عرضه “وفارس” چه بر سر بورس خواهد آورد؟

186
telegram nokhbegan-start
عرضه "وفارس" چه بر سر بورس خواهد آورد؟Reviewed by منوچهر عطائی on Mar 10Rating:

 در این گزارش قصد ارایه تحلیل فاندامنتال و یا ارزش گذاری منطقی از قیمت هر سهم “وفارس” را نداریم چراکه عملا ارایه تحلیلی درست از چنین شرکتی با توجه به حضور شرکت های بزرگ غیر بورسی و فرعی با انواع خدمات و محصولات تولیدی کاری بسیار دشوار با درصد خطای بالا می باشد از همین رو قصد داریم تا با توجه به تجربیات گذشته پبش بینی از رفتار بازار در قبال حضور این شرکت بزرگ دولتی در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی داشته باشیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 براین اساس باتوجه به عرضه های اخیر انجام گرفته در بورس اوراق بهادار که آخرین آن عرضه 5 درصد از سهام شرکت پالایشگاه نفت پاسارگاد بود به خوبی مشخص گردید که همچنان گران فروشی بر ارزان فروشی در بورس غالب است و فعلا ترجیح مدیران و مسولین شرکتها عرضه سهام شرکتشان پایین تر از پی بر ای گروهشان در بورس نیست بلکه معمولا آنها اقدام به عرضه سهام با پی بر ای 2 تا 3 مرتبه بالاتر از میانگین گروهشان می نمایند تا گروه مجبور شود به پی بر ای شرکت آنها خود را نزدیک نماید.

براین اساس قطعیت این موضوع در گفته های یک مقام ارشد در وزارت نفت در خصوص وجود دست هایی برای به حداقل رساندن قیمت عرضه از احتمال ارزان فروشی در هلدینگ خلیج فارس ابراز نگرانی کرده و در رابطه با این موضوع از سازمان خصوصی سازی خواسته تا در عرضه هلدینگ خلیج فارس نهایت دقت را به کار بندد.

از همین رو با توجه به گفته های مسولین و وجود حساسیت های فراوان بر قیمت سهام در روز عرضه حتی این احتمال وجود دارد که “وفارس” با قیمت هایی بسیار بالاتر از انتظار بازار پا به بازار سرمایه گذارد .

بطوریکه طی روزهای اخیر پبش بینی فعالان بازار از قیمت های 700 تا 1000 تومانی سهام این شرکت در اولین روز حضور در بورس حکایت دارد که البته دلایل منطقی هم برای این قیمت ها مطرح می شود به هرحال فراموش نکنیم که سرمایه خود هلدینگ خلیج فارس 60 میلیارد تومان است و با توجه به اینکه 15 شرکت در مجموعه سبد هلدینگ قرار می‌گیرد، به میزان ارزش اسمی سهام آن شرکت‌ها یعنی قریب به 24 هزار و 800 میلیارد تومان باید سهم سرمایه هلدینگ افزایش یابد،در نتیجه شرکت های زیر مجموعه “وفارس” نقش بسیار مهمی در ارزش گذاری آن دارند پس براحتی می توان دریافت که با عرضه دو یا سه شرکت از 15 زیر مجموعه “وفارس” در بازار سرمایه در آینده ای که شاید چندان دور هم نباشد چه تغییری در ارزش دارایی های این هلدینگ بزرگ بورسی ایجاد خواهد شد پس طبق روال معمول بازار سرمایه ما انتظار از پیشخور کردن برخی از اتفاقات مثبت آینده در قیمت سهام این شرکت در روز عرضه امری طبیعی می باشد.

 اما با عرضه خلیج فارس در وقت های پایانی سال جاری چه برسر بازار سرمایه کشورمان خواهد آمد؟اگر قیمت روز عرضه را رقمی در حدود 700 تومان در نظر بگیریم با توجه به عرضه سه درصدی سهام در روز اول حدودا نزدیک به 600 میلیارد تومان نقدینگی جهت خرید مقدار مذکور مورد نیاز است که رقم بسیار قابل توجهی بوده و می تواند بر روند بازارسرمایه تاثیر گذار باشد.

 براساس پیش بینی ها بنظر می رسد جمع آوری چنین نقدینگی تماما از بازار سرمایه نبوده و با عرضه سهام “وفارس” نقدینگی جدید و قابل توجهی از بیرون بورس به سمت این بازار سرازیر خواهد شد که حضور چنین نقدینگی و از همه مهمتر موفقیت آمیز بودن چنین خصوصی سازی بزرگی خود می تواند به تنهایی تاثیر روانی بسیار مثبتی بر بورس کشور برجای گذارد که نتیجه آن دو چندان شدن اعتماد و اطمینان به این بازار است.

 اما نکته قابل توجهی که در این عرضه نهفته است تاثیر مثبت این واگذاری بر بازار سرمایه در هر حالتی می باشد زیرا در صورتیکه قیمت سهام “وفارس” بالاتر از انتظار بازار عرضه شود پول های حقیقی ها به سمت خرید سهام شرکت های پتروشیمی با پی بر ای پایین تر خواهد رفت و تشکیل صف های خرید را در نماد این شرکت ها درپی خواهد داشت و از سوی دیگر پول حقوقی ها نیز که با دیدگاه بلند مدت معمولا سرمایه گذاری می شود به سمت خرید سهام خلیج فارس بنابه دلایلی که در بالا عنوان شد سرازیر خواهد گشت.

همچنین درصورتیکه “وفارس”در قیمت های مدنظر بازار عرضه شود قطعا خرید زود هنگام سهام این شرکت توسط حقیقی ها و حقوقی ها و تشکیل صف خرید در این نماد بازهم اقبال به سمت سهام پتروشیمی و در کل خرید سهام با پی بر ای متوسط بازار سرمایه را در پی خواهد داشت.

 ازهمین رو بنظر می رسد عرضه سهام خلیج فارس به هر نحوی که انجام پذیرد نتیجه آن رشد شاخص های بورس و اقبال مجدد به سمت سهام پرپتانسیل بازار سرمایه خواهد بود که میتواند نوید بخش آغاز سال پر سودی برای سهامداران باشد.

 http://boursereport.ir
 
bashgah-banner nokhbegan-start
نوشته قبلیتکنیکال چند سهم
نوشته بعدینماد ق…
حسابرس و تحلیلگر بنیادی هستم ، گواهی نامه های حرفه ای مرتبط را دارا میباشم ، علاقه فوق العاده بالایی به بررسی مهم ترین اخبار بازار سرمایه و بنیاد سهم های بازار دارم ، نظرات خود را در بخش بررسی مهمترین اخبار بازار سرمایه در سایت تحلیلها با دیگر کاربران به اشتراک می گذارم .

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن