ضمیمه بر بام بازار (نقل قول)…

277
telegram nokhbegan-start
ضمیمه بر بام بازار (نقل قول)...Reviewed by فرزاد عباس زاده on Jun 16Rating:

 

پتروشیمی ها


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

الف) این روزها پتروشیمی ها به دو دسته تقسیم شده اند: ابتدا گروه پتروشیمی خوراک گازی که با تهدید افزایش نرخ خوراک مواجه هستند و دسته دوم گروه پتروشیمی خوراک مایع که نه تنها با افزایش نرخ خوراک مواجه نیستند بلکه تلاش میشود تا با کاهش قیمت خوراک این پتروشیمی ها، سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی مایع جذاب تر شود.
ب) چهارشنبه پتروشیمی شازند با صف خرید سنگین و حجم معاملات سنگین به کار خود ادامه داد اما شاهد عرضه های بسیار سنیگینی بود. عرضه هایی که در آخر کار از پس تقاضای بالای این سهم برنیامد. این روزها چشم انداز شازند آنقدر روشن است که بازار براحتی از این سهم نمیگذرد. این سهم موجی که فکر می کرد در قیمت های ۱٫۲۰۰ تومان برای عرضه او رقم می خورد را تحمل کرد و با صف مجدد به مسیر خود ادامه داد.
ج) شیران نیز در سطوح قیمتی بالای ۳٫۳۰۰ تومانی با فشار عرضه ها همراه شد. شیرانی که پتانسیل تعدیل مثبت خوبی داشته و به واسطه همین پتانسیل جای رشد قیمتی خوبی را تا سطوح قیمتی ۳٫۵۰۰ تومانی را دارد. در بازار شایعه  کردند که شیران سود ۸۱۰ تومانی را به بازار اعلام می کند. البته  این شایعات است و ممکن است با  یک شفاف سازی همه چیز به هم  بریزد، اما  با این  خبر شرایط گروه وابسته به  شیران اوج گرفته که به نظر میرسد بازار باید روی سهم هایی مانند واتی ، ولصنم و وصنعت  بیشتر متمرکز باشد.
د) اما مارون در آستانه قیمت های ۲٫۵۰۰ تومانی به تعادل رسید. فراموش نشود مارون ارزش ذاتی بالایی داشته و باز هم توان بازگشت به سطوح قیمتی ۲٫۸۰۰-۳٫۰۰۰ تومانی را دارد و در گروه پتروشیمی به سهمی کم ریسک و با پتانسیل های بنیادی بالا تبدیل شده است.
ه) روز چهارشنبه صف خرید سنگینی را در پتروشیمی خارک شاهد بودیم. خارکی که می تواند با تعدیل مثبت در عملکرد ۳ ماهه این صف خرید را توجیه کند. خارک در قیمت های بسیار خوبی قرار داشته و در مقطع فعلی می تواند تا سطوح قیمتی ۲٫۴۰۰ تومان با رشد قیمتی همراه شود.
و) مجمع پتروشیمی زاگرس که صبح روز چهارشنبه کار خود را آغاز کردو با حضور بیش از ۹۰% سهامدارانش به تقسیم سود ۴٫۱۰۰ ریالی به ازای هر سهم رضایت داد. در مجمع زاگرس تقسیم سود حداکثری، سهامداران بزرگترین متانول ساز خاورمیانه را خوشحال و راضی کرد. بدین ترتیب دیروز زاگرس از سود۴٫۱۱۹ ریالی خود ۴٫۱۰۰ ریال یعنی تقریب معادل ۱۰۰% آن را تقسیم کرد. زاگرس این روز ها با توجه به عملکرد مثبتش در تولید و فروش به خصوص موفقیت در زمینه دور زدن تحریم ها با شایعه تعدیل مثبت سود سال ۹۲ نیز مواجه است. عزیزی مدیرعامل هلدینگ نفت و گاز پارسیان هم که یکی از ناظران مجمع بود ، درباره افزایش نرخ خوراک افزود: قیمت خوراک بحث پیچیده ای است که هنوز تصمیم قطعی درباره آن گرفته نشده است. وی گفت: نرخ خوراک پتروشیمی زاگرس برای بودجه سال ۹۲ مبلغ ۷۰ تومان در نظر گرفته شده است.
ز) مجمع پتروشیمی شیراز هم صبح روز گذشته ، تقسیم سود ۱۵۲ تومانی را از تصویب گذراند.در این مجمع آنچه که بیش از همه مورد توجه سهامداران قرار داشت طرح سوم اوره و آمونیاک این شرکت بود که از سوی مدیران این شرکت اعلام شد و این که واحد آمونیاک تاکنون از پیشرفت فیزیکی ۸۳ درصدی و واحد اوره از پیشرفت فیزیکی ۷۱ درصدی برخوردار بوده است. بر این اساس، پیش بینی شد که واحد آمونیاک شرکت پتروشیمی شیراز تا پایان سال مالی جاری به بهره برداری  برسد، اما بهره برداری واحد اوره شرکت در پی بروز مشکلات ناشی از واردات دو مبدل که تامین آن به یک شرکت ژاپنی واگذار شده بود، به سال مالی ۹۳ موکول شده است. این گزارش می افزاید: همچنین در این مجمع، هیات مدیره پیشنهاد اجرای افزایش سرمایه ۶۰۰ میلیارد تومانی از محل آورده نقدی را به مجمع ارایه کرد که قرار شد تا طرح توجیهی این افزایش سرمایه از سوی مدیران شرکت آماده شود. سرمایه شرکت پتروشیمی شیراز هم به منظور اجرای طرح سوم اوره و آمونیاک افزایش خواهد یافت.
ه) پتروشیمی فارابی سود هر سهم سال مالی جاری خود را از ۱۷۱۲ ریال به ۲۴۳۱ ریال افزایش داده است با تعدیل مثبت ۴۲ درصدی روبرو شده است.
فروش شرکت کاهشی بوده است  که به علت کاهش نرخ بوده است.کاهش ۴ درصدی فروش به دلیل برآورد افزایش نرخ فروش dopو pa به ترتیب ۲۵ و ۲۶ درصد نسبت به برآورد افزایش نرخ فروش آنها به میزان ۳۳و ۳۶درصددر اطلاعیه قبلی می باشد
اما علت اصلی تعدیل مثبت:سایر درآمدهای عملیاتی شرکت نیز از مبلغ ۸۵ میلیارد ریال به مبلغ ۲۲۸ میلیارد ریال( مبلغ ۵۵۸ر۴ ریال به ازای هر سهم) افزایش یافته که ناشی از اجاره تمامی مخازن و توانایی ارائه خدمات بارگیری می باشد.
همچنین افزایش هزینه های مالی به دلیل برآورد دریافت تسهیلات در سال۹۲ جهت انجام پروژه های جدید می باشد. شرکت بابت هزینه های ساخت ۲ دستگاه مخزن، مبلغ ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد نموده که منابع تامین طرح از محل اخذ تسهیلات بانکی و منابع داخلی شرکت به ترتیب شامل مبالغ ۱۰۰ میلیارد ریال و ۲۰ میلیارد ریال می باشد.نقل از ermia

 

پیروز باشید…

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن