .

2- روند مذاکرات هسته ای و تاثیرات آن بر قیمت ارز ، بازار همچنان منتظر اس تا ببیند چه اتفاقی در مذاکرات هسته خواهد افتاد واثرات آن بر قیمتهای ارز چه خواهد بود.

این دو ابهام باعث شده بازار به دیده تردید به این گروه نگاه کند ، شاید متعادل بودن معاملات این روزهای بازار نشات گرفته از این موضوع باشد .

امروز شخارک هم گزارش جدید خود را به روی کدال فرستاد که همراه با تعدیل منفی کمتر از 10% بوده است شرکت دلیل این تغییرات را به شرح زیر اعلام کرده است :

2. شرکت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 1393 را با سرمایه 000ر1 میلیارد ریال در تاریخ های 13/12/92 و 26/12/92 مبلغ 680ر4 ریال و با سرمایه 000ر2 میلیارد ریال در تاریخ های 16/04/93 و 27/05/93 مبلغ 007ر3 ریال و مطابق اطلاعیه اخیر مبلغ 738ر2 ریال اعلام نموده است.
علت کاهش پیش بینی درآمد هر سهم عمدتا ناشی از افزایش نرخ خوراک (گاز ترش) از نرخ هر متر مکعب 9.5 سنت به 16.61 سنت می باشد.

البته اگر بخواهیم یک نگاه دقیقتری به شرکت داشته باشیم باید در نظر داشت که شرکت نرخ تسعیر ارز برای 7ماهه پایانی سال را مطابق با نرخ ارز مبادله ای 2650تومان در نظر گرفته است در صورتی که بنظر من حتی با یه نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای بازهم قیمت دلار زیر 3000تومان نخواهد ماند. وسود شرکت در آینده حداقل تا محدوده قبلی رشد خواهد کرد .

 

موفق باشید .

 

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

4 نظرها

  1. با سلام و تشکر چندیدن باره بابت معرفی سیگنال های سودده(ثفارس والبر داسوه و …)
    می خواستم نظرتون رو راجع به وپاسار بدونم
    شنیدم که از تکنیکالی در کف قیمتی خودش قرار داره و دیگه افت خودشو انجام داده و با توافق مذاکرات هم بانکی ها رشد میکنند
    می خواستم نظرتون را از دید بنیادی بدونم با تشکر

نطر گذاشتن