عرضه اولیه یک دارویی …

219
telegram nokhbegan-start
عرضه اولیه یک دارویی ...Reviewed by Khalili on Sep 22Rating:

حیطه کاری شرکت را بشناسیم:

شرکـت تولیـدارو یکی از بزرگتـرین و قدیمی ترین کارخانجـات داروسـازی ایران میباشـد که در سـال 1335 تأسـیس شـده و فعـالـیت خــود را در زمینـه سـاخت فـرآورده های دارویـی و بهداشـتی آغـاز کرده است .در سال 1384 واحد داروسـازی تحـت عنـوان شرکت داروسـازی تولیدارو (سهامی خاص) ادامه فعـالیـت داده و در حال حاضر شرکت داروسازی تولیـــدارو (سهامی خاص) از شرکتهای تابــعه سـرمایه گذاری البـرز میباشد .این شرکت تولیدکننده حـدود 84 داروی مختلف بوده که در اشکـال دارویــی گوناگون نظیر قرص کپسـول، شیاف، شربــت سوسپانسیون،ژل ،پماد، آمپول، قطره و محلولهای ضدعفونی کننده عرضــه میشوند.این داروها طیف گسترده ای از گروههای درمانی نظیر داروهای قلبی-عروقی ، گوارشــی، تنفسی، پوستی، اعصاب و روان، ضــد درد و ضدتب، ضد میکروبهای سیستمیک و موضعی، ضدعفونی کننده های سطحی و مکمل های خوراکی را تحت پوشش قرار می دهند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

امروز یکشنبه 31 شهریور قرار است 10 درصد  از شرکت «تولید دارو» مورد عرضه اولیه قرار گیرد. البته با توجه به اینکه سرمایه ی شرکت 100 میلیارد ریال می باشد، بنابراین فقط شاهد عرضه ی اولیه ی 10 میلیون سهم از این شرکت می باشیم که می تواند در مقایسه با شرکت هایی مثل جم که در چند روز گذشته عرضه شده اند ، کوچک تلقی شود. این شرکت اولین پیش بینی درآمد هر سهم خود را برای سال مالی منتهی به اسفند 92 ، مبلغ 1841 ریال اعلام نموده است. این در حالی است که شرکت برای 3 ماهه ی ابتدایی سال نیز توانسته 346 ریال از پیش بینی سودش را به طور واقعی محقق نماید.

پیش بینی سال مالی منتهی به 29/12/92 در مقایسه با عملکرد واقعی حسابرسی شده سال مالی 91 به ترتیب فروش 50 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 44 درصد افزایش، سود عملیاتی 78 درصد افزایش و سود خالص پس از کسر مالیات 80 درصد افزایش را نشان می دهد.

ظاهراً قرار است بعد از عرضه در بورس، این شرکت یک افزایش سرمایه را هم در برنامه کاری خود قرار دهد. طبق اظهارات موجود در گزارش شرکت، این افزایش سرمایه قرار بود قبل از عرضه در بورس صورت پذیرد که این موضوغ منتفی شد و این افزایش سرمایه به بعد از حضور در بورس موکول گردید.

مفروضاتی که در گزارش شرکت لحاظ شده است به شرح ذیل می باشد :

  • نرخ فروش محصولات بر اساس آخرین نرخ های فروش سازمان غذا و دارو در تاریخ 10/04/92 در نظر گرفته شده است.
  • نرخ خرید مواد اولیه (داخلی و خارجی) بر اساس آخرین نرخ های خرید و همچنین در صورت عدم خرید مواد در سه ماهه اول سال، معادل 2 برابر نرخ ایتدای سال تعیین گردیده است.
  • نرخ تسعیر ارز بر مبنای نرخ ارز رسمی در تیرماه سال جاری (هر یورو 376ر32 ریال و هر دلار 787ر24 ریال) محاسبه گردیده است.

با توجه به اواضاع ارزی این روزها، می توان دوران بهتری را برای دارویی ها و همچنین مهمان تازه واردشان یعنی تولید دارو متصور بود چرا که این شرکت به طور عمده مواد اولیه و برخی اقلام دارویی خود را به طور مستقیم از خارج از کشور وارد می نمایند که این موضوع بر روند سود و زیان آنها تاثیر گذار است. بنابراین نزول قیمت ارز می تواند تا حدودی به نفع شرکت های وارداتی تلقی گردد.

از این 10 میلیون سهمی که امروز عرضه می شود ،1.5 میلیون سهم سهمیه  برای خریداران آنلاین می باشد که میزان سهمیه ی هر فرد نیز از طریق پیام های ناظر بازار و قبل از عرضه اعلام خواهد شد.

در خصوص قیمت عرضه ی این سهم نیز می توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به میانگین P/E گروه دارویی که حدود 6 می باشد، انتظار داریم که قیمت عرضه نیز در بازه ی قیمتی 1000 تومان تا 1150 تومان باشد.

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن