عرضه اولیه اخزا | اسناد خزانه اسلامی

2295
telegram nokhbegan-start
عرضه اولیه اخزا | اسناد خزانه اسلامیReviewed by کارشناس on Sep 29Rating:

با سلام خدمت شما کاربران گرامی تحلیلها

در این مطلب می خواهیم در خصوص اسناد خزانه اسلامی که قرار است روز چهارشنبه 8 مهرماه برای اولین بار عرضه اولیه گردد اطلاعاتی را خدمت شما به صورت کاملا مختصر ارائه دهیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

اسناد خزانه را معمولاً دولت ها برای تآمین منابع مالی خود منتشر میکنند و این اسناد خزانه ای که قرار است عرضه اولیه شود سررسید یکساله دارد که از اسفند 93 تا اسفند 94 می باشد. ماهیت این اوراق به این صورت است که ارزش اسمی برابر با 100 هزار تومان دارد و وقتی شما می خواهید در بازار این اوراق را خرید نمایید به قیمتی کمتر از قیمت اسمی آن یعنی 100 هزار تومان پول پرداخت می کنید چرا که این اوراق را در سررسید(1394/12/23) به قیمت اسمی از شما خریداری می کنند پس سود شما برابر است با اختلاف قیمت خرید و قیمت اسمی.

پس تا اینجا نتیجه گرفتیم که سود شما از خرید این اوراق برابر است با اختلاف 100 هزار تومان با قیمت خریدتان. این اوراق برخلاف اوراق مشارکت کوپن و پرداخت دوره ای ندارد که مثلا هر سه ماه یکبار به شما سود 5% پرداخت کند. پس شما به عنوان مثال اگر این اوراق را 88 هزار تومان بخرید روز 23 اسفند دولت از شما 100 هزار تومان می خرد و سود شما می شود 11 هزار تومان. اسناد خزانه اسلامی به خاطر اینکه دولت پرداخت سررسید آنرا تضمین کرده است ریسکی از این بابت ندارد پس در نتیجه مناسب است برای افرادی که نمی خواهند ریسک بکنند.

تنها مسأله ای که می بایست شما برای سرمایه گذاری در اسناد خزانه مدنظر داشته باشید نرخ بازدهی مورد انتظار شما و نرخ بازدهی واقعی این اوراق است. برای درک بهتر این موضوع یک فایل PDF توسط فرابورس آماده شده که خیلی مفید است و توصیه میکنم با کلیک بر اینجا دانلود بفرمایید.

اگر فایل pdf بالا برای شما خیلی سنگین است و حوصله مطالعه آنرا ندارید اینجا را کلیک نمایید و از این فایل اکسل استفاده نمایید.

با تشکر- علی مرادی

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن